KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ADALETİN BU MU DÜNYA?

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         ADALETİN BU MU DÜNYA?

Hasan ÇELİK

Kafkas Üniversitesi
Tiyatro Kulübü Başkanı
E-posta : hasancelikkafkas@mynet.com 
 
Adaletin bu mu dünya?
Ülke gündemimizin hızla değiştiği bir zaman diliminde yaşamaktayız. Sürekli değişen gündemin, bugünlerde değişmeyen tek konusu “yeni anayasa” hazırlığı çalışmalarıdır.
Türkiye, yasalarla başı dertte olanların ülkesidir. Çünkü halkın içinden gelen ortak kaygı ile hazırlanan ve sivil toplumların öncülük ettiği bir anayasamız olmadı. Mevcut anayasamız, yurttaşlarından toplanan vergilerle maaş alanların yine yurttaşlarına işkence yaptıkları dönemden kalma bir anayasadır. Elbette ki bu anayasanın değişmesi ve insan hakları açısından “eşitlikçi” değil, “adaletli” olması gerekmektedir.
Hukuk, herkesin istediği gibi at koşturabildiği bir yer olmaktan çıkarılmalıdır. Bir hâkim, bir müsteşarı yargılarken, Hakkâri’ye sürgün edilmekten korkmamalıdır. Bir berber kalfası ile bir Başbakan aynı şartlarda yargılanmalıdır. Kimseye hâkimin karşısında mesleğinden dolayı ayrıcalıklı davranılmamalıdır. Kim olursa olsun, hangi yetkiyle donatılmış olursa olsun fark etmez, yasaların verdiği gücü insanları sindirmek için kullanmamalıdır ya da bu yetkiler kullandırılmamalıdır.
Yeni anayasa tartışmalarına katılmamız ve fikirlerimizi paylaşacak kadar da cesaretli olmamız gereken, sorumluluklarımızın arttığı, günlerdir. Eğer susarak, garsonun getireceği yemeği yiyeceksek o zaman lokantada yemek yeme tercihimizi bir tarafa bırakmayı göze almış olacağız. 
Unutmayın ki adaletli paylaşılmayan tek bir ekmek bile insanların düşman olabilmeleri için yeterli bir neden oluşturur.
Yeni anayasa, devlet ile yurttaşlar arasındaki “güven” problemini çözebilecek kadar da esnek olabilmelidir. Baklava çalan çocuklar içeride gün sayarken, ülkeyi en az yarım asır geriye götürenlerin mutlu mesut resim çizmeleri bir “güven” problemidir.
Bir düşünün!
Askeri okula alınırken bile sabıka kaydınızın olup olmamasına bakılırken, halka vekil olanların neredeyse tamamının sabıkalı olması ya da bir öğretmenin hayatı boyunca bir arada görmeyeceği miktarda ki parayı bir futbolcunun doksan dakikada alması “güven” problemi yaratmaz mı?
Bizler, kaçak elektrik kullananların bedelini kullanmayanlara ödettirmeyen bir anayasa istiyoruz. Parası olanın askerlik yapmadığı, sadece parasızların şehit olduğu bir ülkenin “adaletli” anayasasını istiyoruz. İşini iyi yapmayanların işine son verilmesini ve işsizken işlerini iyi yapmalarına fırsat tanınmasını istiyoruz.
Devleti, sömürülecek kapı olarak görenlerin, kapı yüzlerine kapatılmalı, onurlu ekmek yiyenlerin, onuruna dokunulmamalıdır. 
Yeni anayasamızın hazırlıkları tartışıla dursun siz siz olun yaşamınızda da adaletli olun. Adaleti tatmak için de ahireti beklemeyin. Sonra dönüp dönüp dünyaya kızıyoruz; ”adaletin bu mu dünya” diye. Unutmayın, adaletsiz olan dünya değildir üzerinde yaşayan insanoğlunun ta kendisidir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2991 Defa Okundu
2010-05-24

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır