KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

VATANINI NASIL SEVMEK?

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         VATANINI NASIL SEVMEK?

VATANINI NASIL SEVMEK?

Vatanını, sevmek üniforma giymekle olmaz. Ya da üniforma giymek, vatanını sevmenin tek ölçütü olamaz. Vatanını sevmenin ideolojiside olmaz, olamazda. En koyu milliyetçi duygulara da sahip olsanız, bir numaralı Atatürkçü de olsanız fark etmez. Vatanını sevmek sorumluluklarını yerine getirmekle olur. Yaşadığınız topluma karşı duyarlıysanız ve sorumluluklarınızı yerine getiriyorsanız, vatanınızı ne kadar sevdiğinizi ispatlamış olursunuz.  
Bir öğretmen dersini anlatmadan öğrencisini eve gönderiyorsa ya da bir belediye başkanı sokaktaki çöpleri toplatmıyorsa, her ikisinin vatan konusunda “zaafları” var demektir. Çöpleri toplatmadı diye, bir belediye başkanını vatan haini ilan etmek hoşunuza gitmeyebilir. Ama çöpleri toplatmak, sadece hizmet açısından niyetinizi gösterir ve işinizi iyi yapıp yapmama konusunda bizlere ipuçları verir. Eğer çöpler toplatılıyorsa demek ki belediye başkanı sorumluklarını yerine getiriyordur. Dolaysıyla vatan konusunda da “zaafları” yok demektir.
Bugün, sokakta kime sorsak; “ülkemizde bir savaş olsa cepheye gider misiniz ”diye, herkesin “evet” diyeceğinden eminim. O zaman şöyle bir yanılgıyla baş başa olduğumuzu belirtmekte yarar görüyorum. Vatanına olan sevgisini ve sadakatini göstermek için hepimiz çıkacak bir savaşı bekliyoruz. İyi de vatanına sahiplik etmek için ya da vatanına olan sadakatini göstermek için “ ülkenin elden gitmesini” beklemek mi gerekli. Günümüzde savaşların cephede yapılmadığını, ekonomik alanda yapıldığını da göz önünde bulundurursak işimiz hayli zorlaşıyor. 
Ne gariptir ki “ ben vatanım için canımı veririm” diyen ve yakasına Türkiye rozeti takanlarla, “Atatürk için canım feda” diyenler, ülkeyi ilk satanlar oldu. Elbette ki sözümüz, ne gerçek “milliyetçilere” ne de gerçekten “ Atatürkçü” olanlara. Sözümüz, sahte şekilde ideolojileri savunanlara ya da ideolojik kimliklerin arkasına sığınan ikiyüzlülere. Unutmayın; sahte bir dindar kadar, sahte bir Atatürkçüde tehlikelidir. Her şeyin en tehlikelisi de,” sahte insan(lar)”dır. 
Ufkumuzda yeni bakış açıları yakalamalı ve kökleşmiş kötü değerlerimizi yıkmalıyız. Kaybedilen zaman, telafisi olmayan bir zamandır. Her şeye ideolojik bakmaktan kaçınmalıyız. Doğruların ideolojisi olmaz. “Bizdensen iyisin, bizden değilsen kötüsün “ demekle çok şey kaybettik. Hırsızlığın, vatan hainliğinin, sağı – solu olmaz; hırsız hırsızdır. Fransız yazar Montaigne’nin dediği gibi; “ Bir iğne çalmakla, bir altın çalmak arasında fark yoktur. Çünkü ikisinin çalınmasındaki niyet aynıdır.” Mercedes marka otomobili olana yeşil kart veren memurda hırsızdır, banka hortumlayanda. Samanını ıslatıp satan köylüde hırsızdır, terazide hile yapan bakkalda. Rüşvet alan poliste hırsızdır, dolandırıcılık yapan milletvekillide.
Sonuç olarak, işini iyi yapan ve çalıştığı meslek ne olursa olsun kendi cebinden çok ülkesinin menfaatlerini düşünenlerin başımızın üstünde yeri var, var olmalıdır da. Doğru ile yanlışı tercih etmek, düşünebilen bir varlık olarak biz insanların inisiyatifinde de olsa, insan(lar)a yakışan doğruların peşinden gitmektir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2666 Defa Okundu
2010-06-17

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır