KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TOPLUMSAL YANILGILARIMIZ

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         TOPLUMSAL YANILGILARIMIZ

TOPLUMSAL YANILGILARIMIZ  

            Toplumlar bireylerden oluşurlar. Bireyler sosyalleşmeyi ailelerinden sonra toplumdan öğrenirler. İçinde bulunduğumuz toplum yapısı yaşama bakış açımıza da etki eder.
            Toplum neden bu kadar önemli?
            İnsanlık tarihinin ilk demokrasi şehidi olarak bilinen Yunanlı filozof Sokrates’in şu tespiti dikkat çekicidir; “Atlar at olarak doğar, ama insanlar insan olarak doğmaz; eğitimle kültürlenerek insanlaşır.”
            O halde insan ne olarak doğar?
            İnsan, sadece görünüm olarak insan dediğimiz sıfatta doğar. Doğumdan sonraki süreç insan dediğimiz canlının “insanlaşma” süreci yani “insan” olma sürecidir.
            Siz yeni doğan bir çocuğu hayvan sürülerinin içine bırakın ve onu gözlemleyin, göreceksiniz ki içinde yetiştiği hayvan sürüleri gibi davranacaktır. Dolayısıyla toplum insan için, “insan” olma sürecinin vazgeçilmez unsurudur.
            İnsanın, “insan” olma sürecinin vazgeçilmez unsuru olan toplumda değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır.
            Tabi bu değişimin hangi yönde olduğu da bizler için önemlidir. Gelelim toplumsal değişimlerin iç yüzünü sorgulamaya ve olmaması gereken “yanılgıların”, nasıl “gerçeklere” dönüştüğüne ya da dönüştürüldüğüne.
1.         Yanılgı: Halkçılık ilkesi?
Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden olan halkçılık ilkesi; Cumhuriyet’in sınıf esasına dayanamayacağını yani herhangi bir toplumsal sınıfın(zümrenin) ayrıcalıklı olamayacağını, herkesin kanunlar önünde eşit olacağını beyan eden ilkedir.
Peki uygulamada bu böyle midir?
Maalesef uygulamada halkçılık ilkesinin bir anlamı kalmamıştır. Bugün bizim adımıza yasaları çıkaran milletvekilleri, halkçılık ilkesini hiçe saymaktadırlar.
Belki genetik olarak bir aile oluşturamıyorlardır ama bir yönetenler sınıfı oluşturdukları aşikâr.
Çünkü halkçılık ilkesi hangi sosyal tabakadan olursan ol, “kanunlar önünde eşitliği” öngörüyor.
Gerçekten de kanunlar önünde eşit miyiz?
Elbette ki “hayır”. Neden, çünkü milletvekilleri “dokunulmazlık” zırhına büründürülmüş. Yani yasaları yapanlar “yasadışı” yaptıkları eylemlerden dolayı mecliste oldukları sürece yargılanamıyorlar.
Hani Halkçılık ilkesi, hani eşitlik?
Benim oyumla meclise gideceksin, benim adıma yasaların altına imza atacaksın ama ben yargılanırken sen “dokunulmaz” olacaksın.
Dostlar, hukuk herkes için gereklidir. Bir ayakkabı boyacısının da bir meclis başkanının da hukuka ihtiyacı vardır. Milletvekillerinin dokunulmazlığı sadece “yasama dokunulmazlığı” yani yasa yaparken özgür davranmalarını sağlayacak esneklikleri tanımalıdır. Bu dokunulmazlık “kişi” dokunulmazlığına dönüşmemeli ve dönüştürülmemelidir.
Ülkemdeki gerçek yanılgılardan biri bu olsa gerek. “Yasama dokunulmazlığı” ile “kişi dokunulmazlığını” birbirine karıştırmayalım. Kavramlar karışınca “halkçılığın” da bir önemi kalmıyor. Demokrasi bilinçli ellerde güzeldir, bilinçsiz ellerde hırsızlıkların en büyük kılıfıdır. Ben suçluysam hukuk bana da hesap sormalıdır ama bana hesap soran hukuk, bir Cumhurbaşkanı’na da hesap sormalıdır, sorabilmelidir…
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2794 Defa Okundu
2010-06-23

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır