KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HANİMİŞ BENİM DEMOKRASİM(!)

  Hasan ÇELİK

          hasancelikkafkas@gmail.com
         HANİMİŞ BENİM DEMOKRASİM(!)

HANİMİŞ BENİM DEMOKRASİM(!)

            Herkesin her şeyden farklı düşünceler ürettiği ve bunlar üzerinde değişik yorumlarda bulunduğu ülkemizde, demokrasi denilince akla ilk gelen darbelerdir. Ülkemizde ortalama on yılda bir darbe yapılmakla birlikte bu on yılın dördüncü yılı sandığa gitmenin adı demokrasi olmuştur. Bunu formüle edersek; 2 seçim artı 1 darbe eşittir demokrasi.
            Belki formül garibinize gitmiş olabilir. Belki de tebessüm ederek okudunuz. Yazdıklarımdan olayı hafife aldığımı sanmayın. Ama bu ülkemizin değişmez acı bir gerçeğidir.          Tabii ki demokrasi bu değildir. Demokrasi hukukun adaletli dağıtıldığı, her yurttaşın bankadaki parasıyla değil, "insan" olduğu için haklarını aldığı sistemin adıdır.
            Dört yılda bir seçime giderek kendimizi kandırmak demokrasi değildir. Kendimizi kandırmak diyorum çünkü biz milletvekillerini değil genel başkanların seçtikleri isimleri seçmek zorunda bırakılıyoruz. Bu da siyasetin şeffaflığına gölge düşürüyor.
            Siz ülkemizde okuyan, yazan, hayatı ve insanları yorumlayabilen sadece işine gücüne bakan, sıradan birinin milletvekili olduğunu gördünüz mü?
            Görmeyi bırakın aday olabildi mi?
             Halka vekil olmak bahsettiğim özelliklerle değil, parayla oluyor da ondan. Kaç vekilin sabıkası yok ve kaçı ahlaki olarak gerçekten dürüst?
             Kızmayın, meydanlarda hırsızları ancak biz alkışlarız. 80 yıldır aynı manzaralar, aynı tartışmalar ve sonuçlarıyla aynı TÜRKİYE. 
            Hayat standartı yüksek olan insandan tutunda sokakta hiçbir amacı olmayan insana kadar herkeste neden bir memnuniyetsizlik hâkim?
             Neden siyaset sadece çıkar ilişkileri olmuş da memleket çıkarları bireylerin çıkarlarından daha geride kalmış?
            Neden olacak babamızın babasının partisi bizim partimiz, lideri bizim liderimiz olmuş da ondan.
            Oy miras gibi emanet olur mu?
            Demokratik düzenlerde partiler aracıdır esas siyaset ise bireyin kendisindedir. Siz bireyi bir kenarı iter sade ve sadece partizan duygularla hareket ederseniz elbette ki bu olumsuz tablo şimdiye kadar değişmediği gibi bundan sonrada değişmeyecektir.
            Hukuk bir yetimi düşünüyorsa hukuktur, masa başında toprak pazarlayanları savunuyorsa "hukuksuzluk"tur. Çünkü hukuk "hak"lılıktan alır gücünü ve "hak"lıya verir "hak" kını.      
            Adalete doyan yurttaşlar ülkesine sadakatle bağlanırlar. Adaletin hâkim olduğu yerde güven olur, güvenin olduğu yerde her şey yolunda olur. Şimdi düştüğümüz hale bakın, toplumumuzda kim kime güveniyor, güvenilecek kim kaldı?
             Bir ülkede kalemin gücü silahın gücünden daha etkili olmalıdır. Siz yazmaktan çekinen bir toplumdan korkun. Çünkü yazmayı bilen toplumlar tartışmayı da öğrenirler. Suskun toplum ise, tehlikeli toplumdur. İnsanları susturmak tehlikenin ta kendisidir. Yazımı Ünlü Ozan Âşık Mahsuni Şerif’in hala bugün de gerçekliğini yitirmemiş şu sözleriyle tamamlamak istiyorum: 
 
"Bende bir insanoğluyum,
Bırak beni konuşayım,
Bir başım, bir beynim vardır,
Bırak beni konuşayım,
Yine sana danışayım."
                                                 (Âşık Mahsuni Şerif)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3912 Defa Okundu
2010-07-12

SON YAZILARI

Vefanın En Güzel Örneği: Şehit Kütüphaneleri Siz Hiç İnsanı Okudunuz mu? Hz. Pir Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anmak mı, Anlamak mı? Barış’ın Türküsü Kerbela’dan ‘Kör’ Belaya İnsanı Aşağıla ki “Cumhur”a Başkan Seçilesin!.. Ölümü Gösterip, Sıtma’ya Razı Etmek Alevilik ve Bektaşilikte Gönül (insan) eğitimi Türkiye Kör Olmasın(?) Kral, çıplak hem de çırılçıplak!

YORUMLARYorum Ekle 2010-07-24
Yorum Ekle

Hanimiş benim gözel balam

Haluk Oltu 2010-07-12
Konuşan halk adayını kendi seçmeli

Halkın önüne getirilen vekil adaylarına ister istemez oy veriliyor. Bu da demokrasi değil. Adaylar hep varlıklı ailenin çocukları oluyor. Osmanlıda olduğu gibi. Konuşmayan insanlar ülkemizin geleceğine verdikleri oylarla bir nevi kaderimizi çiziyorlar. Yazar arkadaşınız İsmail beyin dediği gibi artık konuşan halk da gerekli. Konuşmayıp içimize ata ata hep kendimizi sıkıntıya soktuğumuz da gerçektir. yazınızdan dolayı siz kutlarım sayın yazar.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır