KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYATI RAMAZANLAŞTIRMAK!!!

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         HAYATI RAMAZANLAŞTIRMAK!!!

 Hayatı Ramazanlaştırmak!!!

Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğunu yaşamak bir yana, ramazanı ramazan gibi yaşamak en büyük hüner olsa gerek. Evet mutluyuz, ramazan geldi.. mutluyuz,bereket geldi.. mutluyuz ayların sultanı geldi.. mutluyuz Kur’an’ın nüzul yıldönümü geldi.. Kur’an ramazan ayında kutlu nebiye inmeye başladı.. insanlığa son uyarı ve son uyarıcı bu ayda geldi..

Vahşetin, karanlığın insanlığı kasıp kavurduğu bir dönemde, insanlığa rehber bu ayda geldi. Öyle bir karanlık ki sahrada vahşi sırtlanların gözlerinin ışığından başka bir aydınlığın olmadığı, güçlünün haklı olduğu, gücün tek geçer adalet!! Olduğu bir karanlık.

Kutlu nebi ve ona inananlar bu zulmette gözünü onlara kapadı ve gönlünü Allah’a bağladı. Son nefesine kadar hak mücadeleye devam etti. İnsanlığa umut aşıladı. İnsanlığa Allah’tan başkasının önünde eğilmemeyi, dik durmayı, onurlu olmayı öğretti. İnsan olmayı öğretti. Kim daha fazla insan ise, derdi çok olur. O, kutlu nebi, insanlığın dertlerini dert edindi. Önce insan, önce insan onuru dedi. O, hayatı ramazan gibi yaşamayı öğretti. Çünkü hayatı ramazan olanın ahreti bayram olacaktır.

Peki şimdiki durum ne? Yine insanlık vahşetin karanlığını yaşıyor. Güçlünün haklı olduğu bir dünya. Bu kadar zengin bir dünyada açlıktan, sefaletten ölen insanlar. Eline ekmek yerine silah verilen, birbirlerinin kasabı olan şuursuz insanlar. Şuursuz Müslümanlar. Kur’an’dan bi’haber, sünnetten bi’haber ama kendisini mücahit sanan zavallı beyinler.

İslam alemi bütün bu yokluklara, teröre, katliama, adaletsizliğe derman aramak yerine, Müslüman sakallı mı olmalı, sarıklı mı olmalı, cübbeli mi olmalı… gibi daha önemli! Mevzuları tartışıyorlar. Ramazan sofralarını sosyal medyada boy boy paylaşıyorlar. Camide namaz selfiesi çekiyorlar. Bazı ilim adamları, dernekler, vakıflar diyaneti sahuru erken yaptırıyor, on dakika fazladan oruç tutturuyor diye eleştiriyorlar. Sanki bütün meseleler hallolmuş bir tek sorun bu kalmış gibi.

İşte bize ramazanın bereketi lazım. Şuur lazım. Gönlümüze sultan olacak ramazan lazım. Kur’an’ın aydınlığında parlayan kocaman iman dolu yürek lazım. Ramazan hakkıyla idrak edilirse zulmet nura, karanlık aydınlığa dönüşecektir. Bu dönüşüm önce yüreklerde sonra bedenlerde sonra tüm insanlıkta olacaktır. Yüce resul (asm), ramazanı hakkıyla idrak edene cennet

vardır buyururken, aç kalmayı, susuz kalmayı birtakım ihtiyaçları terk etmeyi kastetmediğini, aslolanın hayatı ramazanlaştırmak olduğunun mesajını vermektedir. “ Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini içmesini terk etmesine ALLAH’ın hiçbir ihtiyacı yoktur”. [Buhari, Savm, 8.]

Müslüman olduğunu söyleyip ramazandan bi’haber olanlara söylenecek çokta bir şey varmıdır? Bilmiyorum. Onlar zaten ayrı bir vakıa. Sokaklarda aşikar bir şekilde ramazandan, oruçtan, oruçludan habersiz yığınlarla karşılaşınca kilitlenip kalıyorum. Müslüman orucu nasıl hafife alır. Allah’ın emrini nasıl olurda ciddiye almaz. Allah hidayet versin, demekten başka bir şey gelmiyor içimden.

Biz bu hale nasıl geldik. Ters giden bir şeyler var.

Yeni nesil, kayıp nesil. Pervasızca harcıyor hayatlarını gençler. Bilinçsizce, hedefsiz, gayesiz.

Allah’ım şuur ver. Ya rab! Hidayet ver. Özümüze döndür ya rabbi.

Hayatı ramazan olanın ahreti bayram olur.

Rabbim hayatımızı ramazanlaştırarak ahirette bayramı yaşayanlardan eylesin.

(devam edeceğiz inşallah)

Selam ve dua ile.


(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3361 Defa Okundu
2016-06-06

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır