KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GÖZ YAŞI

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         GÖZ YAŞI

GÖZ YAŞI

İlk ağlayış ilk insanla başlamış. Aynı zamanda insanlardan ilk ağlayan da bir peygamber olmuş; Hz. Adem. Ömrünün yarısını ağlayarak geçiren bir peygamber. Niçin ağlamış? Neyi elde etmek veya hangi dünyalığa kavuşmak için? Şeytanın hilesine kandığından dolayı ağlamış, Rabbine karşı utancından ağlamış, ar etmiş, haya etmiş ağlamış, pişmanlıktan yıkılmış koca peygamber, insanlığın atası.

Hangi peygamber ağlamamış ki, peygamberler tarihine baktığımızda yağmur yüklü bulutlar gibi, göz yaşı sicim sicim. Ahiret fidanları göz yaşlarıyla yeşeriyor, büyüyor, açıyor meyve veriyor.

Ağlayışın temelinde kulluğu ciddiye alma var. Görevinin, yaratılışının gayesini idrak etme var. Derya gibi dertler var. Allah ’ın haşyetinden ağlayış var. Çünkü muhatap olunan makam yüce bir makam.

Onların tam karşısındaki insanlarda ise bunun tam tersi bir durum var. Alay etme, gülme ve ciddiye almama. Nihayetinde baskı ve zulüm.

Mekkeli müşriklerinde muamelesi aynı değil mi? Kur’an ayetleri okunduğu zaman gülüp alay ettiler. Yani ibret almak, ağlamak yerine alay etmek gülmek yaptıkları tercih.

Oysa ki Allah kerim kitabında “ az gülsünler çok ağlasınlar” (tevbe, 82) buyuruyor.

Demek ki olgunlaşmanın, pişmenin yolu ağlamaktan geçiyor. En kalbi derinliklere hüznün gözyaşını akıtabilmekten geçiyor.

Allah ‘ı bilmenin (marifetullah) göstergesidir ağlamak.

İmam gazali, “Ağlamayan aldanmıştır” diyor. Elbette dünya için değil Allah için ağlamayı kastediyor. Ağlamak insanın Allah karşısındaki acziyetinin açık göstergesidir. Bu bilinçle aldanmış değil anlamış, bilmiş, idrak etmiş ve ikrar etmiş olarak Rabbine olan teslimiyetini ifade etmiş oluyor.

Bugün dünya tek kutuplu, küresel bir ifsat ve imha kuşatması altında meçhule, kaosa sürükleniyor. Kan, kir ve kin taşıyıcıları iş başında. Evrenin ortak değerleri, kaynakları, erdemleri talan ediliyor. Tahrip ediliyor. Kendisini dünyanın gerçek sahibi gören şer odakları, fütursuzca insan cellatlığı yapıyor. Tüm dünyanın gözü önünde insanlar açlıktan ölürken, bırakın ağlayıp göz yaşı akıtmayı, umursamaz bir tavırla ilgisiz kalıyor.

Gözlerden yaş gelmezse, gönül yumuşamaz ve insanlık acımasızca kin ve kan kusmaya devam edecektir.

Moğol istilasında, bir Moğol askeri tek başına bir köye girer, köyde eli silah tutan herkesi toplar, bekletir. O an silahı yanında değildir. Gidip kılıcını alır gelir, kimseden bir tepki yok ve köylüleri kılıçtan geçirir.

Ne zaman ki, Musa ‘ca bir kıyam başladı, tevhid ve özgürlük direnişi karşısında tutunabildiler mi? Bu çıkışı yapanların karşısında Firavun ve sistemi mağlup olmadı mı?

Büyük ve güçlü olanların, zayıf ve güçsüz olanların şeref ve haysiyetlerini nasıl ayaklar altına aldıklarını, insanlık değerlerini ve yeryüzünü nasıl tahrip ettiklerini acı ve ıztırapla seyrediyoruz.

Gözümüz yaşarıyor mu? Ağlayabiliyor muyuz?

Ekranların önünde açlıktan ölen Suriyelileri seyrediyoruz, yüreğimiz yanmıyor mu?

Hele başka bir Suriyelinin, geçen gün sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraf içime düğümlendi. Suriye nin mutlu azınlıklarından, zannediyorum esed rejiminden birisi. Açlıktan ölen Suriyelilerin karşısında buzdolabını açmış ve dolu dolu olan içini gösteriyor. Allah’ım bu nasıl bir insanlıktır.

Ekranlardan evlere kan sıçrıyor. Kir sıçrıyor, kin sıçrıyor.

Yetmiyor birisi üzerindeki bombanın pimini çekiyor. Onlarca masum ölüyor. Başkaları polisi, sivili katlediyor. İnsanlar vatanlarından oldular, okyanuslara gömülürken, bize biraz huzur yetmiyor mu?

Bugün Allah ’ın özgür yarattığı insanı kimlerin köleleştirdikleri gözler önünde. Anlamak, idrak etmek göz yaşı dökmek bize kalıyor. İslam dünyasına musallat olan şer odaklarının hesaplarını altüst etmek.

Evet ilk insan ilk nebi Adem (as) dünyaya gözyaşıyla indi. Ve insanlık kıyamete kadar göz yaşı dökmeye devam edecek.

Aslolan akıtılan gözyaşının niteliği, yani niçin ve kimin için ağlandığıdır. Allah hatırdan çıkarsa bu ağlayış nafile ağlayıştır.

Selam ve dua ile. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 263 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır