KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYAT HİCRETTİR

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         HAYAT HİCRETTİR

 HAYAT HİCRETTİR

Hz. Peygamber(a.s) şöyle buyurmuştur: “Amellerin karşılığı ancak niyete göredir. Bir kimsenin niyet ettiği ne ise eline geçecek olanda odur. Kimin hicreti Allah ‘a ve resulüne yönelmiş ise; onun hicreti Allah ‘a ve resulünedir. Kim de bir dünyalığa erişmek veya bir kadınla evlenmek için hicret etmişse, onun hicreti de Allah ‘ın ve rızasına değil, hicretine sebep olan şeyedir.”

Hicret, insan için kaçınılmaz bir sonuçtu. Zira Rab (terbiye eden) basitten zora, ilkellikten olgunluğa, noksanlıktan kemale doğru bir hicreti emretmişti.

İnsan, topraktan çamura, balçıktan, ses veren, konuşan bir canlıya hicret etti. Ve en sonunda beşer olarak göründü. Beşer, yeryüzündeki canlıların en müstesnasıydı. Çünkü beden ve can sahibiydi. Akıl ve ruh sahibiydi. İnsan olabilmesi için “alaka” kurması, “ünsiyet” sahibi olması gerekiyordu. Yani hicretine devam etmesi gerekiyordu. Eğer güneş her gün hicret ediyor olmasaydı, ay, yıldızlar, dünya hicret ediyor olmasaydı, canlıların hicreti dursaydı; insan, insan olamayacak, beşer kalacaktı.

Beşer, hicrete devam etti. Ceset ve can ruhlandı, akıl ve irade sahibi oldu. Yetmedi tam bu noktada bilgiyi keşfetti:

“O sonsuz rahmet sahibi olan Rahman , insanı yarattı. Ona kendini ifade etmeyi öğretti.”(rahman suresi,3-4)

Tüm peygamberler hicreti öğretmek için gönderildiler. Adem (as), günahına pişman olarak tevbe ediyor adam oluyor. Ve kendisine iradesini kullanacağı bir alan açılıyor. O alan dünya. Ve dünya, Ademin tevbesine karşılık bir mükafat olarak veriliyor.

Hz. Nuh, karada bir gemi yapıyor. Yani hicretin gemisini, karada yapmayı öğretiyor. Şirkin, fıskın, küfrün olduğu yerde, elbette ki tufanda olacaktı. Ve Nuh(as), tufanla hicret etmeyi öğretti.

Hz. İbrahim , “ben rabbime hicret ediyorum” demiş ve Nemrud’un zulüm diyarından, özgürce yaşayacağı topraklara hicret etmişti. Ve böylece zulüm ve şirkten nasıl hicret edileceğini öğretmişti. Hicretin kutlu gelini Hacer. Evlat için hicret etmeyi öğretti. İsmail hicretin bebeğiydi.

Ve alemlere rahmet (as), hicretin medeniyet olduğunu öğretti.

Hicret, zulmün altında hiçleşmemek için varoluş mücadelesini farklı zeminlerde sürdürme kararlılığıdır.

İşte bu kararlılık bizleri, kirlenmişlikten arınmışlığa iletecek , muhteşem bir mücadeledir. Günah kirleriyle kararmış kalplerimizi temizlemenin yoludur hicret.

Günahtan, temiz bir arınmayla, “emrolunduğun gibi dosdoğru ol” (hud,112) ilahi hitabına yönelmektir hicret.

Evet, hicret sadece mekansal bir yer değiştirme değildir. Zihinsel, düşünsel bir hicrete muhtacız. Düşünce kodlarımızı yeniden formatlayacak, zihinsel ve düşünsel bir hicrete muhtacız.

“Nefs-i Emmare “den , “kalb-i selim” e giden kutlu yürüyüşe muhtacız. Kovulmuş şeytan’ın şerrinden, rahman ve rahim olana yönelmeye muhtacız.

Kim, neye niyet etmişse hicreti onadır.

Hicretin hakkını verenlerin, hicretin ruhunu anlayanların yolunun sonu cennettir inşallah.

İnsan müebbet muhacir, hayat ebedi hicrettir.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) -KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 289 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır