KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYRIN ANAHTARI “TEFEKKÜR”

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         HAYRIN ANAHTARI “TEFEKKÜR”

HAYRIN ANAHTARI “TEFEKKÜR”

İnsan, tefekkür edebilme özelliği sayesinde diğer varlıklardan ayrılır. Kur’an-ı Kerim, pek çok ayetinde bizleri tefekküre davet eder. Ayetler insan, evren, var oluşla ilgili birçok gerçeği dile getirdikten sonra “… şüphesiz bunda tefekkür eden (düşünen) insanlar için ibretler vardır.”(Nahl, ) diyerek bakmanın, görmenin ve bilmenin ancak düşünen, akleden ve ibret alanlar için bir değer ifade ettiğini vurgular.

Tefekkür, müslümanın hayatında olmazsa olmaz bir dinamiktir. Bilmek, akıl sahibi olmak ve bildikleri üzerinde düşünmek yalnızca insana özgü bir durumdur. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik düşünme, akletme ve karar verme yetisinin olmasıdır. Yüce Allah, “ O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allah ın yaratışında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? Sonra gözünü, tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin halde sana dönecektir.” (Mülk, 3-4) buyurarak bizleri kainattaki mükemmel yaratılış üzerinde düşünmeye sevk etmektedir. Peygamber efendimiz de ümmetini düşünmeye, ibret almaya, kainatta olup bitenleri, Yüce Allah’ın yarattıklarını akıl süzgecinden geçirmeye ve böylece varoluşun nihai anlamını kavramaya teşvik eder.

Ayrıca yine zümer suresi 6. Ayette insanın yaratılışı ile ilgili olarak; …”Sizi annelerinizin karınlarında üç karanlıkta, bir yaratılışdan diğer yaratılışa geçirerek yaratmaktadır…” anlamındaki ayet ve benzeri ayetler derin bir tefekküre dalmamızı emretmektedir. “ Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.” (Bakara, 242) buyurarak akletmenin deruni boyutunu gözler önüne sermektedir.

Peki tefekkürden sonra ne olmalı? Sonuçta Cenab-ı Hakk’a karşı bir maiyet yani kulluk söz konusu olmalıdır. Bir yakınlık olmalı, bir muhabbet başlamalıdır.

Akıl, doğru kullanıldığında bir nimet, yanlış kullanıldığında bir bela, hiç kullanılmadığında ise bir israftır. İşte bu noktada aklın doğru kullanılması ön plana çıkıyor. Akıl ve nakil birleşirse gerçek bir tefekkür bilinci oluşur. Bu konuda ikisi arasındaki dengeli tavrın; "bir annenin iki memesinden emer gibi" nakil ve aklı hikmet ve hakikatin iki memesi bilip onlardan beslenmektir şeklinde ifade eden İbn Rüşd’ ün tespiti, birinin eksikliği ötekini de yok hükmüne getirir diye anlamamıza sebep oluyor.

Söz bu noktaya gelmişken, Hz. Ali (r.a)’ nin şu ibretli ifadelerini hatırlatmakta fayda vardır: “ İki çeşit insan var ki belimi büker. Biri, bildiği şeyleri yerine getirme konusunda pervasız alim; diğeri ise kendini zühde vermiş cahil.”

Hikmeti elde etmenin başlangıcı tefekkürdür. Bu hale kavuşmak da, ancak temiz akıl ve kalple mümkündür. Yaratıcının bahşettiği aklı, ihtiras ve şeytanın vesveselerine köle edenler, ne iç dünyadaki ilhamlarını ne de dış dünyadaki ibret manzaralarını kavrayıp idrak edemezler.

Konu tefekkür olunca; yeni bir takvim yılına girerken muhasebeyi de dahil etmeliyiz kanaatindeyim iç dünyamıza. Koskoca bir yıl geride kalırken, yılı geride bıraktım ama ben ilerleyebildim mi? Diye sorabilmek. İmtihan için gönderildiğim dünyada gerçek bir kul olabildim mi? Sorularının muhatabı olarak verebileceği cevabın, kendi durumunu açık bir şekilde görebileceğini, yanlışından vazgeçerek, yeni yıl yeni bir sayfa açarak geçmişe tövbe edip geleceğini inşa etmek asıl tefekkür ve muhasebedir.

Yoksa alternatif kutlamalar yaparak biz noeli değil Mekke ‘nin Fethini kutluyoruz diyerek ne doğru bir davranış yapmış oluruz ne de doğru tarihte bir kutlama yapmış oluruz. Mekke nin Fethi tarih kaynakları da açıkça göstermektedir ki; Hicri 20 Ramazan, 8, Miladi 11 Ocak 630 yılında olmuştur. Niye illa alternatif bir kutlama cihetine gideriz anlamak zor.

Aslında yılbaşı için ayrıca yazmam gerekirdi ama, konuyu tefekkür olarak belirlemiş olmamız hasebiyle hepsini içine alan bir yazı yazmayı uygun gördüm. Bize yakışan İslami kavramları sloganlaştırmadan, manaya uygun yaşamaktır. Slogan üreterek bu ümmet bir yere varamaz.

Şuurlu Müslüman için ölçü Kur’an ve Sünnettir. Tarihin gördüğü en müthiş şahsiyet olan peygamber efendimizin izinde kıvrılmadan dosdoğru bir hayat yaşamaktır. Müslüman yeni yıla geri sayım yaparak değil de; geride bıraktığı kirli hayatını nasıl temizleyeceği şuuruyla girmelidir.

Bugünümüz, istikbalimiz ve ebedi mutluluğumuz için bize yeni ufuklar açacak ve kurtuluşumuza vesile olacak, ümmet birliği oluşturacak bilinçlere sebep olması dileğiyle.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 330 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır