KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

İDEAL İNSAN

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         İDEAL İNSAN

İDEAL İNSAN

İdeal insan bir arzudur. Bulunması gereken insan, olması gereken insandır. Bu insanı ariflerde aramaktaydı. Dünya görüşü belirgin, duruşu sağlam, erdem sahibi. Sözüne itibar edilen, kendisine güvenilen, arkanı döndüğünde tavrı değişmeyen insan tipi.

Tin suresinde de rabbimiz “ andolsun, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” Buyurmaktadır. Yani kendisini geliştirebilecek, kâmil derecesine yükselebilecek faziletlerle donattık. Sonra aynı insan için rabbimiz “sonra onu aşağıların aşağısına gönderdik” buyurarak, yaratılışının gayesinden uzaklaşan insanı değersizleştirip itibarsızlaştırdığını ifade etmektedir.

Vahyin (Kuran’ın ) amacı da kendi insanını inşa etmektir. Bu insanın tanımını yapan Kuran’dır. Bu konuda mükemmel model Hz. Muhammed(sas)’dır. Çünkü Kur’an onu üsve-i hasene (en güzel örnek) olarak sunmuştur. Kuşkusuz İslam, insan içindir.

Nasıl bir insan? Sorusunun en doğru cevabı da İslam ’ dadır. O vahiy ki, daha ilk günlerinden itibaren bedevilerden medeni, haramilerden sahabi çıkardı.

Toplumsal vahşeti, vahdet iklimine dönüştüren vahiydir. Böyle olduğu içindir ki Muhammed İkbal bunu şöyle ifade ediyordu: “ yol kesenler, Kur’an’ı okuyup öğrenince yol gösterici oldular.” Böylece ideal insan aynı zamanda İslam insanı olmaktan geçmekteydi.

Başka bir deyişle insan, varlığın mutlak irade ve bilinci olan Allah iradesinin tecellisidir. İnsan, balçıktan ve Allah ’ın ruhundan mürekkeptir. Hz. Adem’in öyküsüne bakın bir. Adem’in

öyküsünde insan türünden, gerçek ve felsefi anlamıyla insandan söz edilir. İnsan, işte Adem’deki bu ruh-balçık, Allah-Şeytan savaşımından başlar.

Fakat tarihi nereden tanıyoruz? Nereden başlıyor tarih? Kabil ile Habil ‘in savaşından. Adem’in oğullarının her ikisi de beşerdir; doğal birer beşer. Ama birbirleriyle savaşmaktadırlar. Biri ötekini öldürür. Buradan başlar insanlık tarihi. Adem’in savaşı özde (türde) gerçekleşen zihinsel bir savaştır. Bu ikisininkiyse hayatta gerçekleşen savaştır. Dolayısıyla Habil ve Kabil öyküsü, tarih felsefesini, Adem’in öyküsü ise insan felsefesini göstermektedir. Habil ile Kabil’in savaşı tarihteki iki karşıt cephenin savaşıdır. Tarih, baştanbaşa, katil Kabil kanadıyla, maktul Habil kanadı arasında, hakim kanatla mahkûm kanat arasında olagelen savaşa sahnedir. Avcı Habil, Malik Kabil eliyle öldürülür. Yani üretim kaynaklarının genel paylaşım dönemi, kardeşlik ve gerçek iman ruhu ortadan kalkar ve mahkûm olur. Kabil, tarihte diri kalır. Hala ölmemiştir. İnsanlık ailesi, özgürlük, barış, hoşgörü ve mutlulukla dolu bu aile, düşman ve çelişik iki kutba dönüşür; toprağa, paraya, kol gücüne sahip bir azınlıkla, bunun tersine açlık çeken, ezilen, parası ve gücü olmayan çoğunluk.

Hatta bu ikisinin ölüm olayı sırasındaki konuşmaları düşündürücüdür. Kabil, ölümle tehdit ederken Habil, yumuşaklık, şefkat ve teslimiyet içinde şöyle der; “Ama ben sana el kaldırmam.”

Habil insanı, toplum ve düzeniyle birlikte, bu sadelik içerisinde, en küçük bir direniş göstermeksizin ezildi. Kabil insanı ve düzeniyse, tekelci ve mütecaviz duruma geldi.

Kabil, öz olarak kötü değildir. Onun özü Habil’in özüyle aynıdır. Hiç kimse kötü özlü değildir. Hepsinin özü Adem’in özüdür. Fakat burada insanın en büyük ve apaçık düşmanı şeytan sahneye çıkıyor. Kıyamete kadar mühlet verilen kovulmuş şeytan. Kabil’ in alıcılarıyla

oynayıp, hırsı, kıskançlığı telkin ederek kardeş kanını akıttırması. Nefsin ve şeytanın ehseni takvim olan insanı nasıl da aşağıların aşağısına ittiğinin açık göstergesi.

İnsanın fıtratından kopması. Yoldan çıkması. Yaratanın peygamberler göndererek tekrar onları doğru yola iletmesi. Peygamberlerin yalanlanması, öldürülmesi. Hepsinin yine insan eliyle yapılması.

İnsanlığın olgunluğa eriştiği dönemde dünya semasına son kez bir peygamber geliyor ve Rabbimiz ideal insanı son peygamberle sembolleştiriyor. İşte budur dosdoğru yol. İşte budur örnek alınacak, kendisine tabi olunacak en mükemmel model diyerek.

Ona inanan, gerçek manada imanını kalbine yerleştiren mü’minler, Rahman’ın kulları, yeryüzüne rahmettir. Onlar ideal insan tipidir. Mus’ab’ ın Medine ‘ye yağması gibi. İslam ama nasıl bir İslam? Hz. Ebubekir’in, Hz. Ömer’in, Hz. Osman’ın, H. Ali’nin, Mus’ab b. Umeyr’in, Ebu Zer’in İslam ’ı; adalet ve rehberlik İslam ‘ı; Esaret, uyku ve suskunluk İslam ’ı değil, özgürlük, bilinç ve hareket İslam ‘ı; ruhani İslam değil, mücahid İslam.

İşte böyle bir İslam yeniden yürekleri fethedecek bir İslam ’dır. Kabil’lere geçit vermeyecek, azınlığın zulmüne ve ilerleyişine dur diyecek İslam. Bunu yaşayanlar ve yaşatanlar, ideal insanı en bariz şekilde ortaya koyanlardır.

İdeal insan İslam insanıdır.

Selam ve dua ile. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 362 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır