KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

İNSAN İNSANIN KURDUDUR !

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         İNSAN İNSANIN KURDUDUR !

İNSAN İNSANIN KURDUDUR !

“İnsan insanın kurdudur”. Bazen dağ başındaki canavar gibi, bazen de ağacın, meyvenin içindeki kurt gibi. İnsan insanı yer!

Yaşamakta olduğumuz günümüz dünyasında, şu sıralar dağ kurdunu bile aratır olmuş insanlık. İnsanın insanı yiyişini, modern yamyamlığı insan, kendi soyuna açıkça gösteriyor. Orta doğu da insan, insanı öldürüyor ve kendi elleriyle insanlığı öldürüyor. Evet, koskoca insanlık tarihini de yerle bir ederek öldürüyor. Bu muhteşem kadim coğrafya, nice milletleri bağrına basmış, nice kavimlere yurt olmuş. Yüzyıllar boyunca yapılagelmiş, tarihi ve kültürel mirası da beraberinde yok etmekte.

Kurtlaşan insan, sadece hemcinsini değil, aynı zamanda güzel olan ne varsa hepsine tahammülsüzdür. Ve bu tahammülsüzlük sadece insanlığa değil, ona ait olan bütün güzelliklere.

Kim bilir belki de kaç medeniyet çöktü bu tahammülsüzlük yüzünden. Ve insanlık her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldı kim bilir?

Ademoğullarının birbirine ettiğini, yer yüzünde hiçbir canlı ötekine yapmamıştır. Yok etmede, vahşi hayvanları bile geride bırakmış insanoğlu.

Tuhaf olan şu ki; coğrafyamızda hergün yüzlerce can sebepsizce, fütursuzca ve tüm dünyanın gözleri önünde acımasızca öldürülmekte. Ama bu sıradan bir hadiseymiş gibi insanlar tepki bile vermezken, ileri (!) dünya ülkelerinde küçük bir örnekte kıyametler koparılıyor. Oysa ki orada ölende insan, öteki tarafta ölende insan. Ama asıl ölen, insanlık. Bu da insanlığın içine düştüğü ırkçılık ateşi. Bendensen değerlisin, yok eğer ötekindensen değersizsin.

İnsan insanı, o insanın hep eksik ve kusurlu tarafını göstererek, (kendi bakış açısından bakarak) yenmesi gerektiğini düşünerek yer !

İşte hayat kitabımız kur’an ; Hucurat suresinde kusur araştırmaktan men eder. Zandan kaçınılması gerektiğini emreder. Bunun sebebi, insanın insanı yemesini önlemek içindir.

Çünkü insan, birinin kusurunu araştırmak için yola çıksa mutlaka kusur bulacaktır.

Peki bunu bilen ve buna muhatap olan Müslümanlar birbirini neden yer? (yemeye çalışır) Benim gibi düşünmüyorsan, benim mezhebimden, meşrebimden değilsen ! mürtedsin, sapkınsın vs. dedikleri için. Mezhebini, meşrebini, grubunu, cemaatini vs. din edindikleri için.

Oysaki kur’an, haksız yere bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek kadar suç olduğunu açıkça ilan ederken.

Çok hoşuma giden bir örneği paylaşmak istiyorum. Tam da Müslümanların birbirlerine yaptığı uygulamayı açıkça anlatır tarzdan.

İçinde yengeçlerin olduğu bir sepetin kapağı olmasına lüzum yokmuş. Çünkü ne zaman yengeçlerden biri yukarı tırmanmaya çalışsa, diğer bir yengeç kıskacıyla onu hemen tutup aşağı çekermiş. Böylece hiçbir yengeç, sepetten yukarı ve dışarı çıkmaya muvaffak olamazmış. Belki de yukarı tırmanan bir yengeç görünce öteki yengeç ona tutunup o da dışarı çıkmaya çalışıyordur. Kendi çıkmaya gayret etmeyip çıkmaya çalışanın sırtına binerek zahmetsiz bir çıkış yapmak için. Her biri; bir diğerine aynını yaptığından, kapaksız bir yengeç sepetinde birbirinin üzerine basan bu yengeçler, sepetin dışındaki dünyayı asla göremediği kısır bir hayat sürüyor…

Düşününce insanın insana, müslümanın müslümana yaptğı da aynen bunun gibi bir durum. Oysa ki, yaratan yaratmış şu koskoca alemi. Herkese yetecek kadar bol ve geniş.

Cehli ve zulümatı seçen her insan, içten kemiren veya dıştan saldıran canavar kurda dönüşür. Homo Homını Lupus” insan insanın kurdudur” deyişinin sahibi Thomas Hobbes, sanırım bu tezinde bir kez daha haklı çıkmıştır. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 288 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır