KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

İNSAN VE ACILAR

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         İNSAN VE ACILAR

İNSAN VE ACILAR

Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen

( Kendine dikkatice bir bak; sen dünyanın özüsün. Bütün yaratıkların gözbebeği olan insansın sen.)

Divan şiirinin son büyük temsilcisi olan Şeyh Galip, insanı varlıkların göz bebeği olarak değerlendiriyor. Yaratılmışların en şereflisi (ahsen-i takvim) sıfatıyla yaratılan insanın, kendi yaratılışındaki hikmeti çok iyi kavraması gerektiğine dikkat çekiyor. Ve ;

Ey dil, ey dil niye bu rütbede pür-gamsın sen Gerçi vîrâne isen genc-i mutalsamsın sen Secde-fermâ-yi melek zât-ı mükerremsin sen Bildiğin gibi değil cümleden akvemsin sen Rûhsun nefha-i Cibrîl ile tev emsin sen Sırr-ı Haksın mesel-i Îsî-i Meryemsin sen

(Ey gönül, ey gönül! Neden bu makamda üzgünsün? Gerçi yıkık, dökük, viranesin ama tılsımlı bir definesin. Meleklere secde etmeleri buyurulan saygıdeğer bir varlıksın. Bildiğin gibi değil, sen bütün varlıklardan daha üstünsün. Ruhsun. Cebrail in nefesiyle ikizsin. Allah ın sırrısın. Meryem in oğlu İsâ ile eşsin sen.) ifadeleriye Galip, adeta insanı sarsarak yaratılışı üzerinde tefekküre teşvik ettikten sonra da harekete geçirmek ister.

Eşref-i mahlukat olarak yaratılan insanın doğumu sancıyla başlar. Hayata ağlayarak gözlerini açar. Sanki, yerim çok rahattı, niçin beni yerimden yurdumdan ettiniz dercesine.

İnsan, hayatı boyunca hep zıtlıklar yaşayan bir varlık. Bu zıtlıklardan bir tanesi de, mutluluk ve acılardır. İnsan hayatında önemli bir yer tutan, çoğu zaman kaçmak isteyip te kaçamadığı, yaşamaya mecbur kaldığı acıların insan için mutluluk yönünü, güzelliğini bulmak, o güzelliklerden istifade ederek onları boşa geçirmemek gerekiyor. Acı ve ıztıraplardaki çiçekleri devşirmek gerekiyor. “ Acı ve ıztırapların çiçeği mi olurmuş?” denilebilir. Hem de ne kadar! Çeşitli ve rengarenk, öbek öbek.

Allah acıları en çok başta peygamberler olmak üzere, makbul kullarına veriyor. Veriyor ki; ıztırap güllerini devşirsinler. Ruhlarına bu kemalat güllerinden dersinler diye. Bu büyüklerde her zaman bu çiçekleri isyanlarla kurutmadan, helak etmeden, ruhlarında sümbül verdirmeyi başarmışlardır. Ve onlar böylece büyük insan olmuşlar, yaratılış gayelerine uygun olarak kamil insan olmuşlar.

İşte o ıztırap çekirdeğinin çiçeğidir Hz. Eyyub’a “sabır kahramanı” dedirten. O çiçektir, Hz. İbrahim’ i “Allah dostu” yapan. Mekke müşriklerinin çile ve ıztıraplarıdır peygamberimize “Habibullah” ünvanını kazandıran. Zalim yöneticinin karşısında dimdik duran İmam Azam’ ları yetiştiren o çiçektir.

İnsan için acılar, bir çok hakikatin kabuğunu patlatan itici bir güç ve manevi bir iksirdir. İnsana düşen, isyana düşmeden bu manevi iksiri kullanabilmek ve mahiyetini kavrayabilmektir.

Şüphesiz ki dünya, insan için bir imtihan yeridir, sınanma yeridir, ölçüm yeridir. Ahiret için hazırlık yeridir. İnsana düşen bu imtihanı en iyi şekilde geçebilmektir.

Mutluk ve acı iki zıt kutuptur. Lakin mutluluk anlayışı da çoğu zaman yanlış anlaşılmıştır insan tarafından. Her şey dünyaya göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dünya ve dünyalık gaye edinilmiştir. Mutluluk ölçüsü dünya olanın mutsuzluğu da dünya olmuştur. Derdi dünya

olanın dünya kadar derdi olur derler. Dolayısıyla her acıda insan, dünyaya küsmekte ve hayatı kararmaktadır.

Hiçbir musibet insan hayatında kalıcı değildir. İnsan sabredince üzerine düşeni yerine getirince er ya da geç terk edecektir.

Allah insanı, adeta dünyayı yutacak kadar duygu ve letafet zenginliğinde var etmiştir. Ne zaman ki insan; ufak bir musibete uğrasa arzuları sönüp gidiyor. İşte bu insan için büyük bir lütuf oluyor. Adeta Allah insana; sen bu dünya için değilsin, senin asıl dünyan öteki alem, ebedi olan yurdun orasıdır, diyor. Bu dünyanın bir hazırlık yeri olduğunu ve ona göre akletmesini istiyor.

İnsan her musibet anını “ kaderden kendisine atılan bir ikaz taşı” olarak düşünmesi gerekiyor. O ikazın yönünü bulmak kalıyor insana. Bu gibi zamanlarda insana düşen, Allah ‘ın her şeyi güzel yapacağını , güzel eylediğini ve güzel neticelendireceğini düşünüp sabırla sonucu beklemektir.

“ Şüphesiz müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mü min erkeklerle mü min 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 270 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır