KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HZ. PEYGAMBERİ AN(LA)MAK !

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         HZ. PEYGAMBERİ AN(LA)MAK !

HZ. PEYGAMBERİ AN(LA)MAK !

Kovulmuş şeytandan Allah ‘a sığınırım.

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla.

“Sen elbette yüce bir ahlak üzeresin.” (kalem, 4)

“ Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.”(Ahzab, 46)

İlahi hitabıyla Yüce Rabbimiz; Müslümanların anıları arasına girmesin diye, efendimiz aleyhissaletu vesselamı “ örnek” göstermiştir. Bunun anlamı; örnek gösterilen kişinin çağa taşınması ve onunla çağdaş olunmasıdır. Sadece doğum gününde hatırlayıp sonra unutulması değildir. Onun için bize peygamberi anmaktan çok, onu anlamak ve içselleştirerek hayatımıza taşımak düşer. Anmak; anlayabilmeye vesile olmalıdır.

Efendimiz insanlığın olgunluğa eriştiği zaman diliminde dünyayı teşrif etmiştir. Allah katında tek din olan İslam’ın tamamlanması için gönderilmiştir. Artık ondan sonra bir peygamber gelmeyeceğine göre; kadr-ü kıymetini bilerek ona dört elle sarılmak bütün insanlığın tek kurtuluş reçetesidir.

O’nun dünyaya geldiği zaman da insanlık, tıpkı bugün olduğu gibi büyük sapıklığın ve sapkınlığın içindeydi.

Belki, şekil değişmiş ama; o zamanda insanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapıyorlardı bugün de insanlar kendi elleriyle yaptıkları putlara tapmaktalar.

O zamanın putları ağaçtan, taştan, madenden ve helvadandı. Bugünün putları para, servet, şöhret, makam-mevki.

O gün de güçlünün haklı olduğu tarihi bir gerçekti bugün de güçlünün haklı olduğu bir gerçek.

Para kimdeyse güç onda demekti ve herkes güçlüden yana tavır almaktaydı. Bugünde uluslar, gücün olduğu yere mahkum. Yeryüzünde insanların büyük bir bölümü yoksulluk ve açlıkla mücadele ederken, kendini dünyanın asıl sahibi olarak gören milletler yaşanan açlığa, sefalete, yoksulluğa inat, obezite ile mücadele ediyorlar.

Zenginin, servetine servet eklemek için yapmadığı zulüm, yakmadığı can kalmadı. Tıpkı 14 asır önce olduğu gibi.

İnsanlığın tarihiyle yaşıt olan hak-batıl davası bugün hala devam etmekte ve görünen o ki, kıyamete kadar devam edecek.

İnsanlığın kapkara karardığı 14 asır önce, karanlığı yırtarcasına gelen o kutlu nebinin, insanlığa verdiği mesaj; hakkın üstün tutulması, haklının güçlü olması, insanca kardeşçe bir yaşamın en büyük erdem olmasıydı. Mesajı alan hemen aksiyona geçerek gerçek kurtuluşun nebevi öğretisini hafızasına kazıyor ve bir an olsun taviz vermeden yaşıyordu. İşte onlar, asr-ı saadeti inşa ediyordu.

Hazreti Muhammed(sav) ve Kur’an, sorumluluk alanımızın kapsamına dikkat çekiyor. Ve sen ey insan! sorumluluk sahibi bir varlıksın, diyerek ufkumuzu açıyor.

Diri diri toprağa gömülen kız çocuğu, cahiliye anlayışının ve sisteminin kurbanı idi. Fakat bu kurbanlar Kur’an’ın konusu olmaktan çıkmıyordu.

“Diri diri toprağa gömülen kıza, hangi günah sebebi ile öldürüldüğü sorulduğu zaman.” (Tekvir, 8-9)

İslam bu cinayeti görmemezlikten gelmiyor. Kur’an’ın en ciddi vurgusu burada kendini gösteriyor. Ve bu kız kimin çocuğu? diye sormuyor. Kimliğini , etnik kökenini, sınıfını incelemiyor. Gömülen bir çocuk varsa, İslam nazarında bu topyekün insanlığın gömülmesidir.

İşte bugün öylesine muhtacız ki bu ilahi anlayışa.

Bugün çocuklar toprağa değil ama okyanuslara gömülüyor. Bu bütün insanlığın sorumluluğudur. Bugün insanlık, Suriye’ de yaşanan büyük dramı seyretmeye devam ederse, oradaki yangın, bütün insanlığı yakacak kadar büyük ve çetindir.

Nebevi dokunuşla yeniden dirilmeye muhtacız. Gel ey resul; rehberliğine muhtacız. Yeniden onar bozulan kalplerimizi. Ümmet paramparça, birliğe beraberliğe muhtacız. 1444 yıl önce 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 375 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır