KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MUTLULUK

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         MUTLULUK

MUTLULUK

Büyük bir tutkuyla, aşkla, heyecanla bağlanırız hayata. Hiç bitmeyecek ve hiç tükenmeyecek sanırız. İsteklerimiz, arzularımız ne de çoktur. Her yanımızı hayaller kuşatmıştır. Arzularımız sanki asırları kucaklarcasına sonsuzdur. Sonsuzluğu yaşarız bütün duygularımızla. Hayatın o keşmekeş hengamesinde diridir hep duygularımız. Hiç bitmeyecek bir ömür gibi asırları kollarımıza alıp eskitmek isteriz. Ölüm mü? Oda ne? Çok uzaklarda bir serap. Başkası için evet, bir yakınımız için olabilir bir gerçek. Bizim için mi? Henüz çok erken. Daha yapacak bir ton iş var. Sonsuzluğu planlanmış bir hayat planında düşünülmeyen bir ihtimal!

Bir çoğumuzun hayatı algılayışı, hayata bakışı böyledir. Hayat bizim için istekler ve arzulardan ibarettir. Hep o pencereden bakarız. Hayallerde hep pembe renkli olur nedense. Onun için şair, “insanoğlunun hayali göktedir, kendisi yerdedir” demiştir. Bitmek tükenmek bilmeyen hayaller, emeller. İşte o hayallere ölüm hiç uğramaz. Yani oraya sokulmaz. Hayaller kısa olmaz. Uzun ömürde uzun hayaller olmalıdır. Ama oraya ölüm girmemelidir. Bu insanoğlunun doğasında olan bir durum.

Çoğu zaman hayaller dumura uğrar. Sarsılır, irkilir kendimize geliriz. Gözümüzü açtığımızda kendi gerçeğimizle yüzleşiriz. Dünyanın aslında hiçte uzunca bir ömür yaşanarak çekilmez bir yer olduğunu anlarız. Neden mi? Nedeni gayet açık ve net. İnsanın kendisi, kendi elleriyle dünyayı yaşanmaz kılmaktadır. Zulüm, şiddet, gözyaşı, akan kan. Bu kadar sıkıntılı bir dünyada, bunca zulüm varken insan ancak, hayal kurarak mutlu olabiliyor. Ancak hayallerle avunabiliyor. Bunca iki yüzlü insanın, yalanın, çıkar ilişkilerinin ön planda olduğu bir dünyada başka ne yapılabilir ki.

Namaz kılan; sürekli tekrarlanan sportif faaliyet gibi, sebepsiz, gayesiz, hiçbir ahlaki etkisi, ameli düzelme, sağlıklı bir neticesi dahi olmayan bir eylem olarak kılmakta. Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı hep aynı şeyi yapıyorsun, ancak ne yaptığın hareketlerin ve okuduğun şeylerin anlamını biliyorsun ne de namazın esas felsefesinden, hikmet ve hedefinden haberin var. Orucun, ruhundan oruçlunun haberi yok. Dindarların dinin asıllarından haberi yok. Hümanistler, insan sevgisinden, insana saygıdan uzak. Bu böyle uzayıp gider.

Neticede demek istiyorum ki; insanın dünyaya gönderilme gayesinden uzaklaşması onu mutsuz eder. Yani insanın mutluluğu kendi benini (egosunu) kulluk ile tanımak ve ona bu görevi kabul ettirmektir.

Mutluluk veya mutsuzluk, ruh dünyamızın bir yansımasıdır. Ruh aynamızın berraklığı nispetinde mutlu veya mutsuz olmaktayız. Çünkü kalbi sıkıntıyı “yapmadığımız ibadetlerin cezası” olarak gösteren peygamberimiz, ruhi sıkıntı ve huzursuzluklarımızda nefsimizi tahlile davet etmektedir. Nefis muhasebesi yapmamız gerektiğini öğütlemektedir.

Günümüz insanının en büyük problemi ruhi rahatsızlıklardır. Manevi gıda eksikliğinden kaynaklanan bu rahatsızlıklar, en temelde inançtaki şüphelerden ya da samimiyetsizliklerden başlamaktadır. Bu şüpheci tutum manevi yöntemlerle tedavi edilmezse, işte o zaman ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Hayatından zevk almayan, ne yaptığını bilmeyen insan yığınlarıyla karşı karşıyayız. Hiç şüphe yok ki, maneviyatla bağlarımız inceldiği nispette mutluluk ile de bağlarımız incelmektedir. O zaman mutluluk arayışları bitmeyeceği gibi, acıların, gözyaşlarının, oluk oluk akan kanın ve artan intiharların da bitmesi beklenemez. Çözüm; insan için tek yol görünmektedir. O da bir olan Allah’ı tanımak ve O’na hakkıyla kul olmak. SELAM VE DUA İLE. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 384 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır