KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖLÜM, HAYATIN ÖTEKİ YÜZÜ

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         ÖLÜM, HAYATIN ÖTEKİ YÜZÜ

ÖLÜM, HAYATIN ÖTEKİ YÜZÜ

Yüce Allah ‘ın genel bir yasası olarak insanlar doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Ölüm bir son gibi gözükse de sahip olduğumuz ahiret inancı gereği Müslümanlar olarak, ölümün bir son olmadığına, aksine yeni bir hayatın başlangıcı olduğuna inanırız.

Kendi değerlerine sırt çevirenler, yeni değerler ve batı karşısında amansız bir karmaşayı da yaşarlar. Batının, her şeyi dünya olarak gösteren fikrinin karşısına insanın sonsuz hayalleri ve istekleri çıkar. Dünya tatmin etmez insanı. “Gününü yaşa” tezi, insanın yarınını düşünmesini engellemez. Engellenmeyen duygular, insanın mutluluğunu engeller.

Eğer hayatlar ölümle son buluyorsa, ölümde çok başka anlamlar olmalı. Bu anlamların, hayatı da anlamlı kıldığı sonucunu doğurur. Buradaki anlam da, ölümün bizzat kendisi, yani yok olmuş bir hayat değil, ölümle başlayan yeni ve bitmeyen bir hayatın varlığına işaret etmesi, haber vermesidir.

Ölüm, hayatın öteki yüzü; her doğanın kaçamayacağı kesin ve keskin gerçek. Ölüm, ademoğlunu bekleyen, zorunlu akıbet. Aslına bakarsanız, insanın bir an değil her an yaşadığı bir gerçeklik ölüm. İnsan bedeninde ölüm ve hayat her an yan yana, iç içe ve yüz yüze; insan hücre hücre, her an ölmekte ve her an dirilmekte. Her nefes verişte ölmekte ve her nefes alışta dirilmekte. Hz. Ebubekir’ in “ölümü nasıl bilirsin?” sorusuna verdiği cevap, adeta bu gerçeği anlatıyor: “Nefes aldığım zaman veremeyecekmiş, verdiğim zaman alamayacakmış kadar kendime yakın bilirim.”

İşte bu bilinçle, bu ruhla yaşamak. Niçin yaşadığını bilerek ve sonunun ne olacağını bilerek. Dünya’ ya sevdalanmadan, ölümlü olduğunu bilerek yaşamak.

Dünyaya “geçici” olarak bakan kişiler, dünyayı vatanı olarak görmezler. Onlara göre vatan ahrettir, çünkü ebedi kalınacak yurt orasıdır.

Onlar eğilip bükülmeden dosdoğru hayat yaşayanlardır. Onlar nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmezler. Geçici dünya zevkleri uğruna; makam, mevki, koltuk için kula kul olmazlar. Doğru ve dümdüz bir hayatı yaşamayı tercih ederler. Ölümün onları tedirgin etmesi düşünülemez. Nitekim etmemiştirde. Onun için Mevlana “ düğün gecesi” diyebilmiştir kendi ölümüne.

Evet, ölüp gideceğiz şu dünyadan. Tıpkı bizden öncekilerin göçüp gittiği gibi. Ölümü yok etmeye nice zenginlerin gücü yetmedi yetemezde. Karun, dünya kadar serveti olan belki de dünyanın ilk kapitalist adamı. Sadece hazinelerinin anahtarlarını deve katarları taşıyormuş. Böyle bir zenginlik. Ölümü öldürmek olabilseydi bunu Karun yapardı. Oysa o da ölüp gitti. Herkes gibi.

Önemli olan ölüm gerçeğiyle her zaman yüzleşerek, “hayatı daha güzel nasıl yaşarım?” sorusunun cevabını aramaktır. İşte tam burada, bu sorunun yanıtı “Allah’a yakınlığının ölçüsüdür. Fişi pirize takıp elektrik almaya, şarj olmaya başlayan bir cihaz gibi, usb’yi bilgisayara bağlayıp bilgi yüklemek gibi. Aşkla, sevgiyle Allah ’a yaklaşarak.

Hayatın kaynağı Allah ’tır çünkü. Yaşama gücüde onunla mümkündür. Allah akıldan çıktığı an, bunalım, buhran, çaresizlik ve hayatını sonlandırma arayışları.

Allah’ı unuttuğumuz ve ondan uzaklaştığımız her an, ruhun nefes borusunun tıkandığı, kalbin krizler geçirdiği, aşk, şevk ve heyecanın yittiği anlardır. Susuz çiçeğin solması gibi solar içimizdeki her şey. Kullanılmayan manevi cihazlar pas tutar. Geriye bir yığın acı kalır, her şey acılaşır ve hayatın tadı kaçar.

Hayatı ve ölümü verenin Allah olduğunu hiçbir zaman unutmamak.

Hayattan bezmişler için tek çare, hayatı verenin kapısına gitmek. Onu anmak suretiyle hayatını yaşanılası kılmak, yaşama gücüne böylece tekrar kavuşmaktır. Hayatla aramızın düzelmesini istiyorsak, Allah ’la aramızı düzeltmekten başka çare ve çıkar yolumuz yoktur. Çünkü Allah ‘la arası bozuk olan kalpler, sadece bu kısa hayat için değil, kaybolmaya yüz tutan ebedi saadetin elemiyle acı çekerler.

Kısacık insan hayatını, ebedi olan ahiret hayatının kazanıldığı yer olarak değerlendirilebilmesi ancak Müslümanca bir hayat çizgisi ile mümkün olacaktır.

Hayatımız ve ölümümüz hak için hak yolda olsun.

Selam ve dua ile. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 845 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır