KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

RİYA : MANEVİ HASTALIK

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         RİYA : MANEVİ HASTALIK

RİYA : MANEVİ HASTALIK

“Allah sizin dış görünüşlerinize ve mallarınıza bakmaz, bilakis kalplerinize ve amellerinize bakar.” (Müslim, Birr,34.)

Riya; Allah için yapılması gereken amel ve ibadeti, kullara gösteriş olsun diye onların beğenisini, saygınlığını kazanmak veya onlardan dünyevi bir çıkar sağlamak amacıyla ve dolayısıyla da inandığından farklı bir şekilde davranmayı ifade eder.

Çağımızda insanların zamanlarını, paralarını ve güçlerini “iyi bir imaj” için nasıl harcadıkları, daha fazla beğenilmek, takdir edilmek uğrunda zihinlerini nasıl yorduklarını görmekteyiz. İyi tanınmak, iyi bilinmek, toplum içinde hatırı sayılır bir yer edinmek insan için doğal bir haldir. Ancak olduğundan farklı görünmeye çalışmak, asıl niyeti gizlemek ne kadar ahlakidir? İşte asıl mesele burada ortaya çıkıyor. Sırf hazları ve ihtirasları uğruna insanın gösteriş girdabına kendisini kaptırması ve asıl kimliğinden uzaklaşması. Riya (gösteriş) ile dünyalık makam elde etmeye çalışmak. İnsanların takdirini almak için iyilik yapmak. İşte asıl çirkinlik, bu davranış biçimidir. Hz. Mevlana’nın ünlü özdeyişiyle “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol.”

İnsanlar ibadetlerini dahi belli dünyalık elde etme uğruna gösteriş haline getiriyorsa, orada gerçek anlamda bir manevi hastalıktan söz edilebilir. Çünkü riyanın kendisi başlıbaşına manevi bir hastalıktır. Bu hastalıktan kurtulmanın en kolay yolu samimiyettir. Yaptığı işi sırf Allah rızası için yapmak ve mükafatı O’ndan beklemek.

Bir hadislerinde peygamber efendimiz, kıyamet gününde üç kişinin huzura getirileceğini ki bunların birisi şehit olmuş bir kişi, öteki hayırsever bir zengin diğeri de kendisine ilim verilen

alim olduğunu, bunların üçününde cehenneme gönderileceğini, sebebinin ise yaptıkları bütün bu iyi işlerin aslında insanların takdirini kazanmak ve dünyalık elde etmekten başka bir düşünceyle yapılmamış olmasıdır. Gösterişle yapılan hiçbir amelin Allah katında makbul olmadığının Nebi’nin diliyle ifade edilmesidir.

Kalbinde riya duygusu bulunarak namaz kılan kimsenin, namazını yeniden inşa etmesi mümkün değildir. Çünkü hastalık neredeyse tedaviye oradan başlamak gerekir. Önce kalpteki riya hastalığı, tövbe ve ihlas disipliniyle arındırılmalı sonra mutmain bir kalp ile divan-ı ilahiye durulmalıdır ki ibadet ve namazdan umulan sonuç elde edilsin.

Kalbin riyadan temizlenmesi gerçek bilincin oluşmasına yol açacaktır. Çünkü o zaman asıl gayenin Allah ‘ın rızasına ermek olduğunu idrak edecektir.

Asıl sorumluluk her şeyi aslıyla bilen Allah ‘a karşıdır.

Bu bilinçle bir hayat yaşamak temennisiyle. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 427 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır