KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SABIR EN HAYIRLI NİMETTİR

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         SABIR EN HAYIRLI NİMETTİR

SABIR EN HAYIRLI NİMETTİR

Kovulmuş Şeytanın şerrinden Allah’ a sığınırım.

Sözlükte; “hapsetmek, tutmak, birini bir şeyden alıkoymak, dayanmak, kefil olmak, cüret ve şecaat” anlamlarına gelen “sabır” ıstılahta; musibetlerin, ibadetlerin ve haramların zorluklarına karşı tahammül göstermek, nefse ve şeytana değil Allah ‘a ve peygamberine uymak, iman edip salih ameller işlemeye devam etmektir.

Allah’ a kulluk etmesi için yaratılan, bu görevini yerine getirebilmesi için iman edip ibadet etmek, salih ameller işlemek, Allah ‘a ve peygamberine itaat etmekle sorumlu tutulan insan; hayır ve şer, nimet ve musibet mal ve evlat ile imtihana tabi tutulmuştur. Kısaca insan, hayatı ve ölümü ile imtihan halindedir. İnsanın bu imtihanda başarılı olabilmesi, çalışması ve sabırlı olmasına bağlıdır. Çalışmadan ve zorluklara göğüs germeden dünya ve ahiret saadetini elde etmek mümkün değildir. Bu gerçeği Yüce Allah, kur’an’da şöyle bildirmektedir: “ Sizi mutlaka imtihana tabi tutacağız, ta ki içinizden cihada çıkanları (dini ve dünyası için çalışanları) ve (zorluklara) sabredenleri bilelim ve (yaptıklarınızla ilgili) haberlerinizi (imanınızı) deneyelim.” (Muhammed, 31)

Varlığının Rabbine ait olduğu ve yine O’na döneceği duygu ve bilinci içerisinde hareket eden mü’min, başına gelebilecek çeşitli bela ve kötülüklere karşı elinden gelen bütün imkanları kullanarak bunları engelleme gayreti içerisinde olur. İnançlı ve bilinçli bir Müslüman, öncelikle işlerini sağlam yapar. Muhtemel felaket ve tehlikelere karşı tedbirleri alır ve bu konuda yapılması gerekli her türlü çabayı sarfeder. Ardından da Yüce Allah ‘a tevekkül eder.

Peygamber efendimizin İslam’a davet yolunda karşılaştığı güçlük ve sıkıntılara karşı gösterdiği sabır ve metanet, mü’minlerin, musibetler konusunda nasıl bir tavır takınmaları gerektiğine güzel bir örnektir.

İyi insanların fazilet yolunda maruz kaldıkları sıkıntıların hatalarına kefaret sayılacağı peygamberimiz tarafından müjdelenmiş, Allah yolunda çile çekmenin karşılığının birçok yönden sahibine mükafat olarak döneceğini vurgulamıştır. Bir hadisinde Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “ Vücuduna batan bir dikene varıncaya kadar, Müslüman ‘ın başına gelen her bir musibet sebebiyle hataları affolunur.” Bu bağlamda o, zaman zaman geçmiş kavimlerin, dinleri hususunda karşılaştıkları zulüm ve işkenceleri ashabına anlatarak onlara metanet vermiş ve böylece onları teselli ederek sıkıntılarını hafifletmeye çalışmıştır.

İnsanın dünya ve ahiret nimetlerini elde edebilmesi, hayatını; sıhhat, afiyet, huzur ve saadet içerisinde sürdürebilmesi, dünyanın bir takım sıkıntı, meşakkat ve zorluklarına dayanabilmesi, sabredebilmesine bağlıdır. Hastalık, stres, öfke, kavga, geçimsizlik, uyumsuzluk ve başarısızlık gibi maddi ve manevi pek çok sıkıntı ve hezimetin meydana gelmesinde sabırsızlık en büyük etkendir.

İnsan hayatı, her zaman güllük gülistanlık olmayabilir. İşler daima insanın istediği şekilde gitmeyebilir. İnsan, birçok olumsuzluklar, eza, cefa ve afetlerle karşılaşabilir. İşte bütün bunlara ancak sabırla karşı konulabilir.

Sabır, başarının ve mutluluğun anahtarıdır. Çünkü sabır, ziyadır, aydınlıktır. Sabreden zafere erer. Sabreden insan daima huzur içinde olur. Sabır, en hayırlı nimettir. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: “Kim sabrederek isterse Allah ona sabır ihsan eder. Hiç kimseye sabırdan daha hayırlı ve daha çok nimet verilmemiştir.”

Selam ve Dua ile. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 441 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır