KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER

TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER

İnsan, toplum içinde yaşayan bir varlıktır. Toplu halde yaşayan insanların huzur ve mutluluğu sağlayabilmesi için hak ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Sorumluluk bilinci de kişinin önce kendisine karşı sonra ailesine ve topluma karşı sorumluluğu ile başlamaktadır. Kur’an-ı kerimde yüce Allah, Kıyame suresinde “ insanoğlu kendisinin başıboş bırakılacağını mı sanır ?” buyurmakta ve böylece insanın sorumluluk sahibi bir varlık olduğunu bildirmektedir.

Misafirhane olan bu dünya imtihan yeridir. İnancı, sözü ve fiilleriyle daima imtihan halinde olan insan, hayatında acı veya tatlı olaylarla karşılaşabilir, mutlu olduğu veya üzüldüğü anlar olabilir. Bunun içindir ki atalarımız; “altın ateşle, insan mihnetle (sıkıntı anında) belli olur” demişlerdir. Hepimiz varlıkla olduğu gibi darlıkla, sağlıkla olduğu gibi hastalıkla da imtihan halindeyiz.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de, zihni, ruhi ve bedeni yönden engelli insanlar bulunmaktadır. Bu kardeşlerimize gereken duyarlılığı göstermek hem insani, hem vicdani hem de dini bir görevdir. Zira yüce dinimiz İslam da, engellilere özel manada yer verilerek, sahip çıkılması emredilmektedir. Peygamber efendimiz (s.a.s) “ bakıma muhtaç kimselerin sorumluluğu bize aittir”(Buhari, Feraiz, 25) buyurarak, onlara yardımı sadaka olarak nitelendirmiştir.

Ülkemizde yaklaşık on milyon engellinin varlığı da bize, sorumluluğumuzu kat be kat fazlasıyla hatırlatmaktadır. Onların yaşam olanaklarını iyileştirerek , hayatlarını özgürce, her normal kişi gibi devam ettirmelerini sağlamak asli görevimiz olmalıdır. Başta yetkililer olmak üzere bu görev hepimize düşmekte ve onlar için engelsiz bir yaşam alanı sunmak

mecburiyetinde olduğumuzu unutmamalıyız. Kur’an-ı Kerimde”Görme engelliye güçlük yoktur, ortopedik engelliye güçlük yoktur, hastaya güçlük yoktur” (Nur,61) buyurularak engellilerin hayatına kolaylık sağlanması emredilmiştir.

Bir gün peygamberimiz “her gün” için sadaka verilmesi gereğinden söz eder. Sahabeden Ebu Zer, her gün için sadaka verecek imkanlarının olmadığını söyler. Bunun üzerine peygamberimiz(s.a.s) : “ sadakanın bir çok çeşidi vardır:

* Allahu Ekber, Subhanallah, La ilahe illallah, Esteğfirullah demen

* İyiliği emretmen, kötülüğü men etmen,

* İnsanların yolundan diken, taş ve kemik (gibi zarar veren şeyleri) kaldırman

* Görme engellilere rehberlik etmen,

* Sağır ve dilsizlere, anlayacakları bir şekilde anlatman,

* İhtiyacı olanın hacetini tedarik etmesi için bildiğin yere delalet etmen,

* Derman arayan dertliye yardım için koşuşturman,

* Koluna girip güçsüze yardım etmen,

* Konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade edivermen,

* Bütün bunlar kendin için yaptığın sadaka çeşitlerindendir” buyurmuştur. (ahmed, V, 168-169, 154)

Engellilere yapılacak bu tür yardımların sadaka olduğunu diğer bir ifadeyle Allah’ a olan sadakatin bir ifadesi olduğunu belirten peygamberimiz (s.a.s), herhangi bir görme engelliyi yoldan saptırmaları, onu kasten yanlış yola yönlendirme sadakatsizliğini gösterenleri de lanetliler arasında saymıştır.

İnsanlara yardım edene Allah yardım eder.

Unutulmamalıdır ki insan, ya engelli ya engelli yakını ya da engelli adayıdır. Bu olguyla herkesin bir şekilde ilişkisi vardır.

Allah insanları; imanları, ibadetleri ve güzel davranışlarıyla değerlendirir, fizik yapılarına, renklerine, cinsiyetlerine, sağlam veya engelli oluşlarına bakmaz.

3 Aralık dünya engelliler günü inşallah ülkemizde bir milat olur. Engellilerin eğitimleri, onlara iş imkanı sağlanması, iyi ilişkiler kurulması ve böylece topluma kazandırılmaları yönünde ciddi adımlar atılmasına vesile olur. Başta yetkililer olmak üzere onlara daha geniş yaşam alanları, fiziki şartlar oluşturmak hepimizin görevidir.

Engelli kardeşlerimize toplumsal duyarlılığın artması dileğiyle. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 517 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır