KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 )

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 )

AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 )

Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım

Kur’an-ı Kerimde “ Allah a iman” meselesinin zikredildiği ayetlerin pek çoğunda “ahirete iman” ında beraberinde vurgulanması dikkat çekicidir. Dünya hayatının gerçek anlamda, ahirete iman şuuruyla, istikamet üzere yaşanabileceğinin en belirgin ifadesi bu olsa gerektir.

Nihai kurtuluşun sağlam bir ahiret inancıyla mümkün olabileceğini, söz konusu Kur’an ayetlerinde farklı yönleriyle görmemiz mümkün. Gerçek şu ki; ahiret inancını içselleştirerek yaşayan her mü’min kendisine vaat edilen mükafatlara erdirilecektir.

Sekülerleşen dünyada, birçok kavramın mahiyeti buharlaştığı gibi ahiret bilinci de flulaştırılmakta ve sadece söylemde kalmaktadır. Ahirete inandığını söyleyen ancak hayatında bu inancın herhangi bir tezahürüne rastlanmayan takva, zühd vb. gibi kavramları sürgüne göndererek, dünya hayatını Gayri Müslimlerin algıladığı gibi algılayıp, onlar gibi dizayn eden, ibadetini ancak Cuma’dan Cuma ya ya da ramazan’dan ramazana sıkıştıran insan tipine bu kadar fazla rastlanması hiçte hayra alamet değil. İnsanlar artık iki dünyalı olduğunu unutarak, tek dünyalı (dünyevi) arzu ve isteklerle yaşar oldular. Gerçek mutluluğu dünya hayatında arar oldular.

Peki, nedir insanları özellikle de inanan insanları böyle bir buhrana düşüren nedenler? Bu sorunun cevabı burada yazmakla, anlatmakla verilebilecek türden değil. Ancak meselenin ana hatlarını belirtmekte fayda vardır.

Özellikle bu dünya hayatının iki temel hususiyeti vardır: “Geçici” ve “aldatıcı” olması. Aldatıcılığı geçici olduğunun unutulmasıyla ortaya çıkar. Günümüz insanının en büyük sıkıntısı işte buradadır. Dünyanın geçici olduğunu unutmak. Onun oyalayıcı ve aldatıcı

karakteri göz ardı edildiğinde aldatıcı yanı kendisini gösterir ve hayatın mahiyetini, ona bağlı olarak da insanın yaratılış gayesinden uzaklaştığını belirginleştirir.

“Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah ‘a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hala akıllanmayacak mısınız?” (En’am,3)

“Dünyayı seven, ahiretine zarar verir. Ahireti seven dünyasına zarar verir. O halde siz, baki olanı fani olana tercih edin.” (Ahmed b. Hanbel, el-müsned,IV,412)

Tarihin hiçbir döneminde Müslümanlar şimdi olduğu kadar dünyaya tam meylederek / dünya merkezli bir hayat geçirmemişlerdir. Buna en şaşaalı medeniyetleri kurdukları dönemleri de işgal ve istilalara maruz kaldıkları dönemleri de dahil edebiliriz. Hayatı hep ahiret merkezli algılamış, başa gelen her şeye “imtihan” bilinciyle sabrederek bakmışlardır. Mezarlıkları şehrin girişlerine yapmaya özen göstererek hayatı ve ölüm gerçeğini göz önünde bulundurmayı ihmal etmemişlerdir. Yerin altıyla üstü arasındaki mesafenin bilincinde olarak yaşamışlardır.

Günümüzde mezarlıklar şehrin en uzak bölgelerine, gözden uzak yerlere yapılmakta ve insanların ölüm duygusunu, ölümden sonraki hayat, hesap, mizan bilincini yok etmektedir. Bu ise dünyevileşmenin, dünyaya sevdalanmanın, hazzın ve hızın artmasına sebep olmaktadır. İnsanlar hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya hayatına sımsıkı sarılmaktalar. Paçasını modernite rüzgarına kaptıranların “ölüm” meselesine, hayatından “ağızların tadını kaçıran” o temel gerçekten uzaklaştırdığını görmek, meselenin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Oysa Kur’an, dünya hayatının bir imtihan süreci olduğunu ve özellikle de inananların bir takım denemelerden geçirileceği konusunda bize açık uyarılarda bulunmaktadır. “İnsanlar” “iman ettik demekle bırakılacaklarını ve imtihan edilmeyeceklerini mi sanırlar?” (Ankebut, 2)

Kur’an ve sünnet ahireti hep ön planda tutmuştur. Bu sebeple Ümmet-i Muhammed (s.a.v) ahir zamanda ahiret bilincini yeniden kuşanmak zorundadır.

Selam ve dua ile 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 560 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır