KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK

ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK

Sofralarımızda akraba ve dostlarımıza yer ayırmak kadar, tanıdık tanımadık fakirleri de bulundurmak İslam‘ın bize emridir. Aç olanı doyurmak, her zaman sevabı fazla olan ve huzur verici bir durumdur. Hele bunu alışkanlık haline getirenler, bu hazzı fazlasıyla yaşıyorlardır. Çünkü insan verdikçe, yedirdikçe daha fazla vermek ve yedirmek ister. Ama bunun için öncelikle yedirme işini başarması, nefsini yenmesi gerekmektedir. Bu ise hiçte kolay bir şey değildir. Ebu Hureyre radıyallahu anh’ tan rivayet olunduğuna göre, birisi katı kalpli, gönül huzurundan mahrum yaşamaktan muzdarip olduğunu peygamberimiz’e söylemişti. Peygamber efendimiz (sas), ona, “kalbinin yumuşamasını istiyorsan , açı doyur ve yetimlerin başını okşa” buyurdular. Bir başka hadiste de “ kim bir açı, Allah için doyurursa, Allah ona cennet meyvelerinden yedirir.” buyurmuşlardır. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek, onları doyurmak cehennem azabına karşı kalkan olarak gösterilmiştir. Yine peygamberimiz;” bir hurma vermek suretiyle de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyunuz.” buyurmuşlardır. Müddessir suresinde açları doyurmamak; namazı terk etmekle, hatta ahireti inkar etmekle aynı teraziye konmuş ve cehenneme giriş sebebi olarak gösterilmiştir. Kur’an-ı Kerimde ve Hadis-i Şeriflerde onlarca örneğini bulabileceğimiz infak kavramı; temelde zekat ibadetidir. Zekatın ilk anlamı” artma ve çoğalma” arı duru hale getirmedir. Yani malı, serveti bereketlendirme, artırmadır. Zaten sadakaya da, kişi Allah’ın verdiği servet emanetine “mülkiyet” olarak değil “emanet” olarak bakıp onu paylaştığı için “sadaka” adı verilmiştir. Zira serveti paylaşmak, emanete sadakat, onu biriktirmek ve hasislik yapmak, emanete ihanettir. İşte bu perspektiften bakmamızı sağlayan kur’an, malı temizlemenin yolunun vermekten, yedirmekten geçtiğini ifade ediyor. Kur’an’ın her emrinin ahlaki bir boyutu vardır.

Bunun yanı sıra Kur’an yapılan iyiliğin başa kakılmasını nehyeder. Kur’an bir infak ahlakı inşa eder. Bu konu Kur’an’a göre o kadar önceliklidir ki, 23 yıllık peygamberlik sürecinin daha ilk inen üçüncü pasajı olan Müddessir Suresinin 6. Ayetinde şöyle buyurulur: “İyilik yapmayı kazanç kapısı haline getirme!” veya “Allah için yaptığın iyiliği çok görme!” işte bu emir infak kavramının ahlakını ortaya koyar. Yani günümüz tabiriyle “ kaz gelecek yerden tavuk esirgememek” mantığını reddeder. Bu tutum infak ahlakına aykırıdır, zira gerçekte mülkün tamamı Allah ‘ındır ve buna kulun kendisi de dahildir. Dolayısıyla kulun vermesi, hakiki değil mecazi manada vermedir. Hakikatte veren de Allah ‘tır, verdirende. Veren kul, kendisine vermeyi nasip ettiği için Allah ‘a şükür borçludur.

İnfak edip başa kakanlar Allah ‘ın vaat ettiği ödülden mahrum kalacaktır. Bunun manası; infak ahlakına riayet etmeyişleridir.

Sonunda başa kakılan ve gönül inciten bir yardım, gösteriş için yapılan yardımdır. Allah ‘ın gördüğüne yürekten inanan birinin sırf başkaları görsün diye iyilik yapması, o iyiliğin bütün ahlaki yapısını imha eder. Sonuçta bu, gerçek bir iyilik değil, iyilik kisvesine bürünmüş bir aldatış ve aldanıştır.

Meselenin özünde, yapılan iyiliğin Allah için yapılmış olması vardır.

Unutmamalıyız ki neyimiz varsa, herhangi bir zorluğa düşmeden, onu ortaya koyabilirsek, gönül hoşluğu ile yapacağımız ikramlar bereketli ve devamlı olur.

Selam ve dua ile. 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 634 Defa Okundu
2016-06-09

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır