KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YÜREKLERİN FETHİ

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         YÜREKLERİN FETHİ

Yüreklerin Fethi

 

Uzun bir ardan sonra yeniden yazmaya karar verdim. Siz kıymetli okurlarımdan daha fazla uzak durmak istemedim. Yaşanan süreçte yazmayı oldukça özledim. Yazmamama birçok etken sebep olmuştur. Bunların başında 15 temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar en büyük etkendir. Süreci takip etmek, kim kiminle, nerede, nasıl? Gibi soruların art arda sorulduğu bir ortam, çalkantılı bir ortamdır. Allah’ a sonsuz şükürler olsun ki bu girişim milletimizin gösterdiği mükemmel direnişle bastırıldı. Hayatı pahasına tankların önüne çıkan bu millet azmin, direnişin, inancın ve zaferin timsali oldular. İşte iman, işte ruh, işte teslimiyet.. işte bu yüreklilerin fethidir. İşte bu inancın zaferidir.

Televizyonlarda, gazetelerde, sosyal medyada aylardır anlatılan birçok konuya girmek yerine ki herkes artık fetö uzmanı oldu. Ben daha çok dinimizin ya da daha doğru tabirle dindarların aldığı ağır tahribatı ele almak istiyorum.

Meselenin aslı her zaman ifade ettiğimiz gibi Kur’an’ca bir şuurdan, peygamberce bir yaşamdan uzak olmaktır. Kur’an’ın onlarca ayeti bize akletmemiz, düşünmemiz, sorgulamamız yönünde adeta ültimatom verirken bizler ne yapıyoruz? Öz eleştiri yapmak burada en doğru tavırdır. Müslüman aldanmaz ve aldatmaz. O halde yüzyıllardır Müslümanlar neden aldanıyorlar? Samimiyet ve teslimiyet bunun en güzel izahı olsa gerektir. Anlaşılması ve yaşanması için gönderilmiş olan hayat kitabı Kur’an bir kenara bırakılarak liderinin sözüne uyan, önderini tartışılmaz gören bir kafa aldanmaya ve aldatılmaya açıktır. Kim sizi cemaatine, grubuna, oluşumuna çağırıyorsa ondan uzak durun, peşine takılıp gitmeyin. Ama kim sizi Kur’an’a, sünnete çağırıyorsa işte gidilecek adres orasıdır. Din adına, hizmet adına samimi Müslümanları kandırıp kendi saltanatlarını kuranlara inat, bu yaşananlar göstermiştir ki, artık bilinçlenmeye ihtiyaç vardır. Önce devlet bu işe el atmalıdır. Okullarda sağlam bir din eğitimi verilmelidir. Neye inanırsa inansın, isterse inançsız olsun ama vatandaşa sağlam bilinç kazandırılmalıdır, din eğitimi hususunda.

Kur’an’ın ilk emri ikra (oku) dır. Yani işit değil. Önce okumayı, anlamayı emretmektedir. Her işittiğini doğru sananlardır asıl aldananlar. İşte bunu yapanlar gerçek fakirlerdir. Çünkü fakirlik parasızlık değildir. Asıl fakirlik tozlu raflardaki kitaplardır. Asıl fakirlik düşünce fakirliğidir. Asıl fakirlik sorgulamadan, muhakeme etmeden yaşamaktır. Benim liderim yanlış yapmaz, yanlış söz söylemez demekte yatmaktadır fakirlik.

Yaşanan bu süreç samimi dindarları hayal kırıklığına uğratmıştır. Bağlı olduğu bir cemaatin ihaneti gün yüzüne çıkınca zihinler bulanmış büyük bir travma yaşanmıştır. İslama, İslami yaşantıya uzak olan kesimde, dinden iyice soğumuştur. İşte bu en büyük vebaldir. Diğer cemaat ve tarikatlar ciddi anlamda sarsıntıya uğramıştır.

Ama her şeye rağmen millet ihaneti affetmediğini göstermiştir bütün dünyaya. İnşallah yeni nesil doğru bilginin kaynağına ererek öğrenir dinini, tarihini. Bir kez daha anlaşılmıştır ki diyanet işleri başkanlığı bu ülkede dini yaşantının çatısıdır, çıtasıdır.

Konuyu kısaca özetlemeye çalıştım. Devam edeceğiz inşallah.

Selam olsun ihanete geçit vermeyen 15 temmuz şehitlerine ve gazilerine. Selam olsun din için, vatan için şehadet şerbeti içenlere. Selam olsun bütün yüreklilere.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)- KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6642 Defa Okundu
2016-09-20

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır