KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DİNLER ARASI DİYALOĞUN ASIL HEDEFİ 1

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         DİNLER ARASI DİYALOĞUN ASIL HEDEFİ 1

Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı İshak İşçi’nin ‘Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi(1)’ başlıklı yazısı:

Yaklaşık iki asırdan beridir papalık yapmış olduğu faaliyetlerle Hıristiyanlığı İslam ülkelerinde yaymaya çalışmaktadır. Özellikle orta doğuda yoğun misyonerlik faaliyetleri yürütülmektedir. Cahil Müslümanları, ismi Müslüman olupta İslamdan bihaber olanları etkilemekte ve Hıristiyanlaştırmaktadırlar. Bu tip ülkelerde başarı elde etmelerine rağmen İslam’ı iyi bilen, özümsemiş olan ülkelerde istedikleri başarıyı elde edememişlerdir. Bunun sonucunda da taktik değiştirerek dinler arası diyalog ve hoşgörü projesini başlatmışlardır.

Türkiye’de dinler tarihçilerinin önemli bir kısmı bu çalışmalara yoğunlaşmışlardır. Vatikan’ın belirlediği konu başlıklarında epeyce mesai harcamışlardır. Bu çalışmalara katılan bazı dinler tarihçileri İslam’ı anlatmada önemli bir fırsat olarak değerlendirmişler ve samimi olarak bu projede yer almışlardır. Yine aynı şekilde dinlerarası diyalog karşıtı olan dinler tarihçileri ve bir kısım akademisyende bunun yanlış olduğunu savunarak oldukça yoğun çalışmalar yapmışlardır. Bu bahsettiğimiz durum yakın tarihimiz açısından hiçte yabana atılacak bir durum değildir.

Meselenin daha iyi anlaşılabilmesi açısından dinlerarası diyalog projesinin başladığı tarih ile günümüz arasında bağlantıyı iyi kurmamız gerekmektedir. Biz diyalog çalışmalarının Vatikan’ın bir projesi olduğunu açık bir şekilde ifade etmek istiyoruz. Harcanan bunca mesainin hiçbir fayda sağlamayacağını belirtmek istiyoruz. Dinlerarası diyalog olmaz ancak kültürler arası veya dindarlar arası diyalogdan söz edilebilir. Bunun en somut örneğini Hz. Peygamber döneminde, peygamber efendimizin diğer din mensuplarıyla olan ilişkilerinde görmemiz mümkündür.

1962-1965 yılları arasında düzenlenen II. Vatikan konsilinde alınan kararlar 1965’te papa VI. Paulus tarafından açıklanmıştır. Birçok önemli başlığı içeren bu kararlardan en dikkat çekenlerden birisi şu olmuştur; “Birinci bin yılda Avrupa’yı, ikinci bin yılda Afrika’yı Hıristiyanlaştırdık. Üçüncü bin yılda ise Asya’yı Hıristiyanlaştıracağız.”

Bu kararlar normal bir açıklama, bir hedef gibi görünse de asıl amacın bütün dünyayı Hıristiyanlaştırmak olduğu anlaşılmaktadır. Vatikan bu konsille birlikte sert, kaba, baskıcı, işgalci tutumunu değiştirip, daha ılımlı, barışçı, sevgi dilini kullanan yöntemler geliştirme yoluna giderek usül değişikliği yoluna gitmiştir. Bu konsil yenidünya düzenini belirlemek için yeni yöntemler geliştirmiştir. Bu yöntemlerin başında, en can alıcı, en masum olarak görüneni ise; diğer din mensuplarıyla iletişime geçilerek Hıristiyanlığın ne kadar barışçı, sevgiden yana

tutum sergileyen, hoşgörüyü ön planda tutan, istişareye önem veren, ötekileştirmeyen bir din olduğunu göstererek sempati kazanmasını sağlamak olduğu açıktır.

Bu konsilin başka bir hedefi de Hıristiyan birliğini sağlamak açısından önemli bir adımdır. Önce Hıristiyan birliğini sağlamak sonra da diğer din mensuplarının Hıristiyanlaşması için çalışmalara hız verilecekti. Böylece Hıristiyan dünya birleşecek ve dünya üzerinde hakim güç olacaktı.

“1964 yılında 2. Vatikan Konsilinde kurulan ‘Hıristiyan Olmayanlar Sekreteryası’nın 1973 yılında, sekreterlik görevine getirilen Pietro Rossano, Sekreterya’nın yayın organı Bulletin’deki bir yazısında şunu belirtiyordu: “Diyalogdan söz ettiğimizde, açıktır ki bu faaliyeti, Kilise şartları çerçevesinde misyoner ve İncil’i öğreten bir cemaat olarak yapıyoruz. Kilise’nin bütün faaliyetleri, üzerinde taşıdığı şeyleri yani Mesih’in sevgisini ve Mesih’in sözlerini nakletmeye yöneliktir. Bu sebeple diyalog, Kilise’nin İncil’i yayma amaçlı misyonunun çerçevesi içinde yer alır.”

Pietro Rossano, ayrıca diyaloğun şartlar gereği ortaya çıktığını, İseviliği ilk yayan Havarilerin metodu olduğunu şöyle ifade etmektedir: “Kilisenin henüz bulunmadığı yerlerde tesis edilmesi için yapılan bir faaliyet olarak anlaşılan misyon, artık diyalog olmadan başarıya ulaşamaz.”

1984 yılından beri “Hıristiyan Olmayanlar Sekreteryası”nın başkanlığını yapan Kardinal Francis Arinze ise, geçmişten bugüne gelinen noktayı anlatırken bunun Kilisenin bir misyonu olduğunu ifade etmektedir: “Papa VI. Paul’ün vizyonu gerçekleşmektedir. Çünkü dinlerarası diyalog, Kilise misyonunun normal bir parçası olarak görülmektedir” (Bulletin, 59/XX – 2, 1985,124). 23/24.10.2003 tarihleri arasında; ülkemizde, bölücü faaliyetlerde bulunduğu iddiası ile kapatma davası açılan Alman Konrad Adenauer vakfının, Armada otelinde düzenlediği, “Türkiye ve Avrupa’da Din, Devlet ve Toplum- Dinlerarası Barışçı bir Ortak Yaşam için Olanaklar ve Engeller” konulu konferansa katıldım. Bu toplantıda “Dinlerarası Diyalog” projesinin önde gelen temsilcilerinden Prof.Dr. Niyazi Öktem yaptığı konuşmada bu projeye kimlerin destek verdiğini şöyle dile getirdi: “80’li yıllarda başlattığımız “Dinlerarası Diyalog” projesinde hayli mesafe aldık. Sivil kuruluşlardan destek, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’ndan geldi. Vakfın onursal başkanı Fethullah Gülen bize büyük destek verdi. Bütün bunların üstünde, Diyalog konusunun

Türkiye’de ki mimarı, öncüsü Prof. Dr. Mehmet Aydın’dır. Her birine huzurlarınızda teşekkür ediyorum”. (Mehmet oruç, Dinler arası Diyalog Tuzağı ve Dinde Reform)

Hedefe ulaşmak için Vatikan diğer dinler için masalar oluşturacak ve her masanın başına bir kardinal görevlendirilecekti. Diğer dinler içinde gelecek vadeden, popülaritesi olan, rahatça kullanabilecekleri din alimlerini elde edecekler ve diyalog masalarında sunumlarını yapacaklardı. İşte tam da bu dönemde Türkiye’de, yaptığı vaazlarla, anlattığı sahabe kıssalarıyla binlerce insanın gönlünü fetheden, genç, gücü elde etmek için kullanıma hazır bir vaiz onların işine yarayacaktı. Bu kişi herkesin yakından tanıdığı Fethullah Gülen’den başkası değildi. Emre amade bir şekilde bu projeye her türlü katkıyı sağlayacaktı. 10 Şubat 1998 tarihli zaman gazetesinde Papa II. John Paul’a yazdığı mektubu yayınlanan Gülen; bu projenin mütevazi bir yardımcısı olacağını beyan etmiştir…

(devam edeceğiz)..

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12876 Defa Okundu
2016-09-30

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır