KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

  İshak İŞÇİ

          ishak_isci@hotmail.com
         SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

 Sarıkamış Bir Hüzün

İnsanın en acı tecrübelerinden, insanlığın en ağır imtihanlarından biri savaştır. Rabbimiz  yeryüzünde halife yaratacağını bidirdiğinde meleklerin, “ Biz, seni, şanına yakışmayan her türlü şeyden uzak tutarak övgü ile anıp dururken, sen orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” (Bakara,2/30) demesi, belki de insanı savaş ile birlikte anan ilk ifadelerdir. Sonrasında insanlığın ilk ailesinde dökülen kan, yeryüzünde çatışmanın ve savaşın öngörüden öte bir gerçeklik olduğunu göstermiştir.

Dünyanın şahit olduğu bu ilk çatışma tablosunda, hak ile batıl arasındaki mücadelenin de sürüp gideceğine dair işaretler vardır.

Tarih bu savaşlardan birine 102 yıl önce şahitlik ediyordu Sarıkamış’ta. “ALLAHU EKBER” dağlarında. Ama bir farkla; insanlığın belki de görüp göreceği en dramatik sahnelerini barındıran bir savaş. Mermi yakılmadan, çoğu yerde düşmanı dahi göremeden donarak hayatını kaybeden ( tarihçiler her ne kadar sayı olarak ihtilaf içindelerse de), yaklaşık 90.000 can tarih sahnesinden silinip, donarak şehadet şerbeti içiyordu. 

Enver paşa komutasında, kağıt üzerinde harika planlanan fakat gerçeklerin hiçte öyle olmadığı bir harekat. Cephe de malzeme ve iaşe çok azdı. Tabi buna ağır kış şartlarını ve çetin arazi koşullarını da eklediğiniz de durum hiçte kolay görülmemekteydi.  Vatan topraklarının her yerden kuşatılmış olması, askerin Yemen’den gelmiş olması,  içerden hain işbirlikçilerin yoğun faaliyetleri vb. gibi etkenleri de eklediğinizde durumun vehameti daha net anlaşılmaktadır.

Tarih, Enver paşa’yı hem kahraman hem de hain ilan etmiştir. Herkes yaşadığı hayatın hesabını Allah’a verecektir. Ama şu var ki;  Enver paşa’yı harekat hususunda uyaranlar olduğu gibi yanıltanlar da olmuştur. Birlikleri denetlerken Enver paşa, tam tekmil  kıyafet ve teçhizatla karşılanmıştır. Giyim kuşam kış şartlarına uygun, silah, iaşe yeterli seviyede olarak gösterilmiş ve aldatılmıştır. Tabi bu da tarihin arka sayfalarında kalmış bir ayrıntı.

Biz kim haklı kim haksızı aramıyoruz. Bu, gerçek, objektif araştırmacıların, tarihçilerin işi. Mesele hak ile batılın ilk insanla birlikte başlamış ve kıyamete kadar sürecek olması meselesidir. Hak yolda olanların “şehadet”  makamında olması. Bunun çocuklarımıza anlatılması ve bu ruhun işlenmesi meselesidir. Hakkın yanında hak dava uğruna mücadele etme meselesidir.

 Bunun ölçüsünü de Kur’an belirlemiştir;

“Ve Allah yolunda öldürülenleri ölü saymayın! Aksine onlar diridirler; rızıkları Rableri katındadır.” (Âl-i İmran 3:169).

 “Hicret edenler, yurtlarından çıkarılanlar, yolunda eziyet çekenler, savaşanlar ve öldürülenler: İşte bunların günahlarının üzerini kesinlikle örteceğim ve onları tabanından ırmaklar çağlayan cennetlere sokacağım.” (Âl-i İmran 3:195).

 “Allah yolunda hicret eden, sonra da öldürülen veya ölen kimseler var ya: Allah onlara tarifsiz güzellikte bir rızık bahşedecektir.” (Hac 22:58).

 “Allah yolunda öldürülen kimselere gelince: O, onların yaptıklarını asla zayi etmeyecektir.” (Muhammed 47:4).

 “Kuşku yok ki Allah yolunda çarpışan, öldüren ve öldürülen mü’minlerden Allah, karşılığında Cennet vaat ederek mallarını ve canlarını satın almıştır.” (Tevbe 9:111).

 Bu ve benzeri ayetlerin Allah yolunda öldürülenler olarak ölçüyü belirlemiş olması; hakiki manada şehitliğin tanımını yapmıştır.

 Bu âyetlerde geçen “Allah yolu”, Allah davasını ifade eder. Bu âyetler, sırf Allah davası uğrunda ölenlerden söz etmektedir. Allah Rasulü bu kimselerin hizasına, “kahraman olma” niyetiyle savaşa katılıp da savaşta öldürülen kimseleri yazmamıştır. Kendisini kadınlara kanıtlamak için, Rasulullah’ın ordusunda savaşarak can veren Kuzman adlı sahabi buna örnektir.

İşte bunun içindir ki; her yanı tarih kokan, her yanı şehit kanı ile sulanmış kadim bir coğrafya da yaşıyor ve bu bilinçle Allah yolu olan hak dava uğrunda savaşıp can veren kahraman ecdadımızın gururunu taşıyoruz yüreğimizde.

Sözün özü: Şehîd olmak örnek olmaktır. Şehîd olmak, insanın üzerinde söz hakkı olan değerlerini imanına şahit kılmaktır. Bunu yapanlar ilahi mahkemede sanık olarak değil, tanık olarak arz-ı endam eder.

Onlar bize örnek oldular, imanlarına birbirlerini şahit kıldılar.

Rabbim makamlarını Al-i eylesin.

Allah yolunda yaşayanlar Allah yolunda ölürler. Elbette böyleleri de vahyin şahadetiyle şehittirler. Onlar canını ve kanını imanına şahit kılanlardır. Fakat onları şehit kılan sırf “ölmeleri” değil, Allah yolunda “olmaları”dır.

 Rabim! Bizi de şahitlerle birlikte yaz!

Rabbim! Bizi de örnek bir hayatı yaşayarak şehitliği hak etmiş bahtiyarlar arasına kat!

 Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, Malazgirt’e, Bedir’e, Uhud’a … Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 84020 Defa Okundu
2017-01-04

SON YAZILARI

Sarıkamış Bir Hüzün Dinler Arası Diyalogun Asıl Hedefi3 Dinler Arsı Diyaloğun Asıl Hedefi 2 Dinler Arası Diyaloğun Asıl Hedefi 1 Yüreklerin Fethi GAYE-İ HALK / YARATILIŞ GAYESİ ALLAH İÇİN FAKİRİ DOYURMAK AHİRETE DÖNÜK YAŞAMAK ( 1 ) TOPLUMSAL İMTİHANIMIZ ENGELLİLER SARIKAMIŞ BİR HÜZÜN

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır