KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAFKASYA’NIN IŞIĞI ARÜ

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         KAFKASYA’NIN IŞIĞI ARÜ

 Kafkasya’nın Işığı ARÜ

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Kafkasya’nın Işığı ARÜ” yazısı:

Bir rektör düşünün sınır şehir Ardahan’a doğru ceketini sırtlayıp,çantasını alarak üniversite kurmak için yollara çıkıyor.Ardından kurucusu olduğu üniversitenin gelmiş olduğu konumu uluslararası boyutlarıyla ilk günkü heyecanıyla anlatıyor.

Evet,Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr.Ramazan Korkmaz akademisyen ve idari ekibiyle beraber bu başarının adı.

Rektör Prof.Dr. Ramazan Korkmaz’ın daveti üzerine Kadim şehir Kars’ın gazetecileri ile beraber anlamlı davete bende Kafkas Haber Ajansımız adına katıldım.

Ardahan Üniversitesi’ne vardığımızda kampüste çevre düzeni için hummalı bir çalışmayla karşılaştık. Kışın zemheri soğuk günlerine doğru yol alırken kampüs çevre düzenlenmesinin halen devam ettiğini gördük.Ardahan Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarından başlayıp ardından ARÜ’nün logosu ve simgesiyle tanışıp,Yenisey Yerleşke’sini dolaşalım.

***KAFKASYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (KÜNİB) ***

Bir nevi renklerin birleşimi,kültürlerin kaynaşması,ortak geleceğin paylaşılmasıyla birbirilerinin inancı,kültürü ve düşüncelerinden feyz almanın adı;Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB).2009 yılında kurulan Kafkasya Üniversiteler Birliği Rektör Prof.Dr.Ramazan Korkmaz’ın Başkanlığı ile 14 ülkeden 81 üyeye sahip. Ardahan,Kars,Artvin üniversiteleri ile Gürcistan’da  Ahıska ile Nahçivan’ın Devlet üniversiteleri öğrencilerin değişimine büyük katkı sağlıyor.Kültürler,renkler ve farklılıklar tamamen daha hoş haller alıyor.KÜNİB’in bu etkisi YÖK tarafından pozitif görülünce Mevlana Değişim Programı’nın doğmasına sebep oluyor.

*** KAFKASYA’NIN YÜZLERİ***

Öyle bir bilimsel çalışma ki  tamamen insanlığı simgeleyen ve Kafkasya’nın 100 yaşını deviren büyüklerimizin yaşam tarzını,inançlarını,umutlarını,düşüncelerini araştırılarak ve fotoğraflandırılması takdire şayandır.O Koca çınarların fotoğraflarını görüp,hayat hikayelerini dinlediğinizde inanın ayrı bir hayalle farklı bir dünya ile karşılaşıyorsunuz.Düşüncelerinize ve hayatınıza farklı bir bakış açısı yaratacağına  eminim.’Kafkasya’nın Yüzleri’  yine bir KÜNİB eseri.

***ARÜ LOGOSU***

‘Işığa Karışın’ sloganıyla var olan Ardahan Üniversitesi, kurumsal kimliğin ifadesi olan logoyu ise tamamen insanlığa hitap eden ve toprağının kökenini anlatan bir logo tasarlamış.Hümanist düşüncelerden oluşturulmuş bir logo.Logonun mucidi ise tabiki ARÜ Kurucu Rektörü Prof.Dr. Ramazan Korkmaz.

***YENİSEY YERLEŞKESİ***

ARÜ Kampüsü Yenisey Yerleşkesi olarak adını Orhun Kitabeleri’nden alıyor.Ardahan’ın merkezine 3,5 kilometre mesafede üç tarafı ormanla kaplı  Yenisey Yerleşkesi 2008-2014 yıllarına neler sığdırılabilirin adı aslında.

YENİSEY YERLEŞKESİ’NDE NELER Mİ VAR?

İnsani Bilimler ve Fen Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,Yenisey Konukevi, yurtlar,spor kompleksleri,golf sahası,konferans salonları,lojmanlar  ve halen yapımı devam eden bir çok yapı mevcut.

Devletin kaynaklarını Mimar Sinan’ı yad ederek amfilerde ve dersliklerde Mimar Sinan’a özel havalandırma sistemini kullanan Ardahan Üniversitesi,Kurucu Rektör Prof.Dr.Ramazan Korkmaz kampüste gazeteci dostlara Yenisey Yerleşkesi’nde yapılan binaları göstererek;’’Bilgisayarımda binaların hepsine ayrı özel bir klasör açmıştım.Klasörlerin üzerine aşkım 1,aşkım 2,aşkım 3… diye sıraladım.Konferans salonumuza ‘’Abbas Güçlü-Genç Bakış’’ programını davet edeceğiz’’ cümlelerini duyduğumda aşkla çalışmak,aşkla hizmet etmek bu olsa gerek,dedim.

***YENİSEY KONUKEVİ***

Yenisey Konukevi,Ardahan ve Ardahan Üniversitesi’ne aynı zamanda turizme önemli bir katkıdır. Büyük otellere taş çıkaracak görkemiyle odaların genişliği,modern iç dizaynı ile ormanlığa doğru bakan pencereleri ferahlığı hissettiyor,bu sınır şehrin üniversitesinde.Harikulade restorantta gazeteci dostlar ve ARÜ ailesi ile enfes kahvaltılı toplantımızda,Ardahan’a özgü,bal,kaşar ve yöreye ait diğer lezzetlerle keyif aldık. Yenisey Konukevi’nde kış bahçesi, iki ayrı bay-bayan hamamlar,saunalar ve yüzme havuzu da mevcut.Tek kelimeyle ARÜ Yenisey Konukevi hem bilim insanlarını hemde tüm yerli yabancı konuklarını  gönül rahatlığı ile ağırlayıp uğurlayacak.

***BİRLEŞEREK BÜYÜYEN ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ***

ARÜ Rektörü Prof.Dr.Ramazan Korkmaz , akademik ve idari kadrosuyla ARÜ’de hizmetlerini, bilim,ilim adına çalışmalarını delillerle kanıtlayıp,Ardahan Üniversitesi’nin temelinde insanlığın varlığı ile  bizde varız,dünyanın birleşerek büyüdüğünü ve dünyayı  yeniden  okumamız gerektiğini çok muazzam düşüncelerle sergiliyorlar.

Sanırım,Kafkasların ışığa karışan Ardahan Üniversitesi, Kafkasların birleştirici gücü olarak bölgenin üniversiteleriyle aynı ezgileri kendi bilim anlayışı ile gençliğe,topluma  ve insanlığa ışık saçmaya,ışığa karışmaya devam edecek…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3868 Defa Okundu
2014-11-21

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır