KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SARIKAMIŞ’IN 90 BİN’İ 2014’DE YAŞASAYDI!

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         SARIKAMIŞ’IN 90 BİN’İ 2014’DE YAŞASAYDI!

 Sarıkamış’ın 90 Bin’i 2014’de Yaşasaydı!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Sarıkamış’ın 90 Bin’i 2014’de Yaşasaydı!” yazısı:

2014 yılını acılarla 2015’e devrederken 90 bin olup Kürt, Türk, Çerkez, Azeri, Laz kristal karları yağdı sana, ey Sarıkamış.  2-4 Ocak 2015 tarihleri arasında 90 bin canı, 90 bin anayı, 90 bin kardeşi, 90 bin yâri, 90 bin dostu yani Sarıkamış Şehitleri’ni anacağız. 2014’ün son günlerini yaşarken,  ninniler dinleyip, uykulara daldığımız sıcak yuvamızda 90 bin can ise soğuğun ağıtlarıyla uykunun ölümüne daldı. Anadolu toprakları için bir emir uğruna donarak can verdi.

2014’de 90 bin yiğit yaşasaydı neler görürdü;

-Askerlik bedelinin emekçiye, yoksula, işçiye göre değil de, sırtı pek karnı toklara göre düzenlenip 12 ay için 20 bin tl olarak kararlaştırıldı. Kars’a ait atasözü olan; ‘’Tat’a ne ise Kürt’e de o ‘’  bu atasözü adaleti belirtir. Eşitliği ifade eder. Ama maalesef, yine mazlum ailelerin çocukları, ailelerini yoksulluklarıyla baş başa bırakıp, hiç göremediği şehirlerarası otobüs terminaline doğru çoktan yol aldı.

- Ey Sarıkamış’ın 90 bin yiğitleri, siz beyazın soğuğu ile donup bu topraklar için can verdiniz ya Ermenek’te su altında, Şırnak’ta göçük altında kalan madencilerimiz oldu. Soma’  da maden işçilerimiz karanın en karası, helal ekmeğin en akı olan kömürü, maden ocağında ekmeğini, aşını çıkarmaya çalışırken yerine 301 canı çıkardılar. Hepsinin mutluluk hikâyeleri geçim derdinden hüzne, ölüm derdinden de acıya ve kedere bulaştı.

-İnşaatlarda işveren daha fazla kazanayım diye, iş güvenliği olmadığı için binlerce işçi canlar gitti, İstanbul ve birçok illerde. Sarıkamış’ta sizler bir emir uğrana can feda ederken, 2014 yılında işçinin geçim derdi, ekmek derdi, aş derdi için para uğruna canlar feda ettiler. 

- Ey Sarıkamış’ın kar fedaileri, akademisyenler de ilim ve bilimden ziyade, siyasetle uğraşmaya yönlendirildi. Yok, yeni bir buluş, yok yeni bir icat. Siyasete boyun eğme, yenik düşme var.

-Çocuk katliamları, tecavüzleri başladı, ey Sarıkamış fedaileri.

- Sarıkamış’ın ne aşk ne de mutluluk bilen canları, 90 bin yiğitlerimiz, ‘’Allah-u Ekber’’ zikrini duymanız artık sofralarda değil, gönüllerde değil, namazda değil, Kur-an da değil; siyaset kulislerinde, dönen kirli oyunlarda, siyaset kürsülerinde, rütbe için, sıfat için, para için, ego için söyleniyor;  Allah-u Ekber…

Velhasıl, Sarıkamış’ın 90 bin yürekli yiğitleri, ‘’yer Allah-u Ekber, gök Allah-u Ekber’’ olsa ne yazar,

‘’Gönül Allah-u Ekber ‘’ olmadıktan sonra.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9073 Defa Okundu
2014-12-29

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır