KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GÖNÜLLERİN KALESİ; ÇANAKKALE

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         GÖNÜLLERİN KALESİ; ÇANAKKALE

 Gönüllerin Kalesi; Çanakkale

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Gönüllerin Kalesi; Çanakkale” yazısı:

18 Mart 1915…

Savaş değil destandır bu tarih. 18 Mart 1915 günü Çanakkale Destanı’dır. Birçok savaşlarda insanlar can verir, kan akıtır, gözyaşları akar ve zafere ulaşır. Ama Çanakkale Destanı, inançların gönüllerle, gönüllerin bin bir çeşit farklı dillerle aynı duyguları paylaştığı, inancın akıldan üstün geldiği gündür.

Aklın, gönlün, yüreğin ve gençliğin gönüllerden oluşan kalesiydi Çanakkale. Beyazın siyahı, Laz’ın Çerkez’i, Kürt’ün Türk’ü anladığı bir anlayıştır Çanakkale. Gönüllerin kana kana dinlediği destandır Çanakkale…

18 Mart 2015…

100 yılını geride bırakıyor, Çanakkale. 18 Mart 1915’den 2015’e…

Geçmişteki destanlarımızla gurur duyup övünürken acaba geleceğe de emin adımlarla ilerliyor muyuz? Düşünmek gerekir, 100 yıl öncesi birbirine inanan, güvenen ve kardeşlik duygularını sözde değil eylemde gösteren, canlarıyla yazdıkları Çanakkale Destanı’na layık bir nesil miyiz? Ülkemizde yaşayan mozaik ve kozmopolit kimliklere saygılarımız aynı inançla devam ediyor mu?

Yaradan göstermesin bir daha böyle bir savaşı. Ama günümüzde olduğunu varsayalım; Acaba yine aynı inançla etnik yapılarımıza bakmadan birbirimize güvenebilir miyiz? Yani Türk Kürt’e, Laz Çerkez’e, Roman Gürcü’ye güvenebilir mi?

Mutlaka gurur duymamız gerekir, tüm destanlarımızla. Önemli olan günümüzde Çanakkale Destanı’nı hayatımıza ve nesillerimize ne denli aktarıp yaşatıyoruz? Bir inancın sevinç destanı olan 18 Mart Çanakkale Destanı, bizlere yaşattığı milli duyguları;  bu topraklarda yaşayan tüm insanlarımızın birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapılmadan farklı dilden farklı inançlarla da mutlu ve huzurlu yaşayabileceğimizi anlattığını ve hep beraber kazanılan bir destan olduğunu sevgiyle, saygıyla anlatmamız gerekir.

 Kar gibi gür, kar taneleri gibi özgür olduğumuzu ifade etmemiz gerekir.

Evet, 11 yaşında Türkçe konuşmaya başlayan bir Kürt genci olarak bu düşünceleri kaleme alıyorum; ülkemizde birbirimize karşı, inançlarımıza karşı, düşüncelerimize karşı, dil, din, ırklarımıza karşı hoşgörülü olduğumuzda, Çanakkale Destanı her daim gönlümüzde dem tutar. Ortak destanlar, birbirimizi anlamanın ne demek olduğunun ifadesidir.

18 Mart 1915,

Lazıyla, Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Tatarıyla, Azerisiyle, Romanıyla;

Biz Oradaydık!

18 Mart 2015, 

Lazıyla, Kürdüyle, Türküyle, Çerkeziyle, Tatarıyla, Azerisiyle, Romanıyla;

Biz Buradayız…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 19041 Defa Okundu
2015-03-18

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır