KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS TURİZMİNDE “TIK” YOK!

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         KARS TURİZMİNDE “TIK” YOK!

 Kars turizminde “tık” yok!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Kars turizminde “tık” yok!” yazısı:

Ülkemizde turizmin önemi için kutlanılan 15-22 Nisan Turizm Haftası’nın 39. turizm haftası, ülkenin dört bir yanında kutlanıldığı gibi Kars’ta yine klasik kutlamalarla devam ediyor, maalesef. Bir ülkede turizmin gelişmesi için ülkenin mevcut olan turizm değerlerini gün yüzüne çıkarıp sevgi ve saygı içerisinde evrensel düşüncelerle yoğurması gerekir. İşte o zaman ‘’turizm haftası’’nı kutlayabiliriz. 

Geçim kaynakları var olduğu halde kısıtlı bir ekonomi ile yaşan şehrimiz Kars, turizmde varlığını sürdürebilmesi için kırsal kalkınma ve kırsal turizm alanında arı gibi çalışması gerekirken, genellikle ‘kültür turizm’i için Kars’ı gezip görmekte olan yerli ve yabancı turistlerin kültürel doyumluluğunu bile karşılayamaz durumda.

Amaç kişi ya da kurumları eleştirmek değil, yıllardır yapılmayanları eleştirmek. Turizm haftası münasebetiyle KHA Genel Müdürü üstat Bedir Altunok ve gazeteci arkadaşlarla sohbet ettik.

Üstat Altunok’a; ‘’üstadım senin düşüncelerin nelerdir?’’ diye sorunca; 

‘’Mehmetcim yıllardır Kars’tayım. Sürekli burada –cak, -cek –cağız, -ceğiz’leri duyuyorum. Yani, yapılacak! Hazırlanacak! Getireceğiz! Düzenleyeceğiz! Geriye dönüp baktığında –caklar, -cekler aynı tas aynı hamam duruyor.

Velhasıl, Kars’ta –tık, -tik yok. Yaptık! Tamamladık! Bitirdik! Yıllardır duyamıyoruz bu kelimeleri… ‘’

Üstad Bedir Altunok, kısa ve net bir şekilde özetledi durumu. Evet, Kars turizminde ve birçok kültürel faaliyetlerde ‘’tık’’ yok…

Nereden başlayalım ki!

Ani Ören Yeri mi?

Tabyalar mı?

Osmanlı Evleri mi?

Katerina Av Köşkü mü?

Mazlumağa ve Muradiye Hamamları mı?

Ahmet Tevfik Paşa Konağı mı?

Hangisi onarılıp, kurtarıldı...

Tarih ve kültürümüzle övünmek bu mudur? Doğu’nun uygar kenti mudur? Bu tarihi yapıların sadece ortak noktaları ‘’harabe’’ bırakılmaya mahkum kalmasıdır.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde öğrenim gören bir turizmci olarak utanç duyuyorum.

Turist neden gelsin Kars’a?  

Kars ekonomisini nasıl kurtarmayı düşünüyorsunuz? 

Halen isminde karar kılamadığımız ve birçok Karslı vatandaşlarımız tarafından bilinmeyen ‘’Ani Ören Yeri’’ni, Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü web sayfasında tanıtımını Yunanlı Ozan Kavafis’in ‘’Kent’’ adlı şiirinde ki dizeleriyle sonlandırdığı için,  Karslılarımıza ithafen Ozan Kavafis’in ‘’Kent’’ şiirindeki dizeleri şöyle sesleniyor bizlere;

“Yeni bir ülke bulamazsın, başka bir deniz bulamazsın. Bu kent arkandan gelecektir. Sen aynı sokaklarda dolaşacaksın. Aynı mahallede kocayacaksın. Aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp bu kente geleceksin sonunda. Başka şey umma!”

Turizme sahip çık ey Kars! 

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 26023 Defa Okundu
2015-04-16

SON YAZILARI

90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler! Ölen İnsanlık, Yaşayan Ekonomi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır