KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HUMANUM EST...

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         HUMANUM EST...

 Humanum est...

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Humanum est...” yazısı:

İnsanoğlu varoluşundan beri kendi üstünlüğünü sağlamak için tüm kılıflara bürünmüştür. İnsanca yaşam yerine, savaşlar, kavgalar sürdürerek, zafer sevinçleri ile insanlığı öldürmeye devam ediyor halen.

İnsan, insanı insandan üstün tutmak için kendince birçok sınıf yaratmış.  Toprak, ülke, ırk, cinsiyet, renk, kültür, dil, din, inanç, mezhep ve daha fazla kavramlarla içinde bulunduğu değeri benimseyip kendinden olmayanı hor görüp canına kıymıştır. Ne var ki; bir afet sonucu meydana gelen dünya, ne kıyanlara ne de kıyılanlara kalmış…

Velev ki hepimiz aynı karakterlere, aynı görünüme, aynı düşünceye, aynı renklere, aynı zevklere yahut aynı dile, dine sahip olsaydık; yaşamın rengi ya da adı ne olurdu?

Aynı yemeği defalarca yediğimizde aynı tadı alamayıp damak keyfi dediğimiz halde, neden insanın çeşitliliğine göz keyfi diyemiyoruz?

Yaşamış olduğumuz topraklar, ülkeler, şehirler aynı olsaydı ve birbirinin benzeri insanlar yaşasaydı, kültürlerin eşsiz güzelliği neye yarardı?

İnsanlar kendini binlerce sınıflara yerleştirerek, mutluluğu için o sınıfta kendini yetiştirmeye çalışıp diğer sınıfları görmezden geldi. Çeşit çeşit sınıflar olup, mutluluğu ararken bulunduğumuz sınıfın kötü olduğunu algılayamadık. İyi ve kötüyü ayırmak yerine; renk, dil, din, inanç, cinsiyet ayırımı yaptık. İçimizdeki kötüleri bazen görmeden bazen de görmezden gelip, dışarıdaki iyileri bir bir ezdik.

Öldüre öldüre doğurduk içimizdeki yaratıkları…

Okuduğum bir kitapta ‘’Humanum Est!’’ Latince bir söz geçiyordu. Yani ‘’Hepimiz Aynıyız!’’ anlamının karşılığı.

Evet…

Aynı olduğumuz birçok konu var. Gözyaşları mesela…

Gözyaşları herkes için aynıdır. Fakat kimisi hıçkıra hıçkıra kimisi derin ve sessiz döker, gözyaşlarını…

Üstat Yaşar Kemal’i rahmetle ve minnetle anarken, insan deyince o gönülleri fetheden sözü kulağımda çınlar:  ’’İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar.’’ diye seslenirdi, yüreklere. Yüreğimiz, bizlerin farklılıklarını hoş görüp sadece iyi ve kötünün ayrımını yaptığında; hepimiz aynıyız diyebiliriz.

Ruh bedende ayrılır ama yürekte ayrılmaz.

Bu dünyada ve öteki dünyalardaki iyi yüreklilerle; ‘’ Humanum Est…’’       

(SÜ-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12290 Defa Okundu
2010-04-29

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır