KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YANMAK GEREKLİ: IŞIK OLMAK İÇİN!

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         YANMAK GEREKLİ: IŞIK OLMAK İÇİN!

 Yanmak Gerekli: Işık Olmak İçin!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Yanmak Gerekli: Işık Olmak İçin!” yazısı:

Valiler ve vekiller, şehrin ışıkları sönmüş haberiniz var mı? Ey 7 Haziran’ın vekil adayları, bir evin hem ışığı sönmüş hem de yuvası dökülüp sökülmüş haberiniz var mı?

Bilirim!

Sizler, yoğun programlara sahipsiniz. Yoksa genel seçimler için mahalle mahalle, ilçe ilçe, köy köy dolaşıp evi olmayanlara yuva, ekmeği olmayanlara aş, bacası tütmeyenlere soba olup, yanıp tutuşmayı pekâlâ bilirsiniz!

Haberiniz yoktur diye söyleyeyim! Hem vali beyin hem de siz vekiller ve vekil adayların haberi olsun…

Kars merkeze bağlı Hacıveli Köyü’nde 6 nüfusa sahip Uysal ailesi yaşamak için değil ölmemek için yaşıyor. Baba Celettin Uysal 41 yaşında ve çobanlık yaparak geçimini sağlarken, beyin damarlarının tıkanması sonucu yatalak durumda. İmkânsızlıklar ve yoksulluktan tedavi olamıyor. Tek odalı köhne, yıkık, rutubetli evde yaşam nedir bilir misiniz?

Kaldı ki; o köhne, o yıkık, o rutubetli ve duvarlarında yoksulluk fışkıran ev bile Uysal Ailesi’ne ait değil. Ait olmadığı gibi 8 aydır karanlıkta yaşamaya değil ölmemeye mahkum bırakılmış.

Baba Celettin Uysal’a sorduk. ‘’Neden elektriğiniz yok?’’ O köhne, o yıkık, o rutubetli ev onun olmadığı için ’Kars Aras Elektrik  Dağıtım AŞ’ abonelik vermeye tenezzül edememiş ve bundan dolayı elektriği yok, Uysal ailesinin…

Hatırlayın! Aylar önce ülke geneli bir günlük elektrik kesintisi olduğunda, kıyametler kopardık…

Uysal ailesi ise 8 aydır elektriği olmadan el feneri ile yaşamak için değil, ölmemek için yaşıyor. ‘Kars Aras Elektrik Dağıtım Şirketi AŞ’ sorarım sizlere: vicdani duygularınız tamamen mi bitmiş? Topluma yararlı çeşitli sponsorluk faaliyetlerinde bulunursunuz değil mi? Seveyim sizin göz boyayan etkinliklerinizi…

Anne Urfagül Uysal 35 yaşında 4 çocuk sahibi hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; ‘’en az 3 çocuk’’ demesine rağmen. Urfagül Uysal’ın ocakta pişmeyen aşına mı yoksa hasta olup çalışamayan eşi Celettin Uysal’a mı veyahut anne Uysal’ın şarjlı el fenerini komşuda şarj edip, ilkokula giden çocukları ev ödevlerini yapsın diye saatlerce el feneriyle ışık olmasına mı yanayım?

5 yaşında minik Taner’in sulanan gözleri, 7 yaşında mistik bakışlı Caner’in; ‘’bize yardım edin!’’ çağrısı,

9 yaşında Canan’ın titreyen sesiyle; ‘’babam sağlığına kavuşsun. Elektriğimiz açılsın. Güzel bir evimiz olsun ’’ buğulu gözlerden dökülen yaşlarla konuşması, yokluğa ve çaresizliğe inat, gururlu ve onurlu henüz 11’inde olan Alev’in; rutubetli ve çatlamış, yokluk kokan duvarında asılı olan ‘teşekkür belgesi’ni sizlere nasıl anlatayım?

Bilirim, ne vekillerin ne vekil adaylarının ne de vali beyin haberi yoktur! Yoksa ışık olmasını iyi bilirler...

Koca Nazım’ın dediği gibi:

’Sen yanmasan,

ben yanmasam,

biz yanmasak

nasıl çıkar

karanlıklar aydınlığa? ‘’

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 26771 Defa Okundu
2015-05-14

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır