KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BENİM İLİM DOST İLİDİR, BENİM DİLİM KUŞ DİLİDİR

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         BENİM İLİM DOST İLİDİR, BENİM DİLİM KUŞ DİLİDİR

 Benim İlim Dost İlidir, Benim Dilim Kuş Dilidir

Kafkas haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Duman’ın, “Benim İlim Dost İlidir, Benim Dilim Kuş Dilidir” yazısı:

Dünya, öyle bir halde ki…

Hangi gazete sayfasını okuduğumuz fark etmiyor, ölüm ve zulümleri okuyoruz. Hangi televizyon kanalı izlersek izleyelim; ölüm ve zulümleri izliyoruz.

Öyle bir hal almışız ki…

Gazeteler ve televizyon programları yandaşı olduğu tarafın ölüm ve zulüm haberini bizlerle paylaşıyor.

Umurlarında değil insanlığa yapılan zulümler! Umurlarında değil kin ve nefret söylemlerinin arttığı bir dünya yarattıkları!

Evet!

Ölüm; insanlığın doğumu gibidir. Er-geç hepimiz tadacağız. Fakat suçsuz, günahsız ölüm ve zulümleri hiç kimse hak etmiyor.

Ülkeleri yöneten liderlerin söylemleri kin ve nefret içerikli bir hal almış. Kendinden olmayan inançları, ırkları, kültürleri ve renkleri yok sayıyorlar. Onlar yok saydıkça binlerce çocuk genç, yaşlı dünyadan bihaber ölüyor.

Bu kin ve nefret ne diye Yaradan aşkına?

Siyasi liderlerin sevgi, aşk ve gönül dilinden uzaklaştığını hisseden toplum da, bu şekilde yön almaya devam ediyor. Toplumu birbirinden sevgisiz, aşksız ve gönül sohbetinden uzak tutmak, insanlarda ruhsal bozukluklara sebep oluyor.

Günlerdir, Doğu Türkistan’da, Afrika’da, Kobani’de, Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de ve daha duyamadığımız birçok uzak diyarlarda insanlar zulme uğruyor. Sebebi de kimisi ırkından, kimisi inancından, kimisi yaşamış olduğu topraklardan dolayı hakarete uğruyor. Mükafatı da zulümler, vahşetler ve sonunda ölüm oluyor.  Ülkeleri yöneten siyasi liderler, kin ve nefret dili kullandıkça milyonlar zulme uğrayıp katlediliyor.

Dünyada yaşayan insanların amaç ve araçlarını yer değiştirdiler. Düşüncelerine müdahale ettiler. Her insanın amacı mutlu ve huzurlu bir yaşam elde etmek değil midir? Ama maalesef, gelişmiş ülkelerin söz sahibi olduğu tek konu; para olmuştur. Bu nedenle insanların amacını da paraya yöneltmişlerdir. Maddi araçları amaç göstererek, insanları fiziksel değerlere yöneltip manevi değerlerden yoksun bırakmışlardır. Birbirine karşı sevgi ve saygıdan uzak, kin ve nefret söylemlerine yöneltmişlerdir. Böylece kendinden olmayanı yok saymak ve sadece kendi fiziki değerleri için üstünlük kurma çabalarına girme gibi eğilimler oluşmuştur.

Halbuki dünya; sevgi, gönül ve aşkla konuşmuş olsaydı; kendinden olmayana karşı saygıda bulunurdu. Tüm inançlara, etnik yapılara saygıda bulunmak, kendi varlığını renklendirmektir. Şahsıma ait olan; ‘’Sen, senden olmayanı var saymakla var olursun.’’  sözünü yineleyerek siyasi liderlerin yapamadığını bizler yüreklerimizle ifade edelim.

Doğu Türkistan’da, Suriye’de, Afrika’da, Filistin’de, Kobani’de, Irak’ta ve nerede zulme uğrayıp ölüme terkedilen insanlarımız varsa Yaradan’dan rahmet dilerim…

İçimizdeki insanlık duygularını Yunus Emre’nin gönle dem vuran sözleriyle noktalayalım. Sorarlar ısrarla Yunus a nerelisin diye? Yunus ta dayanamayıp şunu söyleyecektir;

‘’Ben bir acep ilden geldim,

 Kimse halim bilmez benim,

 Ben söylerim ben dinlerim,

 Kimse dilim bilmez benim,

 Israrla soruyorsanız ben nereliyim diye;

 Benim ilim dost ilidir, benim dilim kuş dilidir,

 Ben bülbülüm dost benim gülümdür,

 Dilim, gülüm solmaz benim...’’

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6464 Defa Okundu
2015-06-29

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır