KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS, SAĞLIKTA 500 YIL GERİDE!

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         KARS, SAĞLIKTA 500 YIL GERİDE!

Kars, Sağlıkta 500 yıl geride!

“Şöyle tarihlerin dehlizlerine inerek, o dönemki sağlık ve sağlık koşullarında tââ günümüzdeki koşullara değinerek biraz mukayese edelim. Mesela, gelmiş geçmiş seyyahlar içerisinde müstesna bir yere sahip olan Evliya Çelebi ile yola çıkalım. Şöhretini ’Seyahatname’sine borçlu olan Evliya Çelebi, 17. Yüzyıl’da gezip görmüş olduğu ülkelerin, şehirlerin, ilçelerin her türlü özelliğine değinerek, adeta iğneden ipliğine varana dek ele almıştır.

Evliya Çelebi Seyahatname’de derya deniz konuları ele alınca, 21. Yüzyıl’da yaşamış olduğumuz memleketimiz Kars’ın hastane problemlerinden dolayı mukayesemizi, 17. Yüzyıl’ın İstanbul hastanelerinden Ebü-l feth Sultan Mehmed hastanesi ile yapalım.

‘’ Ebü-l feth Sultan Mehmed hastanesinin yetmiş odası, seksen adet kubbesi ve iki yüz hizmetlisi vardır. Dersiamı (derslik), hekimbaşısı ve cerrahbaşısı vardır. Gelip giden insanlardan biri hasta olsa hastaneye getirip ona hizmet ederler. Vaziyetine uygun ilaçlar verirler. İpek, altın işlemeli ve bürümcük gecelikleri vardır.

Günde iki defa hastalara türlü türlü lezzetli yemekler pişirip hastalara ikram ederler. Öyle kuvvetli vakfı vardır ki vakıfnamesinde mutfağında keklik, turaç ve sülün kuşlarının eti bulunmaz ise bülbül, serçe ve güvercin pişirilip hastalara verilsin diye yazılmıştır. Ve hastalara ve divanelere hastalıklarının, deliliklerinin geçmesi için çalgıcılar ve şarkı okuyucular tayin olunmuştur. Kadınlar ve kefereler için bir köşede hastanesi vardır.’’ Çelebi 17. Yüzyıl’ın hastanesini anlatıyor, bizlere…

İşte bu nedenle ‘Kars sağlıkta 500 yıl geride!’ demek pek de yanlış olmaz!

21. Yüzyıl’ın nesli olarak Kars hastanelerimiz nasıl peki? İnanın; hastane çalışanlarından, doktorlarından tutunda şehrin milletvekili, valisi, mülk ve idare amirleri de dâhil olmak üzere Kars’taki hastaneleri tercih etmiyor. Tercih etmeyebilir, gayet doğaldır. İmkânlar neticesinde farklı bir şehrin hastanesine gidebilirler. Ancak bu şehirde yaşayan insanların hepsi aynı ekonomik güce sahip değiller!

Karslılarımız sosyal medya üzerinden hastanelere yaptığı eleştiriler acaba görülmüyor mu? Kars hastanelerinden bir Allah’ın kulu memnun ifadelerde bulunmaz mı? Sağlık konusu ertelenmeye gelmeyecek bir konudur. Memleketim siteminde haklıdır.

Ancak sağlıkçılarda şehrimizden şikâyetçi olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Memleketin sosyal alanlarının kısıtlı olması ve sert iklim koşulları kamu görevlilerinin uzun süre kalmayı göze alamadıkları gibi sağlıkçılarda aynı düşündeler. Bu konular üzerinde tartışılır. Ama üzerinde tartışmaya açık olmayan konularda var. Karslı vatandaşlarımız hastaneye gittiklerinde doktorlara, ‘’evde çocuğum bekliyor, köyümün dolmuşuna yetişmem lazım, işe geciktim, v.b.’’ söylemlerde bulunuyor. Doktor senin işinle mi, dolmuşunla mı, evdeki çocuğunla mı yoksa hastalığınla mı ilgilensin? Hastaneye gittiğimizde lütfen tedavi olmaktan başka bir şey düşünmeyelim. Alelacele tedaviden şifa gelmez…

Velhasıl, Karslılar olarak hastanelerimiz olduğu halde hastane için Dadaşlar diyarı Erzurum’a gitmek istemiyoruz. Bu yollarda çok kayıplarımız oldu. Artık insanlarımız, yollarda ölümle heba olmasın!

Doktorların yanlış teşhislerinden ya da hastanelerin fiziki yapılarına da değinmek istemiyorum. Herkes her şeyin farkında! Az biraz denetim, ilgiyi hak etmiş olmamız gerekmiyor mu?

Karslılarımız, Erzurum’da karşılaşırken Erzurum Evleri’nde sağlıklı sıhhatli Dadaş Çayı içerken karşılaşsın.

Hastane koridorlarında hüzünlü karşılaşmalar, artık yordu bizleri…

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14281 Defa Okundu
2016-07-08

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır