KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’TA FESTİVALLER VE ETKİNLİK ANALİZLERİ

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         KARS’TA FESTİVALLER VE ETKİNLİK ANALİZLERİ

Kars’ta Festivaller ve Etkinlik Analizleri

Kültürler diyarı Kars, Etkinliklere ve Festivallere  Susuz  Kalmış!

Kadim Kent Kars’ta son zamanlarda etkinliklerde bir ivme kazandık.Ayda bir etkinlikte,bir festivalde buluyoruz,kendimizi.

Hatırlayalım;

‘Bir Başkadır Kars’ın Havası!’

12-15 Haziran tarihlerinde ‘Bir Başkadır Kars’ın Havası’ sloganıyla ‘Uluslararası Kars Kültür ve Turizm Günleri’ yapıldı.

Festivalin ilk günü hava durumu yağmurlu ve soğuk olması itibariyle halk arasında ‘Bir Başkadır Kars’ın Havası’ esprilerine maruz kalmıştı.Halen ‘Kars Kültür ve Turizm Günleri’ için dağıtılan tişört ve şapkalara rastlamak mümkündür.İlk olmasına rağmen gayet yerinde bir etkinlikti.Tabii uluslararası boyutta olup olmadığı tartışılır.

‘Sazın ve Sözün Ustalarını Buluşturuyoruz!’

Akabinde Kars Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen bu yıl ise ‘Sazın ve Sözün Ustalarını Buluşturuyoruz’ sloganıyla ‘20-22 Haziran tarihleri arası  9. Uluslararası Kars Aşıklar Bayramı’  yapıldı.

Dönemin Eski Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından başlatılan Aşıklar Bayramı bir nevi Kadim Kent Kars’ın değerleri olan Aşıklarımızı yad ve şad etmektir.Gerçi Kars’ta festivaller denilince Karslılar tarafından Alibeyoğlu ismi zikrediliyor.

Kars Belediyesi’nde partiler,isimler değişmesine rağmen Aşıklar Bayramı’nın devam etmesi takdire şayan bir bayramdır.

Bu yıl ki Kars Aşıklar Bayramı’nda en çok akılda iz bırakan anıyı şöyle hatırlıyorum;Tüm Aşıklar koro halinde  Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta,sivil toplum kuruluşları ve Karslılarımızla birlikte, Kars Belediyesi önünde düet yaparak yıllara mal olmuş eserleri seslendirdiler.Çok renkli bir görüntüydü.Hatta ajansımız KHA, tarafından ‘Bu da Aşıklar Korosu’ başlıklı haber yapıldı.

Gel Gelelim ‘Kars Ramazan Şöleni’ne!’

Kars Serhat Boyları Derneği Başkanı Muharrem Yıldız tarafından organize edilen Ramazan Şöleni akıllarda kalıcı izler bıraktı.Kars halkı tarafından olumlu ve olumsuz eleştirilere de sebep oldu.Kimileri siyasi bir şov etkinliği vardı,kimileri de yerinde bir şölendi,dediler.Elbette herkes hür düşüncesini muhakkak ifade etmesi gerekir.

‘Ramazan Şenliği’ni  bir de beraber gözlemleyelim;

İftar öncesi başlayan şölende iftar yemeği ikram edildi.Semazen,tasavvuf ve ilahi ekipleri,Halk oyunları ilk olarak sahne aldı.Çocuklar için oyun parkuru,Hacivat ve Karagöz oyunu vardı.Karslılara boza,şerbet,lokma tatlısı v.b. ikramlarda bulunuldu.Elbette noksan ve unutulan durumlar vardı.

Duayen Sanatçılar Karslılarımızla buluştu.Ülkemizin unutulmaz ses sanatçıları,Belkıs Akkale,İzzet Altınmeşe,Selahattin Alpay,Bedri Ayseli hep birlikte sahne aldı.

Ramazan Şenliği’nde evet bu görüntüler mevcuttu. Karslılarımızda cümbür cemaat katılmıştı.

Olumlu,olumsuz eleştirilerin oluşması elzemdir.Eleştirisel boyuta gelince objektif olmak gerekir.Bir dernek başkanının bu kadar emek ve masraf sonrası kendi kişisel düşüncelerini ya da siyasi düşüncelerini açıklaması normaldir.Hele ki 30 Mart belediye seçimlerinde partisinin belediye seçimlerini  kazanmasının ardından kendi yapmış olduğu Ramazan Şöleni’nde seçimi kutlaması saygı ile karşılamak gerekir.Kaldı ki bu tür organizasyonlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.Önemli olan tüm görüşlere deniz olmaktır.Saygı çerçevesinde dinlenilmesi gerekir. Siyasi boyutundan çok kültür zenginliğimizin kaynaşması ve şehrin kozmopolit yapısı, bir arada  tutulabilmesi marifettir. Karslılarımız ise hep birlikte bunu başardı. Ayrıca Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta siyasi bir konuşma yerine herkesi kucaklayıcı bir konuşma yaptı ki bu çok önemlidir.

Demem o ki;Kültürler diyarı Kars,etkinliklere ve festivallere susuz kalmış.Hır-gürden uzak nice festival ve etkinlik dolu beraberliklere…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6182 Defa Okundu
2014-07-13

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır