KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİR ŞEHRİN İNTİHARI!

  Mehmet DUMAN

          duman_gonul@hotmail.com
         BİR ŞEHRİN İNTİHARI!

Bir şehrin intiharı!

İntihar, bir kimsenin toplumsal ve ruhsal sebeplerin etkisi ile kendi hayatına son vermesidir.  Evet intiharın kelime anlamına göre bir insanın psikolojik durumundan ötürü hayatına son vermesidir. Fakat intihar sadece insanlar için değildir. Bir şehrin intiharını düşündünüz mü? Düşünmenize gerek yok. Kars’ta yaşamanız yeterlidir. Aaa canım sende bir şehrin intiharı nerede görüldü ki? Öyle şey mi olur? Böyle uydurmalara ne gerek var, diye düşünüyorsunuzdur. O şehirde yaşamadığınız sürece, şehrin intiharını ve sebeplerini görmek yada bilmek mümkün değildir.

Kars’taki yaşam profillerinden tutun da doğanın bu şehirden git gide vazgeçmesi ile şehrin ruhsal sebepleri intihara yol açmıştır.

Nitekim, Kafkas Haber Ajansı’mızın (KHA) 08/07/2014 tarihinde yayımladığı ‘’2013 yılında Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Kars Bölge Müdürlüğü Sosyal Araştırmalar Grup Sorumlusu Fatih Gökçe’nin Yaşam Memnuniyeti Araştırması ‘’ haberine göre; ‘İllere Göre Mutluluk’ sıralamasında,

’KARS TÜRKİYE’NİN EN MUTSUZ 10.İLİ’ !

Araştırma da; ’Kars, halkı mutsuz’ şeklinde kesin bir yargıya varmamızın mümkün olmayacağını da söylemek mümkün.’ diye açıklama yer alıyor. Ardından, daha mutsuz illeri sıralamışlar. Yani nam-ı diğer  ‘beterin beteri var’, demek istemişler, herhalde.

Araştırmalar, ‘beterin beteri var’ diyerek bir nebze de olsa mutluluğa sebep olmak için olsa gerek. Kars’ın intihar sebeplerine gelelim. Kars’ta yaşamın her alanında Karslılarımıza baktığımızda bedhal bir durumda kendinden vazgeçmiş, suratı hep asık bir topluluk haline geldik. Buyurun, caddelerde beraber gezip dolaşalım. İnsanlarımızın yüzü, her daim asık bir hal içinde.  Hali hatırı iyi olan insanlarımız bile aynı bedhal durumda. Karslılarımızın yükünü kaldırabilecek yöneticiler gelmediği müddetçe, bu şehir hiçbir zaman hoşhal durumlara sahip olmayacak.

Sosyo-ekonomik bilimsel terimlerle konuşmanın pek de gereği yok. O kadar marjinal bir duruma gelemedik. Lakin eksikleri saymakta yarar var;

-İşsizlik,

-Sosyal faaliyetlerinin olmaması,

-Yerel çalışmalarının hiçbir şekilde varlığını ispatlayamaması,

-Politik sebepler,

-Beyin göçünün hızlanması,

-Tarihi değerlere önem verilmemesi, doğal güzelliklerin korunmaması…

Saydıkça çoğalır, Kars’ın intihar sebepleri. Şehir intihar ettikçe insanlarımız hep asık suratlı ve mutsuzlukta ilk sıralarda yer alır.

Kars’ın içinde bulunduğu intihar-i durumu görünce, Oğuz Atay’ın şu sözleri kulağımda çınlıyor;

’Geçer elbet efendim. Bazısı teğet geçer, bazısı deler geçer, bazısı deşer geçer, bazısı parçalar geçer, ama mutlaka geçer. Ama mutlaka geçer.’…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 10095 Defa Okundu
2014-09-04

SON YAZILARI

Memleketim! 90bin’e Her Dua, Barış Olsun Bu Topraklarda Arka Mahallenin Kışı Ömür Merdivenleri Harbi Vali! Karanlığa Küfretmektense; Demokrasiye Işık Tut! Kars, Sağlıkta 500 yıl geride! Kars’a Bakan bir ‘Bakan’ lazım! Kışım işte… Sürü’süne Düşünceler!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır