KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

YERYÜZÜ ÖĞRETMENİ OLABİLMEK İÇİN GÖKYÜZÜNÜN ÖĞRENCİSİ OLMAK LAZIM

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         YERYÜZÜ ÖĞRETMENİ OLABİLMEK İÇİN GÖKYÜZÜNÜN ÖĞRENCİSİ OLMAK LAZIM

 Yeryüzü Öğretmeni Olabilmek İçin Gökyüzünün Öğrencisi Olmak Lazım

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Yeryüzü Öğretmeni Olabilmek İçin Gökyüzünün Öğrencisi Olmak Lazım” yazısı:

Boşnak devlet adamı ve bağımsız Bosna-Hersek in ilk cumhurbaşkanı Aliya İZZETBEGOVİÇ bilge kral olarak bilinir. Bu bilge kralın ‘doğu ve batı arasında İslam’ adlı kitabında şöyle güzel bir sözü vardır. Yeryüzü öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak lazım.

Bu güzel ve hikmetli söz ile bilge kralın verdiği mesaj şu olsa gerek..

Gökyüzünden gelen ilahi emir, nasihat, tavsiye, hakikat ve hikmetlerin mecmu olan yüce kitap Kuran’a öğrenci olan,  toplumuna, milletine vatanına, kendisine ve çevresine faydalı bir brey olup minvalde insanlar yetiştirir.

Evet, yeryüzünde muallimlik ve eğitimcilik yapan ve noktada en başarılı olanların başında gelen peygamberler, alimler, muhakkikler ve asfiyaların gelmesi bu sözü teyit eder.

Hayrı, iyiliği, doğruluğu, güzelliği, terbiyeyi ve ahlaki değerleri semavi bir kaynaktan öğrenen bu yeryüzü öğretmenleri ve eğitimcileri milyonlarca mükemmel insanlar, idareciler, eğitimciler, yardımcılar, yöneticiler, yetiştirmiş ve topluma kazandırmıştır.

Gökyüzüne öğrenci olan bu yeryüzü öğretmenleri gökyüzünden gelen kitaplardan aldığı sağlam sarsılmaz ve hilesiz şüphesiz yöntem, usul, tarz ve sistemler ile toplumlara hikmeti, hakikati, adaleti, hakkaniyeti, eşitliği ve mutluluğu aktarmış ve adaletli, hakkaniyetli, mutlu ve huzurlu toplumların temelini atmışlardır.

Peygamberimizin nasıl bir ahlaka sahip olduğu Hz Aişe validemize sorulduğu zaman onun ahlakı Kuran dır demiştir.

Demek Hz peygamber dahi gökyüzünün bir öğrencisi olduğu için yeryüzünde iyi bir eğitimci olmuştur. Gökyüzünden rabbinden ve Hz.Cebrail den aldığı ilahi ve nebevi eğitimi ile o cahil, bedevi, vahşi, azgın bir toplumu munis, merhametli, şefkatli adaletli, müşfik ve insani vasıflara haiz bir kıvama getirmiştir.

Gökyüzüne öğrenci olan Peygamberimiz ilahi kaynaktan aldığı eğitim ile kız çocuklarını diri diri gömülmekten, insanları kölelikten, insanları adaletsizlik ve zulümden ve esaretten kurtarmıştır.

İlahi kaynaktan beslendiği için ahlakı mucize olmuş ve ahlakta devrim ve çığır açmış. Gözünü kırmadan insanları öldüren bir toplumu karıncayı incitmeyecek bir hale getirmiştir.

İlahi ve nebevi kaynaklardan eğitim aldığı için insanı ruh akıl, kalp, latife, hisler ve hasselerine hitap ederek eğitmiş, fıtrata uygun eğitim ve sistem getirmiştir.

İlahi ve nebevi caniplerden aldığı eğitimi ve terbiye ile toplumlara ahlakı, fazileti, erdemi, hakkaniyeti, eşitliği, merhameti ve hayrı getirmiş ve benimsetmiştir.

Bu nebevi düsturlar ve eğitimler ile kendisini ıslah etmeyen bir eğitimcinin başkasını ıslah edemeyeceğini söyleyerek eğitimin bir temel esasını da beyan etmiştir.

İlahi kaynaklardan aldığı terbiye ve eğitim ve talim ile insanlara ilk emir olarak OKU’yu emretmiştir.

Semavi bir kitaptan beslendiği için insanı yüceltecek, onu değerli kılacak, kıymetini artıracak öğretiler getirmiştir.

Nebevi kaynaklardan aldığı saf temiz ve nezih talim ve eğitimleri insanlara öğreterek temiz ahlaklı nezih ve güzel toplumların temelini atmıştır.

Evet, bilge kral ne kadar hak ve doğru ve güzel söylemiş.

Gökyüzünün öğrencisi olmayan ve o vahyin temiz kaynağından beslenmeyen eğitimciler toplumlarına hep batıl efkarlarından sudur eden eğitimleri, sistemleri kuralları ve öğretileri dayatarak toplumlarını ahlaksız hayasız zalim katil acımasız bencil ve hodgam hale gelmelerine sebep olmuşlardır.

Eğitimciler gökyüzünün öğrencisi olmadığı zaman yeryüzünde doğru bir model eğitimci ve eğitmen olamamış bozuk çürük ve sapkın nesil yetişmesine sebep olmuşlar.

Maalesef nesillerimizin bozukluğu, ahlaksızlığı, sorunları, problemleri ve sıkıntıları hep eğitimcilerin gökyüzünün öğrencisi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Maatesüf toplumların savaşları, katliamları, zalimleri, cebbarleri ve kötüleri hayrı iyiliği adaleti hakkı merhameti dayanışma yardımlaşma ve hayrı tavsiye eden ilahi ve nebevi emirlerden beslenmedikleri içindir.

İdarecilerin, yöneticilerin, amirlerin, yetkililerin, önderlerin kifayetsizliği ve liyakatsizliği ve hoyratlığı ve diktatörlüğü hep gökyüzünden gelen emirler yasaklar, hayırlar tavsiyeler ihtarlar ikazlar ve uyarılar ile eğitilmedikleri içindir.

Gökyüzünün öğrencisi olan Hz Ömer’ e bakın adaleti ilah Osman’a bakın hayası ile Hz Ali ye bakın cesaret ve ilmi ile yeryüzüne eğitimci muallim olmuşlar. İdareci ve hakim olmuşlar.

Gökyüzünden gelen Kuran ve sünnet eğitimi ile eğitimlenen ve ahlaklanan insanlar ve önderler ve liderler toplumlarına huzur mutluluk adalet ve refah verdiği gibi nefis ve şeytandan ve batıl efkarlarından beslenenler ise toplumlarına zulumat adaletsizlik ve huzursuzluk ve felaketler getirmiştir. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12344 Defa Okundu
2015-11-24

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır