KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

TOPLUMU ANARŞİYE SEVK EDEN 5 SEBEP

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         TOPLUMU ANARŞİYE SEVK EDEN 5 SEBEP

 Toplumu Anarşiye Sevk Eden 5 Sebep

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Toplumu Anarşiye Sevk Eden 5 Sebep” yazısı:

Sosyal ve içtimai hayatımızı zehirleyen, gençliği anarşiye sevk eden, huzur, güven ve emniyeti bozup mahveden hastalıkları ve sorunları Bediüzzaman Hazretleri 5 sebebe dayandırmaktadır. Bu muzır ve zararlı sebepler yüzünden toplumda terör ve anarşinin arttığını söyler. Bu hastalıklar: Hürmetsizlik, merhametsizlik, emniyetsizlik, serserilik ve helal ve haramı bilmemektir.

Eğer bir toplumda Küçüğe sevgi, büyüğe hürmet kalkmış ise, mazlumlara hürmet etmeyen bir toplum haline gelinmiş ise, hürmetsizlik insanları canileştirip canavar etmişse o toplumda anarşi ve terör hükmeder.

Eğer bir toplum Allah’ın yarattıklarına merhamet etmeyi unutmuş ise, Allahın  canlı yada cansız olsun sanatlarına ve varlıklarına acımıyor ise, çocuklara acımadan  ve gözünü kırpmadan öldürüp yada tecavüz ediyor ise, yada yan baktığı için haksız yere bir insanı öldürüyor ise, başkalarının mallarını acımadan çalıp, haksız yere kan davası güdüp, küçük bir menfaati için insanları katlediyor ise, para karşılığı cana kıyıp,zalimleşmiş ise   o toplumda merhamet kalktığı için anarşi her yerde kol gezer. Mazlumlar ağlar, haksızlıklar her yeri sarar. O merhametsizlik insanları canavar bir topluluk haline getirir.

Eğer bir toplum Allahın onlara çizdiği sınırlara ve kurallara uymuyorsa adaleti ve emniyeti yitirmişse o toplumda hiç kimsenin canı, malı ve ırzı güvende olmaz. O toplumda tecavüzler, cinayetler, suçların önü alınmaz. Kalplerde ve akıllarda bir yasakçı olmadığı zaman o kalpleri suç işlemekten alıkoyacak bir yasakçı olmadığı zaman emniyetsizlik yüzünden insanlar canavarlaşır ve toplumda anarşi hükmeder.

Eğer bir toplum helali ve haramı bilmiyorsa ya da umursamıyorsa kazancının nereden nasıl geldiğine bakmıyorsa haram ve helal hassasiyeti yoksa o toplumda para kazanma hırsı ve bencillik yüzünden asayiş bozulur. Kimse malını muhafaza edemez. Herkes kıskançlık ve haset ile birbirinin malını yemeğe çalmaya ve gasp etmeye çalışır. Zalimler mazlumları ezer ve mallarını haksız yer. Hırs sahipleri devleti, insanları hortumlar. Para uğrunda insanların malını çalar ve gasp eder. Devleti soyar. Herkes harami olup haramzade hale gelir. Haram ve helalin bilinmediği toplum vahşileşir ve anarşi her yerde kol gezer. Suç işleme oranları saniyelere düşer. Helalin harım bilmediği o toplumda haliyle artık anarşi hükmeder.

Eğer bir toplumda insanlar özellikle gençler serserilik yoluna girmişse, ilahi yasaklara ve kurallara uymayıp nefsine ve şehvetine ve gadabına tabi olmuşsa o toplumda asayiş kaybolur. Gençliğin taşkınlığı yüzünden hapishaneler, hastaneler ve kabristanlar dolar. Dinin kaydından çıkıp hürmet zincirini kıran gençlik dinsizlik yüzünden canavarlaşıp serkeş ve sarhoş hale gelerek çevresine zarar verir. Gençliğini cinnete çevirip serseriliği yüzünden insanları ağlatır, öldürür, asayişi bozar ve terör estirir. Serserilik yüzünden o toplumda anarşi ve terör hükmeder.

İşte Müslüman’ın kanı, canı, ırzı ve malı birbirine haram olduğu halde böyle kolayca paralanmasının, tahrip edilmesinin, gasp edilmesinin ve parçalanmasının sebebi yukarıda saydığımız mezkur sebepler olan hürmetsizlik, merhametsizlik, emniyetsizlik, serserilik ve haramı ve helali bilmemek yüzündendir.

Sosyal ve içtimai hayatımızda, merhameti, hürmeti, asayişi, emniyeti tesis edip yerleştirirsek, Kalbimize Allah korkusunu, cehennem korkusunu ve peygamber sevgisini yerleştirirsek, haramı helali bilirsek o zaman birbirimize merhamet ederiz. Serseriliği bırakırız. Merhametsizlik ve hürmetsizlik yerine yardımlaşma ve dayanışmayı getiririz. Kalbimizdeki fenalık hissini Allah korkusu ile bastırdığımız takdirde aklımız gaddarlıktan ve canavarlıktan kurtulup merhamete ve hürmete inkılâp eder.

Hürmetsizlik ve merhametsizlik yerini yardımlaşma ve dayanışmaya, emniyetsizlik yerine adalete ve selamete, serserilik yerini muti ve itaatkâr nesle, haramı ve helali bilmemek yerini haram ve helali bilmek hassasiyetine bırakır.Böylelikle anarşi biter toplumda asayiş hükmeder. İffet, ahlak, edep, ilim sahibi bir toplum meydana gelir. Herkesin elinden, dilinden, belinden emin bir toplum meydana gelir. Her tarafta ağlayan mazlumlar, adalet diye bağıran insanlar, feryat eden garibanlar, ah eden yoksullar olmaz.Her yerde umumi bayram havası  hükmeder.Vesselam.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1441 Defa Okundu
2015-12-12

SON YAZILARI

Kars’ın Bitmeyen Boğaz Köprüsü! Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır