KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

İDEOLOJİK NEFRETLE KÖRELEN VİCDANLAR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         İDEOLOJİK NEFRETLE KÖRELEN VİCDANLAR

 İdeolojik Nefretle Körelen Vicdanlar

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın “İdeolojik Nefretle Körelen Vicdanlar” yazısı:

İdeolojik bir fikre ve görüşe inanan ve inandığı görüşü taassubane ve körü körüne savunan insanların bu tutumları ve davranışları zamanla kendisi gibi düşünmeyen ve inanmayanlara karşı bir nefret ve düşmanlığa inkılap eder.

Kendisi gibi düşünmeyen ve inanmayan insanlara karşı hep bir önyargı ve mesafeli olma hali sergileyenler bu tipler, agresif ve yıkıcı tutum ve davranışları yüzünden muhataplarının kemalat fazilet hayır ve iyiliklerini daima görmezden gelirler.

Bu tutarsızca düşmanlık halinin en çok tezahür ettiği yerlerin başında siyaset geldiği gibi öteki aydın ve sanatçı denilen kesimlerde de kendileri gibi düşünmeyen, inanmayan ve yaşamayan insanların kemalat icraat, faaliyet ve hayırlı çalışmalarını takdir yerine inkâr yolunu seçtiğini görüyoruz.

Yüzlerce kere şahit olmuşuzdur. Sosyal medyada karşıt fikirde olan veya kendi fikrinde olduğu halde doğru ve hak bir şeyi beyan ettiği için linçe tabi tutulan insanların maruz kaldığı iftira hakaret ve saldırıları.

Bu hal ideolojik fikir saplantılarının nefrete ve öfkeye ve düşmanlığa dönme halidir.

İnsanlar farklı düşünce fikir ve ideolojileri savunup müdafaa edebilirler. Kendi inandığı değerlerin üstünlüğünü ve geçerliliğini halk ve toplum nezdinde değer bulmasa da savunabilirler.

Hiç kimse yıkıcı ve bölücü ve tahrip etkileri olmadığı sürece bu insanlara karşı kırıcı, hakaret edici söylem ve eylem sergilemeye hakkı yoktur.

İnsanlar farklı görüş, fikir, düşünce ve ideolojileri savunabilirler. Savundukları ideoloji ve fikirlerin doğruluğunu müdafaa edebilirler. Ama millete ve vatana hayrı faydası olan bir icraatı faaliyeti kötüleyip inkâr edip yok sayıyorsa bu durum körlük ve nefretten geliyordur.

Eğer karşı fikir ve ideoloji ülkede iktidar olmuş ve iktidarı ile topluma faydalı icraatlar ve işler yapmış ise karşıt fikirlere düşen bu yapılanları desteklemek ve daha iyi ve güzele ulaşması için denetlemektir.

Yok, bütün yapılan hayırlı icraatları ve işleri sırf karşıt ideoloji fikir inanç sebebiyle inkâr edilip düşmanlık etme politikası güdülüyorsa bu hal ve tavır hali ancak ideolojik saplantılar ve nefret sonucudur.

Eğer karşıt fikir ve ideoloji sahipleri ülke çıkar ve menfaatleri söz konusu olan hadiselerde düşmanlara arka çıkıp kendi ülkesine ihanet edici beyanlar açıklamalar ve desteklerde bulunuyorsa bu hal saplandığı ideolojik fikir ve düşüncenin onların gözlerini kör edip kalplerini öldürüp vicdanlarını çürüttüğü içindir.

Son örneğini Suriye, Rusya ve Irak olaylarında gördük. Karşı ideolojik fikre ve inanca ve yönetime düşmanlığından dolayı kendi ülkesinin çıkar ve menfaatleri yerine düşman unsurların yanında yer alan beyan, demeç ve eylemlerde bulunan, ülkesini sözde demokrasi havarisi ülkelere şikâyet eden siyasiler, aydın ve sanatçı kimlikli insanların bu halleri ideolojik körlük nefret ve saplantılar sonucudur.

Bu ülkenin ekmeğini yiyen suyunu içen toprağını kullanan ve nimetlerinden istifade ettiği halde sırf kendi ile aynı görüşü fikri ve inancı paylaşmayan bir yönetimin doğru veya yanlış icraatları karşısında kendi ülkesinin yüce menfaatleri ve çıkarları yerine düşman ülkelerin ve yönetimlerin çıkarlarına hizmet edenlerin bu hali ideolojik taassup körlük ve saplantıları yüzündendir.

Dünyada kendi ülkesinin aleyhinde demeçlerde, açıklamalarda ve beyanlarda bulunan ve ülkesini başka ülkelere şikâyet edip gammazlayan ve kendi ülkesinin yüce menfaatleri göz ardı eden kaç devlet ve ne kadar insan vardır.

Bazı medya gruplarının, sanatçıların, vekillerin, siyasilerin ve aydınların düşman unsurlar olan teröre karşı, ülkelere karşı yürütülen politika ve icraatlara karşı sergiledikleri ve kendi ülkelerinin çıkarlarına ters düşen düşmanca tutumun adı sadece ihanet olabilir.

Evet, insanların aynı fikir, ideoloji, düşünce ve inançlar etrafında toplanmasına imkân olmayabilir. Her kesin kutsalları farklı olabilir. Her kesin savunduğu düşünce ideoloji ve fikri tatbik etme samimiyeti bir olmayabilir.

Lakin insanların ideolojik düşünceleri, inançları ve düşünceleri ve hayat tarzları farklı olsa da ittifak edecekleri ve mutabık olacağı çok paydalar vardır.

Çünkü bütün fikir, ideoloji ve inançların ortak olan etik değer ve paydalar vardır. Bütün sistemlerde vatan -millet sevgisi millet menfaati, adalet kavramı ve eşitlik değerleri vardır.

İdeolojik fikirlere saplanmadan taassup ve hizipçilik yapmadan ortak paydalar olan vatan, millet, adalet eşitlik, hakkaniyet çizgisinde birleşilmesi gerektiğini öteki milletler çok güzel bir şekilde icra ettiği halde nedense bizim ülkemizde bunun tezahürü karşıt fikirler tarafından itilaf, ihanet, gammazlık, jurnalleme, batılı devletlere yalakalık, terör örgütlerine destek olarak tezahür ediyor.

Bu hal ve hastalığın ve müptezellik halinin en önemli sebebi ideolojik nefret ve saplantılar ve gayri meşru nesebi kimlik yapısıdır.

Bu hastalık, cinnet ve ihanet hali sergileyenlerin milli birlik şuur beraberlik vatan millet bayrak sevgileri takiyyeden ibarettir.

Eğer birileri söz konusu vatan bütünlüğü egemenliği ve ülke çıkarları olduğu zaman düşmanlıklarını ideolojik kafa yapısını ve düşmanlıklarını bir kenara bırakıp milli menfaat için kenetlenmiyor ise bu zihniyetin tehlikesi hariçten gelen tehlikelerden daha ziyadedir.

Zira ülkeleri yıkan en büyük ihanet hariçten gelen değil dâhilden olanlardır. Hariçteki saldırılar ve hücumlara karşı mukavemet etmek kolaydır. Ama dâhilde ki dost zannedilenlerin vereceği zarar ve ihanet kestirilmediği zaman can damarlarını koparıp atar. Allah ülkemizi bu tür insanların fitnesi, belası ve şerrinden muhafaza etsin. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2241 Defa Okundu
2015-12-17

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır