KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ON SORUDA (NOEL) YILBAŞI KUTLAMALARI

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ON SORUDA (NOEL) YILBAŞI KUTLAMALARI

 On Soruda (Noel) Yılbaşı Kutlamaları

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammet Şamil Kafkasyalı’nın “On Soruda (Noel) Yılbaşı Kutlamaları” yazısı:

Turkey (Hindi) ve Noel (Yılbaşı) Kutlamaları

Sual: Noel ve yılbaşı kutlamanın dinen bir zararı var mıdır?

Cevap: İki türlü zararı vardır. Birisi maddi diğeri manevidir. Maddi zararı milyonlarca ton alkol tüketiliyor. Gereksiz trilyonlarca alışveriş yapılıyor. Gereksiz zaman israfı yapılıyor. Gereksiz onlarca haram ve günahlara bulaşılıyor.

Manevi zararı; Peygamber efendimizin bir hadisi şerifinde ‘Öyle bir zaman gelecek ki Hristiyan ve Yahudileri adım adım takip edeceksiniz. Onlar Keler deliğine girseler sizlerde gireceksiniz. Hadisi Hristiyan ve Yahudi adetlerini benimseyip körü körüne taklit ederek kendi dinimizi ve güzel adetlerimizi terk edeceğimizi haber vererek bizleri uyarıyor.

Başka bir hadiste: ’kim bir millete benzemeye çalışırsa onlardan olur. Diyerek bizleri uyarıyor. Yani itikada göre kasıtlı bir milleti sefahat günah ve adetlerde taklit eden onlara benzer ve dinden çıkabilir.

Sual: Yeni bir yıla girerken eğlenmenin ne zararı var?

Cevap: Yeni bir yıla illa sarhoşçasına, ahlaksızcasına, pervasızca, şuursuzca, isyan ve küfür üzerine girmenin âlemi yoktur. Yeni bir yıla girerken ömrün hesabını kitabını yaparak, yanlışları hataları doğruları önüne koyup yeni yılın hesabını yaparak girmek ve gelecek için geçmişten ders almak daha iyi olmaz mı.!Hem insan kendisini nelerin beklediğini bilmediği bir yılı kutlar mı?

Sual: Yılbaşında hindi kesilebilir mi?

Cevap: Yılbaşında hindi kesmek âdetinin nereden ve nasıl geldiğini öğrenince çok şaşıracaksınız.

Hindi denilen hayvan Amerika’nın keşfiyle bulunmuştur. Hindiyi gezginler ve kâşifler Avrupa da ki krallara ve papalara hediye olarak getirirmiş.. Hindi hediye edilen papalardan birisi hindiyi görünce bunun kırmızı suratı aynı Türklere benziyor hem de Türkler gibi kabarıyor. Bunun adı Türk (Turkey) olsun demiş.

Hindi kesme ibadeti veya âdeti Hristiyanlarda her Noel de bir Müslüman Türkü kurban edemedikleri zaman bunun yerine hindiyi bir Türk’ü kurban ediyormuş gibi yapıla gelmiştir.

Türk bulamayınca ismini Türk koydukları hindileri kurban olarak kestiklerini öğrendikten sonra bakalım sizler rahatça kesecek misiniz?

Sual:  Yılbaşında dilek dilemenin sakıncası var mıdır?

Cevap: Yeri bir yıla girerken sağlık, mutluluk ve huzur temennisi her kesin tabi isteğidir. Ama bunu yaparken İslami usullere uygun yapmak gerekir. Müslümanlar Namaz ile seher vaktinde ve kandillerde dua ederler. Hıristiyanlar gibi dilek dilemezler dua ederler. Ağaçlara dilek dilemek zaten şirktir.

Sual: Yılbaşını ailemiz ile kutlamanın sakıncası var mı?

Cevap: Televizyon başında içerisinde hayâsızlık, ahlaksızlık, fukarası ve dinsizlik unsurları içeren yayınları ailece izleyip, yeni bir yıla günah ile girmek karı akıl değildir.

Yılbaşı kutlanırken Hıristiyanlar gibi kutlanması ve onların kutsadığı ve kutladığı şeylerle kutlamak onlara benzeme tehlikesi olduğu için bir gün sonra kutlansa hiçbir kayıp olmaz.

Sual: Yılbaşı piyangosu için bileti alabilir miyiz?

Cevap: Yılbaşı ikramiyesi adı ile satılan biletlere ve verilen paralar büyük bir kumar organizasyonunun sonucudur. Bu piyango kumarında birkaç kişi kazanırken milyonlarca insan kaybetmektedir. Böyle bir kazanç İslam da helal değildir. Yeni bir yıla haram paralar ile girmemek daha hayırlıdır.

Sual: Yılbaşını dışarıda sabaha kadar çılgınlar gibi eğlenerek geçirmek istiyorum. Çünkü belki gelecek sene görmeyebilirim. Yılda bir kere gönlümüzce eğlenmiş olacağız.

Cevap: Yeni bir yıla girerken Hristiyanlara benzeyerek, onlar gibi çılgınca alkol tüketerek, zina ederek kutlamak Müslümana yakışmaz. Yeni bir yıla çılgınca zikir ederek veya ibadet ederek isyan, günah yerine iman ve itaat üzere girmeniz daha hayırlı olur..

Sual: Noel de hindi kesimine karşı çıkıyorsunuz ama Müslümanlarda toplu hayvanları kurban ediyor.

Cevap: Hindi kesilmesine karşı çıkmak sadece kesilen gününden dolayıdır. Yoksa başka bir günde kesilebilir.

Hem Allah adına kesilen kurbanlar dünyanın her tarafındaki mazlum ve fakir Müslümanlara gönderildiği gibi ülkemizde de birçok fakir etinden istifade etmektedir.

Ama Noel ve yılbaşı için kesilen veya katledilen milyonlarca hindiler sadece kendi zevklerine kurban edildiği için başkaları bu etlerden istifade etmemektedir.

İşlerine geldiği zaman milyonlarca hayvanı kebap, pirzola, köfte ve sucuk ve salam yapan ve etsiz yemek yemeyenlerin kurban ibadetini tenkit edip acımasızca eleştirmesi insafsızlık ve ahmaklıktan başka bir şey değildir.

Sual: Noel veya yılbaşı Hıristiyan inancına göre Hz İsa’nın doğum günü olduğu için kutluyorlar. Hz İsa bizim de peygamberimiz olduğuna göre yılbaşını kutlamak bizim için niye haram olsun.

Cevap: Hz İsa’nın doğum günü Hıristiyanlar çılgınlar gibi eğlenerek günahlara batarak kutluyor. Bir peygamberin doğum günü böyle mi kutlanır. Biz peygamberimizin doğum gününü onlar gibi mi kutluyoruz. Kutlu doğum bizim peygamberimizin doğum günüdür. Ama bakın ilahiler Yasinler hatimler dualar ile kutluyoruz ve anıyoruz. Onlar kutlama şekli batıldır,Ve onlar gibi kutlarsak bizim ki batım olur.

Sual: Yılbaşında çam ağacı satın alıp süsleyebilir miyiz?

Cevap: Bu tarz bir kutlama, ağaç katliamı ve soykırımdır. Yaş ağaçları kesmek doğru olmadığı gibi ağaçların altında dilek tutmak veya süslemek Hıristiyanları taklit olduğu için dinen caiz değildir.

Sual: Yılbaşında Noel baba kıyafeti giyerek çocukları eğlendirebilir miyiz?

Sual: Noel baba bir papazdır. Bizlere şirin gösterilmeye çalışılmaktadır. Çocuklarımıza Nasrettin hocayı, Hızır’ı sevdirelim. Hrsitiyanların efsanelerini değil kendi hakikatli büyüklerimiz sevdirelim.

Sual: Çocuklara yılbaşında Noel baba getirdi diyerek hediyeler almakta bir mahzur var mıdır?

Cevap: Çok mahsuru vardır. Çünkü Hıristiyanları taklit ede ede kendi benliğimiz kültürümüz ve değerlerimizden uzaklaşıp onların batıl inançlarına ve düşünceleri ile bütünleşip dinimizi imanımızı kaybetme tehlikesi içerisine giriyoruz. Bir zaman sonra kalplerimiz onlar ile bütünleşiyor. Allah muhafaza.

Hâsılı kelam neticeyi meram: Helal dairesi geniştir keyfe kâfidir. Harama girmeye gerek yoktur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1846 Defa Okundu
2015-12-28

SON YAZILARI

Kars’ın Bitmeyen Boğaz Köprüsü! Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır