KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ VE MİLLİ RUH ŞOKLAMASI

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ VE MİLLİ RUH ŞOKLAMASI

 Sarıkamış Şehitleri ve Milli Ruh Şoklaması

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Sarıkamış Şehitleri ve Milli Ruh Şoklaması” yazısı:

Rahmetli Turgut ÖZAL eğitimimizin temel sorunlarının çözümü ve çağdaş ve kalıcı bir eğitim sistemi için arayış içerisine girdiği zaman Japonya’dan uzmanlar istemiş

Uzmanlar Türkiye de bir dizi akademik düzeyde Türk milli eğitim sisteminin eksiklikleri ve olması gerekenler üzerine bir dizi araştırma, anket, inceleme ve çalışmalar yürütmüş..

Sonuç olarak hazırladıkları raporun özetinde Özal’a sizin eğitim sisteminizde MİLLİ RUH yok.! Demişler.

Japonlar: Bizler çocuklarımız okul çağına gelince onları alırız teknolojik büyük fabrikalarımız, sanayilerimizi hızlı trenlerimizi gezdirip onlara milli ruh gurur yaşattığımız gibi onları Hiroşima ve Nagaziye götürüp oradaki elim ve feci tabloları da gösterip öğrencilerimize milli bir şoklama yaparız. Onlara deriz ki sizler milletiniz için öyle çalışanız ki bu felaketlere bir daha maruz kalmayınız. Bizim geliştirdiğimiz teknolojileri daha ileri götürüp milli gurur olacak markalar meydana getirin.

Özal; Biz bu milli ruhu nasıl ortaya çıkaracağız deyince, Japonlar sizin de Çanakkale ve Sarıkamış gibi kahramanlık destanlarınız var. Demiş.

Evet, Bizim eğitim sistemimizdeki milli ruh eksikliğini giderecek Çanakkale ve Sarıkamış hadiselerimiz var. Metrekareye onlarca merminin, metre kareye onlara şehit kanının düştüğü Anadolu muz var.

Ama bizler bu milli ruh şoklamasını ne çocuklarımıza hakkıyla aşılıyoruz. Nede milli ruhu şahlandıracak ve coşturacak kahraman rol modellerimizi çocuklarımıza anlatıyoruz.

Neslimizi modelsiz, kahramansız, idealsiz, gayesiz ve hedefsiz bıraktığımız için çocuklarımızı kültür emperyalizmin etkisinde, popüler kültürün baskısı altında karakter gelişimi ve şahsiyet bilinci taklit üzerine ve milli bilinç ve şuurdan uzak şekilleniyor.

Binlerce senelik şanlı bir mazisi, tarihi ve kültürü olan bir milletin torunları yüz senedir milli ruhtan uzak tutulup, pasifize edilip, cihat ruhu öldürülüp, ahlaki değerleri sukut ettirildiği için neme lazımcı bir topluluk meydana olup çıktı.

Vicdan ve ahlaki değerlerden uzak, ruhu ve canı olmayan eğitim sistemi ile bencil, kindar, hakkaniyetten uzak, hayır ve şer ölçüsü bilmeyen, nefsine düşkün, hırs sahibi bir nesil meydana geldi.

Geçmişten kopuk, gelecekten bi haber, vatan millet iman bayrak sevgisinden uzak, hayatı kendi etrafında çıkarları doğrultusunda şekillendiren, hayatı günü birlik yaşayan, hürmet, merhamet, doğruluk ve iyilik değerlerinden mahrum bir nesil meydana geldi.

Milli ruh meydana getirmek ve eski şanlı maziye geri dönerek dünyaya adalet ve huzur getiren bir millet olmak çabası adına son yıllarda Çanakkale ve Sarıkamış gezileri ile milli ruh şoklaması yapılmaya çalışılsa da beklenen neticeleri vermekten şimdilik uzak...

Bu geziler ile gençlerin tarih bilinci, mazi şuuru, kahraman atalarını tanıma ve onların milli ve dini ruh yapılarını anlama adına bazı faaliyetler yürütülmesi sevindirici olsa da yeterli değil.

Sarıkamış ve Çanakkale’yi anma adına geziler, yürüyüşler ve programlar tertip ediliyor bilinç ve şuur için milyonlarca lira harcama yapılıyor.

Ama bu gezilerin festival havasında, haram şarkılar eşliğinde, şölen tadında, yas havasında, eğlence modunda veya turistik gezi şeklinde değil o ruhu yansıtacak tarzda icra edilmesi gerekir.

Sarıkamış ve Çanakkale şehitleri için yapılacak olan anmaların ruhu olmalı, manası olmalı, şoklama yapmalı, yüz binlerce Yasinler, hatimler okunmalı, bu vatan uğrunda canını seve seve verenlerin imanları ve davaları doğru anlatılmalı, bu ruhu yaşatacak ve yeni nesillere aktaracak arşiv kaynakları ders kitaplarına konulmalı. Bu savaşları anlatacak filmler diziler ve yapımlar artırılmalı. Tarih doğru olarak yazılmalı ve aktarılmalı. Tarihi kahramanlarımız kötülenmekten vazgeçilmeli. Şanlı paşalar, padişahlar ve kahramanlar hakkındaki iftiralar bertaraf edilmelidir.

Sarıkamış ve Çanakkale ve öteki savaşların ve atalarımızın verdiği mücadelenin tarihi süreci doğru ve güzel olarak aktarılmalı ama sadece acıtasyon yapılmamalı.

Sarıkamış’ı yedi yaşına gelen her çocuk bilmeli. Verilen canların, dökülen kanların, feda edilen hayatların mekânları bilinmeli. Çocuklar bu şok ile okula başlamalı. Şehitliğin yüce değeri, vatanın kutsallığı, dinin gereği ve atalarımızın verdiği mücadeleler zaman yayılarak yaşatılmalı. Sarıkamış senede bir kere değil eğitim içerisinde hayatın içinde olmalı.

Sarıkamış’a giderken altında şühedanın kanı olduğunu düşünüp, onlara hürmet ederek abdestli, edepli gidilmesi gerektiği insanlara anlatılmalı.

 Kendisine düşmanlık eden Avrupalının giyimle, kulağında pop müzikle, sırtında blue Jean, ağzında sakız ile eğlence olsun diye gidilmeyeceği insanlara anlatılmalı.

Sarıkamış yürüyüşlerine hiç katılmadım. Şehitlerin lisani halleri ile ‘Bunlar mı bizim uğrunda canlarımızı feda ettiğimiz nesiller. Bunlar mı ülkeyi emanet ettiğimiz nesiller demelerinden çekindim.

Sarıkamış, Çanakkale, Anadolu’nun her karışı bizim kutsalımızdır. Bu kutsal değerlerimizi muhafaza için, ve ülkemizi her alanda parlak bir geleceği hazırlamak için milli ruh ile donanımlı hale gelmekten geçer.

Bir ehli kalp Sarıkamış ta yüz bin değil iki yüz bin şüheda olduğunu söylemişti. Bu kadar şühedası olan bir toplumun ahlaki sukutu, insani vasıflarının silikleşmesi, içtimai hayatı mahveden kötülüklerin yaygınlaşması düşündürücüdür. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1299 Defa Okundu
2015-12-31

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır