KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

NE OLACAK ŞU MEMLEKETİN HALİ!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         NE OLACAK ŞU MEMLEKETİN HALİ!

 Ne Olacak Şu Memleketin Hali!

Kafkas Haber Ajansı Köşe Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın ‘Ne Olacak Şu Memleketin Hali’ yazısı:

Belli kesimlerin ve bazılarının diline dolanan bu cümle yaygın olarak kullanılan bir şikâyet şekva cümlesidir.

Olur, olmaz gerekli gereksiz dertli dertsiz her kesin diline doladığı bu cümlenin içi her zaman dolmuyor.

Ne olacak bu memleketin hali..

Sözü, söyleyenlerin eylem ve söylem bütünlüğüne bakan bir cümle olması gerekirken; çoğu zaman bu sözü söyleyen insanları boş konuşma eylemine itmekten başka bir işe yaramıyor.

Ne olacak memleketin hali…

Diyenlerden bazılarına bakıyoruz. Adam ülkenin en zenginlerinden ve serveti yedi sülalesine yetecek kadar çok iken güya milleti düşünüp bu cümleyi sarfı kelam ediyor.

Ne olacak bu memleketin hali…

Korosunu bir ağızdan söyleyen bürokrat, siyasi ve yazarlara bakıyorsun. On binlerce dolar maaş alıyor. En güzel şekilde yaşıyor. Yatlarda saraylarda oturuyor. Sonrada güya bu memleketim, insanları ve milleti düşünüyor gibi bu sözü durmadan söylüyor.

Ne olacak bu memleketin hali sözünü söyleyenler hep uzakta değil.

Adam akademisyen, kendisi ve eşi on bin liraya yakın maaş alıyor. Altlarında yüz bin liralık araba var. Ne olacak bu memleketin hali diyor. Kazancından makamından ve halinden şikâyet ediyor. Şükür yerine şekva ediyor.

Ne olacak bu memleketin hali!

Sözünü söyleyen adamlara bakıyorsun halkın yaşam seviyesinin yüzlerce derece üstünde yaşıyor. Milyonlarca insan işsizlik içinde ve açlık içinde iken onlar keyif içinde yaşıyor. Sonrada kalkıp ne olacak bu milletin hali edebiyatı yapıyorlar.

Ne olacak bu memleketin hali

Diyen adam bu sözü fakirler muhtaçlar için, asgari ücretliye acıdığı için veya sosyal adalet adına söylüyor ise neden bu insanların yaşam seviyelerini yükseltmek adına onlara neden el atmıyor.. O muhtaçlara maaşından bir kısmını vererek neden sosyal adaleti tesis etmek için çalışıyor mu? İnandığı eşitliği sağlamak için neden malını paylaşıyor mu?

Ne olacak bu memleketin hali

Sözünü söyleyen adam malının zekâtını vermiyor? Fakirlere muhtaçlara malından sadaka vermiyor. Fakirlere elini uzatmıyor. Ama edebiyatın kralını yapıyor.

Farz edelim devlet,

Sosyal adaleti tesis edemiyor ve geliri eşit dağıtmıyor. Bizler yönetimleri ve sistemleri eleştirip ne olacak bu memleketin hali diyeceğimize yukarıda saydığımız yardım, hayır, iyilik ve ikramları yaparak memleketin halinin düzelmesi için katkı sağlayamayız mı?

Ne olacak bu memleketin hali

Sözünü milleti ve toplumu düşünüp adaleti savunup, fakire fukaraya acıdığımız için söylüyor isek o zaman üstümüze düşeni yapmalıyız.

Milyarlarca liralık servetimiz veya on bin liralık maaşımız ile bir iki öğrenciyi burslu okutup, her ay fakir bir aileye el uzatıp, yardıma muhtaç olanları gözetmiyor isek ne olacak bu memleketin hali sözü boş fuzuli ve gevezelikten başka ne anlam ifade eder.

Ne olacak bu memleketin hali..

Sözü bencillik, açgözlülük ve kendin düşünmekten dolayı söylenen bir söz ise bu tür insanlara diyecek söz ‘Allah gözünü doyursun. Olmalıdır.

Ne olacak bu memleketin hali

Sözünü söyleyecek insan gerçekten toplumu milleti düşünüp adaleti savunup asgari ücretliyi işsizi garibi düşündüğü için söylüyor ve bu noktada elinden geleni yapmaya çalışıyor ise bu tür insanlar saygı ile desteklenir.

Ama birilerine düşmanlık adına veya bencillikten aç gözlülükten ve kendi çıkarlarını düşünüp topluma hiçbir hayrı yok ve toplumun nasıl yaşadığından haberi yok ise ister solcu ister Müslüman ister demokrat olsun bu tür insanlar hiçbir saygı, sevgi ve değeri hak etmiyor dur.

Bu tür insanlar boş konuşanlar korosunun bir solisti ve artistidir. Ne sözlerine itibar edilir. Ne de kulak kabartılır. Nede sözüne önem veriler.

Çünkü konuşma hakkı onların değil gerçekten memleketin yönetiminden ve idaresi yüzünden işsiz, aşsız, sahipsiz ve muhtaç duruma düşüp hakkını alamayan ve hukukunu koruyamayanlardır. Vesselam.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1731 Defa Okundu
2016-01-05

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır