KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DİNDAR GENÇLİK Mİ KİNDAR GENÇLİK Mİ?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         DİNDAR GENÇLİK Mİ KİNDAR GENÇLİK Mİ?

Dindar Gençlik mi Kindar Gençlik mi?

Nasıl ki, İnsanın hayatındaki güzellikler, değerler, varlıklar ondan çıktığı zaman insanda büyük bir boşluk meydana getirir.

Nasıl ki, insanın gözünden renkleri, dimağından tatlar ve burnundan koku alındığı takdirde birçok nimet onun için değerini yitirip kıymetten düşer.

Nasıl ki, Çileği güzel yapan ve iştihaları celp edecek hale getiren renk ve kokusudur. Renk ve kokusu gittiği zaman çileğin insan nezdinde hiçbir değeri kalmaz.

Nasıl ki hayatın her dilimine ve anına akseden güneş olmadığı zaman dünyada ki bütün sanatlar güzellikler gizlenir.

Nasıl ki dünyamızdaki varlıkların meydana gelmesinde ve hayatlarının devamında yağmuren büyük bir esas ve temel taşıdır.

Öylede hayatımızın rengi, neşesi, rahmeti, güneşi, hendesesi, iksiri, nuru ve gayesi olan din, ahlak ve değerler hayatımızdan çıktığı zaman hayatımızın renklerini, ruhunu, gayesini, amacını, huzurunu, güvenini, rahmetini, nurunu ve hikmetlerini yok eder.

Din, ahlak ve değerlerimiz, hayatımızdan, kalp, ruh, fikir, düşünce ve toplumumuzdan çıktığı zaman dinsiz, ahlaksız, vicdansız ve insafsız bir nesil o boşluğu doldurur.

Her türlü kötülüğü irtikap eden, çocuklarını diri diri toprağa gömen, adetlerine körü körüne bağlı, taassup sahibi, kindar bir nesil Peygamberimizin getirdiği din ve ahlak ile karıncayı incitmeyecek hale geldiği gibi ülkesine, milletine, topluma ait mülkleri, malları ve değerleri anarşi, terör, protesto ve eylem adı altında yakıp yıkan kindar bir nesil de ancak din ile ıslah olup, vicdana ve merhamete gelebilir.

Son yüz yıldır dinsiz fikir ve ideolojilerle din damarları kesilen, ahlaki değerleri kurutulan ve şanlı İslam tarihi ile bağlantısı kesilen nesillerimiz serseriliğe, anarşiye ve başıbozukluğa sevk edildi.

Ülkemizde dini kavramları, değerleri, öğeleri ve fikirleri sistematik olarak ortadan kaldırılmaya çalışanlar bu ülkenin gençliğine verdiği zararın boyutu korkunçtur.

Dindar bir nesilden korkanlar, bencil, kendini düşünen, adalet ve haktan bi haber, menfaatine ilişildiği zaman yakıp yıkan, çekinmeden rüşvet yiyen, yalanı rahatça söyleyen, çıkarını bütün menfaatlerin üzerinde tutan kindar bir neslin yetişmesine sebep oldular.

Dindar bir nesil gelmesin diye ürkenler kendisine yan bakanı öldüren, omzuna çarpanı bıçaklayan, uyuşturucu satan, alkol kullanan, öğretmen döven, ana babaya isyan eden, mazlumları ezen kindar bir nesil yetişmesine sebep oldular.

Bu korkunç zararları izale etmek için Kuran ve sünnet odaklı dindar bir nesil yetiştirmek zorundayız.

Geldiği asrın vahşet ve karanlığını nura, köleliğini hürriyete, adaletsizliğini ve haksızlıklarını hak ve hakkaniyete, cinnet ve suçlarını emniyet ve selamete çeviren Peygamber efendimizin hayatını çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Getirdiği Kur’an ile toplumlara hürmet, merhamet, saygı, sevgi, hürmet, dürüstlük ve doğruluğu aşılayan ve öğütleyen peygamberimizin kitabını öğrenmeli ve çocuklarımıza öğretmeliyiz.

Dindar bir gençlik oluşması için devlet eliyle yürütülen veya sivil toplum kuruluşları eliyle yürütülen çalışmaları, faaliyetleri ve programları desteklemeliyiz.

Okullarda seçmeli ders olarak okutulan Kur’an’ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgileri derslerini seçmeleri için öğretmen veya veli olarak çocuklarımızı teşvik etmeliyiz.

Hatta Kur’an’ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini duyarlı ve ahlaklı bir evlat ve nesil isteyen veliler olaraköğrencilerimize zorunlu olarak tercih ettirmeliyiz.

Çocuklarımızın dünyasını düşündüğümüz gibi ebedi, sonsuz ve daimi olan ahiretlerini de düşünmek zorundayız. ‘Çocuğum oku hayatını kurtar ahiretini sonra düşünürüz’ dememeliyiz.

Nesillerimizin akıllarını fen ilmiyle, kalplerini de din ilmiyle nurlandırırsakikisinin imtizacıylabarikayı hakikat tecelli eder.

Nesillerimizi anarşiye, teröre, ahlaksızlığa, yolsuzluğa, bencilliğe, gurur ve kibre kurban etmemek için Kuran ve Sünnet ten beslenen dini bütün bir nesil yetiştirmek zorundayız.

Allah’ın kutsal bir emaneti olan çocuklarımız, ahlaksızlıkların, uyuşturucu, kötü alışkanlıklar, anarşi, terör kurbanı olmaması için din ve ahlak ile donatmamız vicdani bir sorumluluktur.

Din, ahlak ve değerler ile eğitilen ve yetiştirilen nesiller millete, vatana, bayrağına ve topluma daha faydalı bireyler olur.

Dindar bir nesil kapitalist düzenin çağdaş batakhaneleri olan meyhanelere, barlara, diskolara düşmez. Hayatını ve malını kötü ve zararlı alışkanlıklara feda etmez.

Dindar bir nesil dilini gıybet ve yalandan, elini rüşvet ve haramdan, kalbini fesat ve adavetten, ruhunu serkeşlik ve sarhoşluktan, gücünü mazlumları ezmekte kullanmaz.

Kalbinde bir manevi polis veya yasakçı olan gençlik suçu eliyle, diliyle, bedeniyle işlemeyi bırakın hayalinde bile tahayyül ve tasavvur etmekten kaçınır.

Hadisi şerifte vardır ki, sevgi ve nefret bir kalpte bulunmaz. Kalpte Allah sevgisi ve korkusu, merhamet ve şefkat olursa o kalpte nefret olmaz. Kin ve adavet olmaz.

Kalbinde Allah korkusu olan, ahirete iman eden, peygamberi kendisine rehber ve örnek alan bir gençlik elinden, dilinden, belinden ve şerrinden emin olunan bir gençlik olur.

Unutmayalım hayat tercihlerden ibarettir. Yanlış tercihlere insanı yanlışlara doğru tercihler insanı doğru hayat ve yaşam tarzına götürür.

Çocuklarımızın tercihleri’ Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim diyen peygamberin tercihleri olsun. Çocuklarımızın seçimi Kuran Ahlaklı bir hayat olsun.Gençliğimizin tercihi dini bütün bir insan olma tercihi olsun.Vesselam.
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1173 Defa Okundu
2016-01-22

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır