KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BODRUM KAT MANZARALI HASTANE MESCİTLERİ…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         BODRUM KAT MANZARALI HASTANE MESCİTLERİ…

 Bodrum Kat Manzaralı Hastane Mescitleri…

Camiler ve mescitler Müslümanların tahassungahıdır.

Müslümanlar buralarda Allah’a kulluk,tazarru,niyaz ve dualarını takdim ederler.

Camiler ve mescitlerde dünyanın dağdağası keşmekeşliği ve kaosundan kurtulup huzuru ilahiye ye teveccüh edilen mekanlardır.

Bu mekanlar aciz ve zaif insanın sığınağı ve ilahi kudrete intisap ettiği yerlerdir.

Hayatın kaosu stresi ve sıkıntısı tahfif eden sırlı odalardır.

Allah’ın emri ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan ibadetlerimizi eda ettiğimiz camiler ve mescitler her kesin her yerde ulaşabileceği en yakın mesafede olmalıdır.

Günde beş defa emredilen namaz ibadetinin ifası ve icrası için elden geldiğince camilerde cemaat ile kılınması dinimizin teşviki ve emridir.

Lakin hızla akıp giden hayat ve çalışma şartları ister istemez namazları camide cemaat ile kılma eylemini sekteye uğratmakta. Bu durumda namazlar ya ferdi olarak veya kurumlar bünyesinde açılan mescitlerde ifa edilmektedir.

Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ülkemizde günde beş defa emredilen namazın icrası yıllarca sistemin dini dışlayıcı kanun ve kavramları yüzünden sekteye uğrasa da son zamanlarda yoğun talep karşısında  özel sektör ve kurumlar bünyesinde mescitler açılarak insanların ihtiyaçları giderilmeye çalışılıyor.

Her kurumda okulda,alışveriş mekanlarında,hatta eğlence yerlerinde açılması zaruri olan mescitler yüzde doksan dokuzu Müslüman olan toplumun namaz ve ibadete ilgisizliği sebebiyle açılmasa da kurumlarda namazı kılanlar için küçük veya büyük mekanlı mescitler olması gerekir.

Maalesef yüz bin kişilik stadyumlarda doğru düzgün mescitler yok.

Şaşalı ve ihtişamlı alışveriş merkezlerinde her şey düşünülmüş ama mescitler düşünülmemiş.

Özel sektörden tutun devlete ait kurumlara kadar her yerde olması gereken mescitler maalesef ya yok veya utanç mekanları gibi en tenha köşelere ve karanlık odalara kurulmuş.

Büyük otellerde her şey düşünülmüş ama mescitler doğru düzgün yok.

Bir çok devlet kurumunda mescitler bodrumlarda ve tenhalarda kurulduğu için insanlar zahmet ve meşakkatle mescitlere ulaşıyor.

On binlerce kişiyi ağırlayan hastanelerde mescitler bodrum katlarda onlarca koridor geçtikten sonra ulaşabilecek yerlere konulmuş.

İnsanlar eğlence merkezine gider ama kalmaz. Stadyuma gider ama kalmaz.Yolculuk yaparken dinlenme tesislerine uğrar ama kalmaz.

Ama insanlar hastalıklarından dolayı bazen hastanelerde aylarca kalır. Doktoru ,hemşiresi  ve çalışanı ömrünü hastanede geçirir.Hasta yakınları bazen aylarca kalır.

Hastanelerin, hastane çalışanları ve hastalığından dolayı kalanların bir nevi evi olduğu düşünülürse buradaki mescitlerin insanların ibadetlerini kolayca yapabileceği ve ulaşabileceği yerlere yapılması  devletimizin sosyal , vicdani ve dini bir sorumluluğudur.

Hastanelerde her katta dinimize yakışır bir tarz ve güzellikte bir mescit olmadığı için yaşlı veya gücü olmayan hastalar koca hastanede dakikalarca yol yürüyerek,büyük badireler atlatarak ve zahmete girerek namazını kılmak için bodrum ve tenhalara yapılan mescitlere gitmek zorunda kalıyor.

Hastanelerde, hastane doktoru ,hemşiresi veya çalışanı uzaklara ve tenhalara ve bodrum manzaralı yerlere bırakılan mescitlerin uzaklığından dolayı ibadetlerini hakkıyla ve rahatça yapamıyorlar.

İnsanın yaratılışının gayesi olan ibadeti geri plana atıp dünyevi işleri kutsama halini yansıtan bu tür uygulamalar bir an önce sonlandırılmalıdır.

Hastanın,doktorun,hemşirenin,hasta yakını ve çalışanın manevi dayanma gücünü artırıp, iş ve ortam stresini azaltacak uygun huzur mabetleri inşaa etmelidir.

Mazlum, mağdur, mahsun, teselliye muhtaç hasta gönülleri hoş etmek imandan sonra Allah katında en hayırlı amel ise o zaman bu insanları uzak mescit sürgününe mahkum edilmemelidir.

Mescitler bizim utanç değil gurur kaynağımızdır. Mescitler Müslümanların huzur kaynağıdır.Mescitler İbadet ihtiyacımızı giderdiğimiz yerlerdir.Mescitler manevi hastalıklarımıza şifa kapısı olan ibadetlere açılan kapılardır.

 Özellikle hastanelerde mescitlerin bodrumlara ve tenhalara yapılması bizim aklımıza dine değer vermeme,inanca saygılı olmama, Müslümanın hayatından ibadetleri uzaklaştırıp ibadete soğutma ve ibadetsizliğe alıştırma yargısını getirmektedir.

Eğer bu böyle değilse o halde Allah’ın emri olan ve Peygamberimizin ‘Gözümün nuru ve başımın tacı’ dediği namaz ibadetinin icra edilip, iç huzura kavuşulduğu mescitler bodrum katlı veya kalorifer kazan manzaralı yerlere değil kurumların en güzel yerlerine yapılmalı ki bizimde olumsuz yargımızı değişsin.Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3951 Defa Okundu
2016-02-12

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır