KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

KİTAP OKUMA FUKARASI BİR MİLLETİN SÜPER DEVLET OLMA HAYALİ..

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KİTAP OKUMA FUKARASI BİR MİLLETİN SÜPER DEVLET OLMA HAYALİ..

 Kitap Okuma Fukarası Bir Milletin Süper Devlet Olma Hayali..

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kars Gençlik Merkezinin taşrada yürütücüsü olduğu ‘Kitap Okuma Halkası’ isimli projesinin geçen gün tanıtımı vardı. İl Kültür Turizm Müdürlüğü Salonunda okul öğrencileri ve STK’ ların katılımı ile yapılacak olan toplantıya Gençlik Merkezi Müdürü Ayhan YÜREGİR, Rehber Kalemler Derneği olarak tanıtım toplantısına bizleri de davet etmişti. Toplantı öncesi kendisi ile gençlik ve gençliğin içerisine düşürüldüğü sorunları konuştuk. Bu sorulardan birisi de okumayan bir toplum haline getirildiğimizi ve okumak zorunda olduğumuz gerçeğiydi.

Ayhan kardeşimizin Ümmet ve millet için dertlendiğini görünce sevindim. Vakfımız ve Rehber Kalemler Derneği olarak yapacakları çalışmalara öğrencilerimiz ile destek olabileceğimizi de kendilerine ilettik. Gençliği okumaya, öğrenmeye ve dava sahibi olmaya sevk edecek çalışmalar içinde olma noktasında işbirliği içerisinde olma kararı aldık.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bütün Türkiye de uygulanacak olan ‘Kitap Okuma Halkaları’ projesi ümit verici ve gelecek vaat eden bir proje olduğu için mutlaka desteklenmelidir.

Çünkü üretmek için bilim, sanat, tarih, ilim, marifet kaynaklarını tüketmek zorundayız. Bu da yediden yetmişe topyekûn okumakla olur.

Maalesef toplum olarak okumuyoruz. Kitap okuma fukarası olan bir millet büyük ve süper bir devlet olamaz. Süper devlet olmanın yolu ilim ve okumaktan geçer.

Dünyaya altı yüz sene hükmeden ve yirmi milyon km karelik bir toprağa ulaşan Osmanlı İmparatorluğu bu güce zorbalık, barbarlık ve zalimlik ile ulaşmadı. Amerika, Japonya ve öteki ülkeler okumak, ilim ve çalışmak ile süper güç oldular.

Dokuz yaşında hafız on dört yaşında tahta çıkıp 21 yaşında İstanbul u feth ederek çağ açıp çağ kapayan, tarih yazan ve ilk havan topunu icat eden Fatih Sultan Mehmet Han ‘ın torunları ilim ile iştigal etmediği gibi okumuyor da..

Bir Japon yılda 26 kitap okurken iki tane Türk maalesef yılda bir kitap okuyor. Dokuz yaşında hafız olan rivayete göre dokuz tane dil bilen Fatih’in torunları okumaktan aciz.

Avrupalısı, Japon’ u, Amerikalısı duraklarda, metrolarda, parklarda, yolculuklarda ve sokaklarda bile okurken bizler okumuyoruz.

Gençlerimiz kafelerde, flörtte, serserilikte ve maçlarda ömür törpülerken, çocuklarımız oyun başında şiddet ve nefret yükleniyor.

Kadınlarımız evlerde ya dizi başlarında gününü heba ediyor ya da internette oyun sitelerinde... Yetişkinler ise adına kıraathane denilen kahvelerde taş çeviriyor.

Toplum olarak okumadığımız ve ilim öğrenmediğimiz için teknolojide, sanatta, sinemada, icat ve yeniliklerde hep dışa bağımlıyız.

Toplum olarak okumadığımız için bilgi darağacımız bom boş. Konuşma dilinde bir Profesör günlük 100 kelime ile konuşuyor. Bunun otuz tanesi kelime aralarında söylediği ‘şey’ oluyor.

Dört yıllık bir üniversite mezununa bütün öğrendiklerini kâğıda dök deseniz belki bir sayfa zor yazabilir.

Okumadığımız gibi okumaya teşvik edecek bir sistemimiz yok. Okumaktan çok konuşuyoruz. Okumadığımız gibi konuşunca allame gibi konuşuyoruz.

Okumadığımız ve çocuklarımıza okutmadığımız için çocuklarımızdan dâhiler çıkmıyor. Çünkü uzmanlar bir çocuk ne kadar çok kelime daracağı geniş olursa o kadar zeki olur diyor.

Okumadığımız için geçmişimizle tarihimizle mazimiz ile kültürümüz ile bağımız kopuk ve tarih şuur ve bilincimiz yok.

Okumadığımız için 10 sene önceki siyasi tarihimizden haberimiz yok. Ülkemizin başına gelen darbelerden muhtıralardan bi haberiz..

Okumadığımız için dinimiz, inancımız ve değerlerimize yabani olmuşuz. Dinimizi sahtekâr âlimlerden öğreniyoruz.

Okumadığımız için çocuklarımız da okumuyor. Çocuklarımızın elinde telefon, tablet düşmüyor.

Okumadığımız için ve dilimizden ,dinimizden ve tarihimizden bağımız koparıldığı için ceddine ve atasına küfreden bir nesil türemiş..

Parlak bir gelecek, şanlı bir mazi ve büyük bir devlet ve güçlü bir ekonomi ve şahsiyetli bir millet, değerli bir topluluk ve aydın ve münevver bir toplum olmak için okumak zorundayız.

Zeki bir nesil, ahlaklı bir gençlik, vicdanlı ve doğru bir millet ve adaletli bir ümmet olmak için okumak zorundayız.

Okumak ve çalışmak ile ancak geleceğimizi ve nesillerimizi fakirlikten, cahillikten ve bedevilikten kurtarabiliriz

Terör ve anarşiye, vahşet ve zulümlere itilaf ve bölünmeye, düşmanlık ve adavete, cehalet ve taassuba karşı durmak için doğru kaynaklardan ve güzel kaynaklardan beslenip okumak zorundayız.

Yüce kitabında İlmi, tefekkürü, marifeti, sanatı, bilimi ve düşünmeyi emredin bir ümmetin çocukları geçmişteki ataları gibi okuyarak ve güçlenerek dünyadaki zulümlere, adaletsizliklere ve haksızlıklara karşı ancak durabilir.

Okumak ve çalışmak ile fakir ve mazlum milletleri sömüren, öğüten kendisine köle eden, istikballerini çalan ve iktidarlarını elinde tutan mazlum ülkelere karşı Osmanlı gibi durabiliriz.

İlmi, ahlaki, dini ve etik içerikli Kitap Okuma Halkaları kurmazsak ve evlerimizi kütüphanelere çevirmezsek, her ay birkaç kitap okumazsak, ülkemizi parlak bir geleceği taşıyacak ilimleri öğrenmezsek çocuklarımızı okuma delisi, okuma tutkunu, kitap kurdu yapmazsak süper devlet büyük bir millet ve ahlaklı bir nesil hayalimiz hayalde kalıp, avuntudan ibaret olacaktır.Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1617 Defa Okundu
2010-03-14

SON YAZILARI

Kars’ın Bitmeyen Boğaz Köprüsü! Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır