KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TERÖRE KURBAN OLANLAR VE TERÖR KURBANI OLANLAR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         TERÖRE KURBAN OLANLAR VE TERÖR KURBANI OLANLAR

 Teröre Kurban Olanlar ve Terör Kurbanı Olanlar

Eğri oturalım doğru konuşalım. Hislerimizi katmadan, siyasi fikrimizi karıştırmadan ve Irkçılık denen illet hastalığımızı bir kenara koyarak insaf vicdan ve hakkaniyet kriterlerine göre terör sürecini analiz edelim.

Terörün başımıza bela olmasında Avrupa’dan gelen ırkçılık fikri inkâr edilemez bir etken iken sadece terör bu sebepten doğmadı.

Terörün bu günlere gelmesinde sistemin fikri milliye dayatmasının, belli siyasi kesimlerin ırk üstünlüğü naralarının, terörün çıktığı bölgelerin yıllarca cehalet ve fakirlik çekmesi, belli dönemlerde bazı kesimlerin Kürt vatandaşlarımıza karşı ayrımcılık yapmasının etkisi yok mudur?

Devletin doldurmadığı manevi boşluğun örgütün elinde fırsata dönerek vicdansız ve merhametsiz bir eğitimle gençleri terörist yapmasının etkisi yok mudur?

Terör denilen bela yüzünden kırk bin insanımızı kaybettik. Milyarlarca dolar ekonomik kayba uğradık.

Batının finans desteği ile devam eden terör yüzünden her iki tarafta da analar ağlıyor ve ciğerler yanıyor.

Her gün yeni bir terör dalgası ile uyanıyoruz. Bazı hain kesimler hariç sözde veya özde de olsa teröre karşı her kesimden kınama ve lanet yağıyor.

Evet, terörü kınayacağız ve lanetleyeceğiz bu doğal bir tepkime ve hareket tavrıdır. Ama terörün elinde terörist edilen ve intihar bombacısı yapılan bu insanların bu süreçlere nasıl geldiğini de durup düşünmemiz gerekir.

Ülkesini seven, devletine bağlı, bayrağı ile sorunu olmayan, Türk ile Laz ile komşu akraba ve dost olan insanlar bir anda nasıl cani ve katil haline getirildiğini de düşünmemiz gerekir.

Lanetler, küfürler, hakaretler, öfke ve linç girişimleri yapmadan, toplumsal bir infiale sebep olmadan, terörde resmin bir bütününe bakmamız gerekir.

Nice terörün kucağına düşen gençler var ki aileleri vatansever, dindar, ahlaklı, şahsiyetli ve teröre asla prim vermeyen insanlar. Bunlara şimdi nasıl terörist muamelesi yapacağız.

Hangi aile ana evladının eline silah alıp dağlara çıkmasına ister. Hangi ana evladının dağlarda ölmesini ister. Hangi baba evlatlarını terör kurbanı yapar.

Hangi baba ana çocuğunun dinsiz imansız merhametsiz katil ve bombacı olmasını ister. Evladını canından çok seven bir ana evladının eli kanlı bir terörist olmasını ister mi?

Büyük umutlar ile okumaya giden veya hayallerini gerçekleştirmek için yollara düşen bu insanlar, masum insanların kanlarını dökecek bir kıvama nasıl getirildiğini, böyle merhametsiz cani ve katil insanlar haline getirildiğini de durup düşünmemiz gerekir.

Bu gençler nasıl örgütün eline düşüyor. Örgüt hangi kanallar ile hangi imkânlar ile hangi vaatler ile hangi yöntem ve usuller ile bu insanları kandırıp terörist yapıyor.

Bu insanların böyle aldatılması ve ulusal güçlerin piyonu ve figüranı yapılmasında sistemin ve devletin ihmali nedir?

Saf, masum dinine ve geleneklerine bağlı Anadolu çocukları nasıl bir anda böyle sol, marjinal ve eli kanlı terör örgütlerinin eline düşürülüyor. Dimağları ve zihinleri iğfal edilip zehirleniyor.

Kendisini terör kurbanı yapılarak yüzlerce insanın ölümüne sebep olup, ocakların sönmesine sebep olan bu insanların intihar bombacısı ve terörist olmasında devletin ihmali ve sorumluluğu nedir. Bu gençlerin bu örgütlerin eline düşmemesi için neler yapıldı. Bunlarında sorgulanması gerekir.

Yüzlerce örgütün üniversitelerde cirit atıp kendisine sempatizman, taraftar ve militan toplarken STK’ lar ve Devlet bu öğrencilerin elinden tutmak için ne yaptı. Bu çocukları terörün kucağına düşmemeleri ve vatansever, dindar, ahlaklı ve genç olmaları için neler yapıldı.

Terör örgütünün arka bahçesi olan kuruluşların bir anda ülkenin her tarafında her alanda örgütlenip ve güçlenip Kürt gençlerini kontrolleri altına alınmasında devletin ihmali ne kadardır.

Törer örgütü ve onun uzantıları sistematik ve etkili çalışarak Kürt gençlerini teröre, dinsizliğe, merhametsizliğe, kanalize ederken devlet ve STK lar olarak bizler ne kadar gence ulaştık ve onların ellerinden ve kalplerinden tuttuk.

Bu gençlere hakiki manada maddi ve manevi olarak sahip çıkıp, el atıp, değer verip, önemseyip, ilgilenerek devletin ve hakkın safına katabilseydik belki terörün safında ölmeyecek ve katil cani terörist olarak cehenneme gitmeyecekti.

Yanlış anlaşılmasın! Maksadımız yüzlerce insanın ölmesine ve ocaklarına dağılmasına sebep olan terör ve teröristleri mazur ve masum göstermek değil. Zira masum bir insanı öldürmek bütün insanları öldürmüş gibi olacağı hakikati gereği zulme katle ve cinayete asla taraftar olamayız.

Derdimiz anası babası belki cahil, belki köylü belki fakir olan ailelerin çocuklarının terörün kucağına düşmesine mani olmak.

Davamız vatansever, ülkesini seven memleketine ihanet etmeyen ailelerin çocuklarının kandırılıp aldatılıp beyinlerinin yıkanarak hayatını mahvettiği gibi başkalarının da hayatlarının mahvolmasının önüne geçmeye çalışmak.

Eğer bu insanlara sahip çıkıp terörist olmaktan kurtarabilseydik belki kendisi yaşayacağı gibi başkalarının da canı gitmeyecekti.

Terör saldırısı yapana, teröriste, lanet etmek, küfür etmek, hakaret etmek, bize sadece geçici bir öfke boşalması yaşatır. Sorunu çözmez. Terörü bitirmez.

Toplum arasında İtilafa, öfkeye, fitneye, bölücülüğe, ayrılığa, kin ve adavete sebep olacak bütün eylem, söylem, hareket ve faaliyetler yerine toplumu sükunet, itidal, temkin ve tedbire sevk edecek Müslümanca bir bakış açısı ile hareket edilmelidir.

Sorunun en önemli çözümü;

Terörü büyüten, destekleyen, tahrik eden ve besleyen kaynakları kurutmak. Bu kaynaklar kurutulursa teröre tetikçilik yaptırılan bu gençler helak olmaz.

Gençlerimize sağlam dini eğitim verilip, Allah sevgisi ve korkusu aşılanıp, devlet olarak meşru beklentileri karşılanırsa terörün, ırkçılığın ve düşmanlığın pençesine düşürülmekten kurtarılmış olur.

Devlet kurumlarında görev yapan terör sempatizmanı idareci, öğretmen, öğretim üyesi olanların ilişikleri kesilerek bu gençlere ulaşmaları engellenmelidir.

Öğrenciler devlete ait yurtlarda istihdam edilmeli ve o öğrenciler gezi, dini eğitim, ahlaki eğitim ve burs ile desteklenmelidir.

Öğrencilerimiz hak olan sivil toplum kuruluşlarına ait yurtlara yönlendirilmeli ve barınma ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalı.

Gençlere iş istihdam alanları verilmeli.

Öğrenci aileleri ile irtibat içinde olunmalı onlara sahip çıkılarak örgütlerin eline düşmelerine engel olunmalıdır.

Irkçılık ve ayrılıkçılık ve itilafa sebep olan etkenler kanunlar uygulamalar kaldırılmalı ve bertaraf edilmelidir.

Kürt gençlerini tuzaklara düşürmek için o bölgelerde kurulan STK lar kapatılmalı, terör propagandası yapan yayınlar durdurulmalıdır.

Ulusal güçlerin figüranı ve oyuncağı olan örgütlerin eline gençlerin düşmemesi için yıllarca yürüttüğümüz manevi eğitim modelleri ile nice gencimizi kurtardık.

Bu konuda bir duyarlı STK olarak vicdanımız rahat. Yurdumuza geldiğinde dolabında örgüt elebaşı resmi olan veya taraftar olan nice gençlerimizi o fikir düşünce ve zihniyetten kurtarıp samimi bir Müslüman ve millet sevdalısı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

Ama her kes elini taşın altına koymalı.

Terörün bitmesi için bedel ödemeli ve çalışmalı. Lanetlemek, tahrik etmek, çatışmak, felaket tellallığı yapmak ve kamplara ayrıştırmak yerine iki toplumu birleştirici, uzlaştırıcı, bütünleştirici, pekiştirici ve barıştırıcı üslup dil eylem söylem ve tavır takınılmalıdır. Yoksa yüz sene sonra da ölenler öldürülenler, ağlayanlar ve ağlatanlar sahnelerini yaşamaya maruz kalacağız. Allah Muhafaza.

Not: Allah Ankara saldırılarında ölen bütün kardeşlerimize rahmet eylesin. Terör destekçilerine ise gazap eylesin. Âmin

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 20812 Defa Okundu
2016-03-16

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır