KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIN!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRIN!

 Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırın!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Engellilerin Önündeki Engelleri Kaldırın!” yazısı:

Sırrı imtihan gereği cenabı mevlamız insanları farklı farklı imtihanlara tabi tutuyor. Her kes aynı şartlarda ve konumda imtihan edilmiyor. Her kes birbiri ile imtihan ediliyor. Varlık ile yokluk ile hastalık ile bedeni eksiklik ile çocuk, eş, aile, mevki, makam ile imtihan edilen insanların sabırları, imanları, taatleri, tevekkülleri ve teslimiyetleri ölçülüyor.

Sırrı imtihan ve darı teklif yeri olan dünyada her kes sessiz bir imtihandadır. Sıhhat ile hastalık engelli sağlam ile güzellik, çirkinlik ile zenginlik fakirlik ile hak, batıl ile hayır ile şer, doğruluk ile yalan imtihandadır.

Bu imtihanın kazananları ve kaybedenleri olacağı gibi her kes dünyada yaptığı amellerine göre mükâfat veya mücazat görecektir.

Bu çetin ve zor imtihana tabi tutulanlardan birisi de bedeni, zihni ve farklı şekilde imtihan edilen engelli kardeşlerimizdir.

İmtihan olarak bazı eksiklikler ve mahrumiyetler yaşayan bu kardeşlerimizin imtihanlarını kolaylaştırmak cihetiyle onlara teslimiyeti, kadere imanı, tevekkül ve ahlaki değerleri öğretmemiz gerektiği gibi dünyevi olarak da onların hayatlarını kolaylaştırıp, hürmet, merhamet, şefkat ve saygı göstermemiz gerekir.

Zira Allah katında en makbul amel mahzun gönüllere teselli vermektir. Onların gönüllerini hoş etmek onların eksikliklerini onlara unutturup onları değer verip onları baş tacı yapmamız insani, vicdani, ahlaki, etik ve imani bir sorumluluğumuzdur.

Devlet, fert, toplum ve sivil toplum kuruluşları olarak her kesin kendi imkânları ölçüsünde ve dâhilinde engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırıp, önlerindeki engelleri kaldırmamız gerekir.

Maalesef engelli kardeşlerimizin sosyal hayata, iş hayatına, eğlence ve içtimai hayata katılımını engelleyen birçok engeller var önlerinde.

Bu hassas noktada ve imtihanda Avrupa’nın çok gerisindeyiz.

Devlet kurumlarında hala engelli asansörleri yok!

Devlet kurumlarında hala engelli merdivenleri yok!

Devlet kurumlarında hala engelli WC leri doğru düzgün yok!

Devlet kurumlarında hala engelli odaları yok!

Şehirde engelliler için kaldırımlar, yol işaretleri, yol çizgileri yok!

Toplu taşıma araçlarına binmelerini kolaylaştıracak sistemler yok!

Toplu taşıma araçlarında hala engelli oturakları yok!

Toplu taşıma araçlarında hala asansör sistemleri yok!

Evlerde engelli kardeşlerimiz için teknik imkânlar yok. Onlara uygun banyolar, odalar ve giriş ve çıkış sistemleri yok.

Her gün yeni binalar kurumlar yapılıyor ama engellilerin buralara ulaşımını kolaylaştıracak uygulamalar hala yok.

Engelli kardeşlerimiz için yaşam koçları, psikolog, rehberlik uygulamaları hiç hükmünde.

Engelli kardeşlerimiz için sportif ve sosyal faaliyetler yürütecek  tesisler ve kamplar yok gibi..

Bu yokları ve eksiklikleri ve sorunları ve problemleri çözüp halledip aşıp tamamlayıp sıfır sorun noktasına getirmemiz farz hükmündedir.

Engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak onların toplumda değerini yükseltecek onların toplumda geri arka planlarda değil an planlarda olmasını sağlayacak programlar çalışmalar ve faaliyetler yapmamız elzemdir.

Engelli kardeşlerimizin yaşamsal alanlarını genişletip sosyal hayata adapte olmalarını sağlayacak projeler program ve çalışmalar yapmalıyız.

Engelli kardeşlerimizin morallerini yüksek tutacak organizasyonlar, geziler aktiviteler ve faaliyetlerin devlet ve sevil toplum kuruluşların eliyle yürütülmesi gerekir.

Engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri kaldırarak eğitimlerini kolaylaştırıp kariyer iş ve meslek sahibi olmalarını sağlayacak kanunlar nizamlar uygulamalar yanında eğitim eşitliği fırsatı verilmesi gerekir.

Engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracak çalışmalar ve projeler yapan sivil toplum kuruluşları mali olarak desteklenmeli, iş istihdamı alanları genişletilmeli, evlerine mahkûm olup toplumdan tecrit edilmeleri engellenmeli, geziler ve etkinlikler ile gönülleri hoş tutulmalıdır.

Unutmamalıyız ki engel sahibi olmak Allah katında bir eksiklik değildir. Peygamberimizin nice sahabeleri vardır ki engelli oldukları halde Vali, Komutan, meclis üyeliği, kâtiplik diğer meslek alanlarında görev yapmıştır.

Birçok ayet ve hadislerde burada engelli olan kardeşlerimizin sabır ve iman ile mukabele ettikleri takdirde ahirette büyük mükâfatlara mazhar olacakları müjdesi verilmiştir.

Şu gerçeği göz ardı etmemeliyiz ki, Allah katında ve toplum nezdinde en büyük mahrumiyet ve eksiklik bedeni fiziki ve ruhu engellilik değildir.

Her kes aslında engelli potansiyeli taşır ve engelli konumundadır. Bu engel illa bedeni zihni olması gerekmez. Çünkü her insanın takılıp kaldığı engelleri vardır.

İnsanın korku ve endişesi, cehaleti, kötü hasletleri veya kaygıları, hoşgörü eksikliği, kindarlığı, hoşgörüsüzlüğü, zalimliği, ahlaksızlığı, bencilliği, haset veya kıskançlığı insani vasıflarını yitirmesine sebep olup o insanları manen engelli yapar. Allah böyle engelli olmaktan kurusun.

Engelli kardeşlerimizi anlamak için illa ailemizden veya arkadaşlarımızdan birilerin engeli olması gerekmez.

Engelli kavramını anlamak sağlığın kıymetinin anlaşılmasından öte empati yaparak onlara karşı saygı, hürmet, merhamet, sevgi, saygı, ilgi alakayı artırmak için olmalıdır.

Engelli kardeşlerimizin yapacakları icraat, iş, faaliyet, çalışma ve teşebbüsler için devlet ve millet olarak bizler destek olursak önlerindeki maddi engelleri kaldırırsak toplumda hak ettikleri saygınlık ve değeri kazanırlar.

Stephan Hawking bedeni ve fiziki engelli olmasına rağmen bugün dünyanın en büyük fizikçisi olmuştur.

Cenabı hak insana bedeni veya fiziki bir engel verse de insana koyduğu cevherler işlendiği zaman nice mücevher hükmünde kabiliyetler başarılar yetenekler açığa çıkar.

Yeter ki devlet olarak bu kardeşlerimize değer, önem, kıymet, destek ve öncelik verilip önlerindeki engeller kaldırsın. Vesselam.

Not: Bugün aslında 10 Soruda Mehdi (asm) yazacaktım. Ama uzun bir süredir engelli kardeşlerimizle alakalı gözlemlediğim eksikliklerin toplamı belli bir yeküne ulaşınca ve engelli kardeşlerimizi ilgilendiren bir gün olması hasebiyle yazıldı.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7816 Defa Okundu
2016-05-13

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır