KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ULAŞTIRMA BAKANIMIZ İLE KARS’I ORTAÇAĞDAN KURTARALIM

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ULAŞTIRMA BAKANIMIZ İLE KARS’I ORTAÇAĞDAN KURTARALIM

 Ulaştırma Bakanımız İle Kars’ı Ortaçağdan Kurtaralım

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Ulaştırma Bakanımız İle Kars’ı Ortaçağdan Kurtaralım” yazısı:

Ünlü siyasetçi Demirel’e atfedilen bir kıssa var. Bilenlere bir hatırlatma bilmeyenler ise bir anekdot olması hasebiyle bir defa yine beyan edelim.

Kars ve Erzurumlular Demirel’i Ankara da ziyarete gidiyorlar.

Sekreter efendim önce hangi misafirleri alayım diye sormuş.

Demirel: önce Kars’ı al demiş.

Sekreter: Efendim Erzurum’un yedi milletvekili Kars ise üç tane var demiş.

 Demirel: Sen Kars’ı önce al çünkü onların işi kısa sürer. Onların ne isteyecekleri bellidir. Ya tayin için gelmiştir ya da oğlunu işe aldırmak için gelmiştir. Onlar şehirleri için bir şey istemezler. Erzurumlu şehrine fabrika ve yatırım istemek için gelmiştir.

Bu ibretlik olayın üzerinden çok vakit geçse de seçmen yapısında o zamandan bu zamana kadar çok değiştiğini zannetmiyoruz.

Zira vekilleri görmek için Ankara’ya gidenler veya talepte bulunanların büyük bir çoğunluğu ya oğlumu -kızımı işe al veya şu tayin işimi yap demek için gidiyorlar.

Haliyle kişisel çıkarlar menfaatler ve istekler ile uğraşanlar millet memleket ve toplum için icraat iş ve faaliyet yürütmeye yeterli vakit bulamıyor.

Asli vazife olan vazifeler geri kaldığı için şehrimiz yıllardır yerinde sayıp duruyor.

Yanı başımızdaki Erzurum’un ulaştığı ekonomik güce, çağdaş yapıya ve gelişmişliğe ve bölgesel güçten mahrum kalınmış oluyor.

Erzurum milletvekilleri yıllardır birlik beraberlik içerisinde şehirlerini büyükşehir belediyesi statüsüne yükseltmekle beraber bölgesel bir güç konumuna getirdiler.

Kars ilindeki ayrılıkçı siyasi hareketler, birbirine düşman unsurlar, kararsız bir seçmen kitlesi, kişisel çıkarların milli menfaatlerin önüne geçmesi, siyasi taassup, ırkçı söylemler ve yanlış seçimler yüzünden Kars ortaçağı yaşıyor.

Kars ilinin makûs talihi bir türlü gülmedi.

İç göç devam ediyor.

Fabrikalar kapanıyor.

İşsizlik artıyor.

Organize sanayi bölgemiz doğru düzgün yok.

Tarımda dışa bağımlılık var,

Hayvancılık istenilen seviyelerde değil.

Eğitimde geri sıralarda seyir ediyor.

Ümit edilen siyasi kadrolar sukutu hayal meydana getirdi

Yıllar sonra iktidar partisinden bir vekilimiz bakan oldu.

Yüz yılın fırsatı sayılan bu durumu lehimize çevirirsek ve fırsat bonuslarını iyi kullanırsak makûs talihimizi bir nebze de olsa yenmiş oluruz.

Küçük bir şehirden çıkan ulaştırma bakanı aslında öteki bütün bakanlar ile irtibatlı ve her daim münasebetli olacağı için aslında bir bakan sayesinde onlarca bakan kazanmış olduk.

Bu fırsatı kişisel çıkarlardan soyutlayıp şehrimizin menfaatlerine odaklarsak ve millet ve toplum menfaatini esas tutup bakanlarımızdan taleplerde bulunursak büyük kazanımlar elde edebiliriz.

Ulaştırma bakanımız sadece şehrimize ulaşım, yollar, köprüler getirmez. Şehrimize her türlü imkânı ulaştırır. Fabrikalara, yatırımlara, ihracata, sınır kapılarına, organize sanayi bölgelerine, lojistik merkezlerine, iş istihdamına, şehirlere ilçelere hastane de ulaştırır, yaptırır. Köhne ve ortaçağ görünümlü köylerimize alt yapı, yol, su ve insanlık da ulaştırır.

Yeter ki Bakanımızı kişisel çıkarlar menfaatler ve hesaplar ile meşgul etmeyelim.

 Toplum için millet için bir türlü gerçekleştiremediğimiz bölgesel kalkınmayı gerçekleştirebilmek için işsizliğin çözümü için, iç göçlerin durması için ve modern ve çağdaş bir şehir olmak için itilafları bir kenara bırakıp bakanımıza sahip çıkarak bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmek zorundayız.

İş-kur torpili, güvenlikçi torpili, iş torpili, tayin atama ricası, ihale takip veya siyasi iktidar kavgaları ile bakanı meşgul eden bir şehir her türlü sefalete, geri kalmışlığa, fakirliğe, sahipsizliğe müstahaktır.

Yıllardır hep bir ağızdan sahipsiz Kars edebiyatı yapıp durduk. Yıllar sonra kültür bakanı değil Ulaştırma Bakanımız oldu. Her türlü imkânı şehrimize ulaştıracak imkânı olan bir bakanlığımız oldu. Sahipsiz şehrimizin bir sahibi var.

Bundan sonra basit adi küçük iğrenç ve değersiz kişisel çıkarlarımızın talebi için değil şehrimizin sorunlarının çözümü için meclis kapısını aşındıralım.

Kars tan bir ulaştırma bakanı çıkması Kars için büyük bir tarihi fırsat olduğu gibi sayın bakanımız için de milletine hizmet etmek için büyük bir fırsat ve imtihandır.

Kimsenin elinde sihirli değnek yok. Bakanımızdan bulunduğu konum itibariyle şehrimiz için büyük beklentilerimiz var. Gerçekleştireceği her bir beklenti ve icraat Kars ve siyasi tarihe adına yazdıracak ve bu millet yaptıklarını asla unutmayacaktır.

Büyük ve hayırlı işler yaptığı takdirde adeta karsı ortaçağdan yeni ve medeni bir çağa taşımış olacaktır.

Evet, seksen bir nüfuslu bir şehirden çıkıp seksen milyonun ulaştırma bakanı olma sorumluluğu ve mesuliyeti omuzlara almak ağır bir yük ve vebaldir. Bu sorumluluk ve mesuliyet hayır yolunda ve hayırlı icraatler ile taçlandırılırsa sevabı ve gönüllerde ki yeri de büyük olacaktır.

Ulaştırma Bakanımızdan beklentimiz. Seksen milyona ve şehrimize layıkıyla ve hakkıyla hizmet etmek için Bakanlık odasına ve meclis oda kapısına bu kapı kişisel çıkarlara ve isteklere kapanmıştır. Yazısını yazdırıp böyle küçük, basit ve adi işlerin bu büyük makama yakışmadığını insanlara göstermesidir.

Peygamber efendimiz milletin efendisi milletine hizmet edendir dediği gibi Bediüzzaman Hazretleri de kimin himmeti milleti ise o tek başına bir millet ve ümmettir. diyerek bu tür makamlarda bulunanların bu minvalde ve istikamette say ettiği zaman ne kadar büyük hizmetler yapacağını ilan etmiştir.

Büyük mevkileri işgal eden idarecilerimiz gurur, kibir, enaniyet, benlik ve tekebbüre kapılmadan mahviyet, tevazu, acziyet içerisinde milletine hizmet ettikleri takdirde milletin efendisi olacakları gibi adalet, fedakârlık ve gayret ile yapacağı hayırlı hizmetler sayesinde de tek başına bir millet kadar himmet göstermiş olacaklardır.

Sayın vekilimizin bakanlık görevinin hayırlı olmasını diler şehrimiz ve milletimiz hakkında hayırlı muvaffakiyetler vesile olmasını temenni ederiz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3594 Defa Okundu
2016-05-25

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır