KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KİGS -MGS VE ESKS VE SINAVLARINDAN HABERİ OLMAYAN VELİLER…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KİGS -MGS VE ESKS VE SINAVLARINDAN HABERİ OLMAYAN VELİLER…

KİGS -MGS ve ESKS ve Sınavlarından Haberi Olmayan Veliler…

Öğrenci velilerinin çocuklarının sırtına yükledikleri istikbal endişesi ve korkusu zamanımızda öyle büyük bir yük ve kabus haline geldi ki, sınavlarımı geçemeyeceğim, işimi elime alamayacağım, istikbalimi kazanıp, geleceğimi kurtaramayacağım endişesi çocukları mahvetmiş durumda.

Baş belası sınavlarla mücadele etme ve başa çıkmaya çalışan çocuklar asıl büyük imtihan olan KİGS (Kabre İmanla Girme Sınavını) sınavını MGS (Mahşer Günü Sınavını) ESKS (Ebedi Saadet Kazanma Sınavını ) kazanma endişesini ve korkusunu unutmuş durumdalar.

Dünyevi sınavlar için on binlerce sayfalık kitapları okumaya mecbur olan, milyonlarca saat çalışmaya zorunlu tutulan çocuklar, 600 sayfalık Ebedi saadetin anahtarı ve vesilesi olan Kuranı okumaktan uzak tutulmaları, kafası karışmasın, derine dalmasın, önce dünyasını kurtarsın ve daha gençtir denilerek bir saatlik namazdan alıkoyulması ise işin acı tarafı….

Dünyevi sınavlarla adeta çocukların gecesi, gündüzü, varı yoğu, amacı ve gayesi sadece gelecek endişesi ve istikbali yapılmış durumda iken,asıl istikbal olan asıl yurt olan asıl varılacak olan, asıl gidilecek, asıl mutlu olunacak yer olan ahret ve cenneti kazanma ise hiç gündemde yok.

Bütün zaman, para, emek, zahmet ve meşakkatler sırf çocuğum kariyer sahibi olsun, meslek sahibi olsun, para kazansın, gurur duyacağım bir işi olsun için diye harcanırken, asıl hayat olan ahiret ve cenneti çocuklara kazandırma hiç gündemde yok…

Zavallı çocukların tek derdi endişesi ve stresi iyi bir liseye gitmek, iyi bir üniversite bölümü kazanıp okumak iyi bir meslek sahibi olup kariyer yapmak ve para kazanmak oldu.

Çocukların nazarları, hedefleri ve amaçları sadece dünyaya çevrildiği için çocuklar ne İslam’ın şartını nede imanın şartını dahi bilmez oldular Çocuklar sadece dünyayı gördüler, dünya için çalışmaya kendilerini mecbur bildiler.

Çocuğunun küçük dünyevi küçük rahatlığı, keyfi ve mutluluğu için varını yoğunu ve malını feda eden ve çocuğu için her türlü fedakârlığa başvuran, ebeveynler; Maalesef çocuğunun mahşer günü kendisinden şikâyetçi olup ‘Niye bana dinimi öğretmedin, Niye beni böyle acıklı bir ateşe attın, Ebedi helakime sebep oldun endişesini taşımamakla hem kendilerine hem de çocuklarına kötülük etmektedir.

Dünyada dinden imandan kurandan ahlaktan peygamberden mahrum bırakılan çocuklar yarın yevmi mahşerde ‘Beni neden kabre imanla girme sınavına, mahşer sınavını geçme imtihanına ebedi saadet ve mutluluk kazanma imtihanına hazırlamadın diyerek şikâyetçi oldukları zaman nice olur o anne ve babaların hali…

Kur’an’ı Kerim’in ‘Dünya hayatını bir oyun oyalamacadır. Orada az bir zaman faydalanacaksınız. İnandık demekle orada kurtulacağınızı mı zannediyorsunuz. O gün kimse kimseye fayda vermeyecek. Herkes birbirinden kaçacak. Ana babalar çocuklarında. Çocuklar yakınlarından kaçacak. Ayetlerindeki İhtar, uyarı, ikaz ve ihbarlara kulak tıkayan ve gafil olan anne ve babaların mahşerde ve ahirette uğrayacakları zararın büyüklüğü dehşetli olacaktır.

Dünyada çocuğu için canını, hatta malını ve her şeyini feda eden analar ve babalar o çocuklarından merhamet yerine merhametsizlik ettiklerini görünce sukuta uğrayacaklar.

O çocukların niye bana dinimi, İslam’ı ve Allah’ı öğretmedin, neden kılmadığım namazlar için üzülmedin, neden orucumu tutturmadın, niye bana guslü öğretmediniz, niye bana peygamberi tanıtmadınız diyerek hakkını istediği zaman o zaman analar ve babalar eyvah edecekler.

Pişmanlık çeken nefsi levvameye yemin olsun ki insan parmak uçlarına kadar hesaba çekilecek ayetinin haber verdiği halleri sergileyecek olan ana ve babalar yevmi mahşerde ‘Niye çocuğumun mesleği kariyeri ve işi ile gurur duyarken, namazı, ibadeti imanı ve ahlakı için gurur duymadım.

Bütün himmetimi onun dünyası için harcarken ahreti için bir şey yapmadım pişmanlığı çekecekler.

Korkunç ve acıklı ateşi görünce evlatlar analara ve babalarına acımayacaklar. Bizim ahretimizi mahvettikleri için onlarda bizim gibi yansınlar diyecekler. O şefkatli ve merhametli anaları ve babalarını kendileri ile beraber cehenneme sürükleyecekler.

Yevmi mahşerde haber verilen merhametsizliklere ve azaplara ve helaketlere maruz kalmak istemeyen ana ve babalar dünyevi rahatlıkları yanında çocuklarının uhrevi hayatlarındaki rahatlarını da düşünsünler.

Büyük ahiret sınavına onları hazırlasınlar. Dünyevi hayat yanında uhrevi rahatlıkları içinde sıkıntı stres korku endişe taşısınlar.

Ne kendilerinin nede çocuklarının sırf dünya için yaratılmadıklarını bilsinler.

Ölümün gizli olması ve her an gelebilmesi ihtimali olduğunu düşünerek ebedi hayat içinde çalışsınlar.

Çocuğum paşa doktor veya hâkim olsun diye çırpınırken, çocuğum hafız imam, ilahiyatçı, ya da imanlı bir doktor, hâkim ve paşa olsun diye de çırpınsınlar.

Ellerine verilmiş olan evlat emanetlerini onları dinden, imandan, ahlaktan ve hayadan mahrum bırakarak zay etmesinler.

Unutmasınlar ki nasıl dünyanın küçük, basit, fani makamları ve menfaatleri için büyük bedel ödeniyor. Öylede ebedi ve sonsuz olan cennet için dahi ibadet, kulluk ve namaz bedeli ödenmesi gerekir.

Dünya nimetleri ve makamları nasıl ucuz değilse cennettin ebedi ve sonsuz nimetleri ve malları dahi ucuz değildir. Vesselam.

 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17090 Defa Okundu
2016-07-06

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır