KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GERÇEK KURBAN BAYRAMI NASIL OLMALI

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         GERÇEK KURBAN BAYRAMI NASIL OLMALI

Gerçek Kurban Bayramı Nasıl Olmalı

 

Kurban ibadeti hakikat cihetiyle belirli şartları taşıyan hayvanların belirlenen zaman dilimlerinde şartlarına uygun bir şekilde Allah adına kurban edilmesi manasını taşısa da hakaiki nisbiye cihetiyle ifade ettiği mana ise sayılmayacak kadar çoktur.

Kurbanın fakirler ve muhtaçlar için ifade ettiği mana, çocuklar için ifade ettiği mana, toplum için ifade ettiği mana, yardımlaşma, hürmet, merhamet, muhabbet ve barış için ifade ettiği manalar farklı olurken; Fakire fukaraya muhtaca ve miskine ulaşmadan buzdolaplarına giren ve sadece et yemek için kesilen ve kavurma bayramına dönen kurbanın ifade ettiği mana sadece nefsani hayvani ve behimi olacaktır.

Nispet edildiği hakikatler cihetiyle binler hikmet ve güzellikleri ortaya çıkan kurbanın belli kesimler için ifade ettiği mana kör bakış açısı, ön yargılı yaklaşım, inanç fukaralığı ve din karşıtı düşünce yüzünden bir mana ifade etmeyebilir.

Yediği etlerin, kebapların, kavurmaların, sucukların, tavukların her hangi ağaç veya tarlada yetişmediğini bildiği halde Müslümanların kurban ibadetini vahşet olarak nitelendiren ve acımasızca eleştiren kesimlerin öne sürdüğü mazeretlerden birisi olan hayvanların kesim şartları ve ortamı tenkide dikkate alınmalıdır.

Her gün en güzel kebapları ve kavurmaları ve etli yemekleri yiyenlerin kurban ibadetini vahşet olarak nitelendirmesi ciddiye alınmasa da kurbanların İslami usullere uygun olmayan ortam zemin yer ve şekillerde kesenleri eleştirmeleri ciddiye alınmalıdır.

Bu tür kurban kesim haberlerinin ulusal basında yer alarak kurban ibadeti üzerinden İslam’a saldırılması hiçbir Müslümanı memnun etmez.

Kurban ibadetinin bizde değil de batıda olduğunu düşünürsek bizde gördüğümüz manzaraların onlarda olmayacağını ve kurbanların daha temiz nezih ve usulüne uygunu kesileceği bir gerçektir.

Bu kesimlerin kasıtlı itirazlarını ve tenkitlerini izale etmede başta Müftülüklere ve Belediyelere ve halkımıza birçok sorumluluk düşmektedir.

Her kesin sosyal sorumluluğu yanında yetkili kurumlarında kurban ibadeti için gerekli hazırlıkları yapması ve önlemleri alması gerekir.

Kurban ibadeti manası ve barındırdığı güzellikler itibariyle bilindiği takdirde kurban bayramı sadece hayvan katliamına, çevre kirliliğine, kan gölüne ve kavurma bayramına dönmez.

Kurban vecibesi Müslümanlar için bir ibadet olduğu için ibadeti ne kadar güzel yaparsak başka milletler ve içimizdeki insanlar için güzel örnek olacağı gibi tenkite sebep olmaz.

Kurban ibadeti ve bayramı hazırlıkları çerçevesinde;

-Kurbanların umuma açık yerlerde, sokakta, caddelerde kesilmemesi için yetkililerce duyuru yapılmalı.

-Kurbanların kesimi için vatandaşlar yetkili kesimlerce mezbaha nelere yönlendirilmeli,

-Kurban kesimi için kasaplara ve kurban kesecek olan vatandaşlara yetkili kurumlarca eğitim verilmeli.

-Kurban kesimi ile alakalı bilinmesi gereken İslami fıkhi bilgi broşürleri hazırlanmalı. Doğru ve usulüne göre kesilmesi için.

-Kurban kesenlerin fazla fahiş bir kurban kesimi fiyatı almaması için kurban kesim raişi belirlenebilir.

-Kurbanlarını belirlenen alanlar dışında kesenler için Belediyece gerekli müeyyide ceza uygulanmalı.

-Kurban kesimleri sonrası kurban sakatatları sokaklara saçılıyor ve hayvanlar bu çöpleri dağıtıyor bununla alakalı bir ceza uygulaması yapılmalı.

-Kurban kesecek olan kasapların kayıtları Belediyede mevcut mudur? Çünkü birçok acemi kasap kendisini kesiyor.

-Kesimlerin takibi için mahallerde görev yapacak zabıtaların sayısı artırılmalı? Bu zabıtalar hayvan artıklarını çöpe gelişigüzel atanlar veya hayvanlarını umuma açık yerlerde kesenler için cezalar uygulamalı.

-Belediye uygunsuz ve usulsüz kesimlere fırsat vermemek için mahallelerde geçici kesimhane çadırları kurabilir.

-Kurban kesimi yapanların sağlıklı poşet kullanmaları ve kurban kesimi sonrası kesilen yerlerde dezenfekte maddeleri ile temizlik yapmaları için gerekli duyurular yapılmalı.

-Belediye ait ve özel mezbahanelerde kesilecek olan hayvanlar için muayene haneler kurularak gerekli kontrollerin yetkili veterinerlerce sıkı bir şekilde yapılması gerekir.

-Belediye tarafından belirlenen kesim yerleri dışında kaçak kesimlere izin verilmemelidir.

-Kurbanda karşılaşılan sorunlar için Belediye tarafından Alo Zabıta 153 aktif olarak hizmet vermelidir.

Kurban kesimi bazen cinayete, azaba ve katliama dönebiliyor. Bu tür görüntüler Kurban bayramı ve ülkemiz ve şehrimiz için olumsuz bir imaja sebep olmaktadır. Bu olumsuzluklara fırsat vermemek için halkın bilinçlendirilmesi yanında yetkili kurumlarda sıkı bir çalışma ve kontrol içerisinde olması iktiza eder.

Kurban bayramını gerçek manasıyla ve özüne uygun olarak şartlarına riayet ederek eda etmediğimiz ve bildik manzaraları yine şehirlerde sergilediğimiz takdirde kurban ibadetine yönelik tenkitler gevezelikler, karalamakta ve kurbana dil uzatmalar pervasızca ve hayâsızca yapılmaya devam edecektir.

Gerçek manada eda ve ifa edilmeyen ve ruhuna uygun olmayan manzaralar ile çirkinleştirilen kurban kesimlerinin meydana getireceği olumsuzluklar İslam dinine zarar vermekten ve Müslümanlara kara leke çalmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Not: kurban bayramında nasıl hayvanları Allah adına kurban ediyoruz. Öylede varsa hırsımızı, kötü arzularımızı, zararlı nefsimizi, öfke, kin adavet ve düşmanlığımızı da tövbe ve istiğfar bıçağı ile kesip hayra, hakka, iyiliğe, muhabbete ve barışa kurban edelim. Bayramı küslük, düşmanlık, ayrılık ve nefret ile geçirenlerin kurbandan ve bayramdan hiç bir hissesi ve nasibi olmasa gerek.

Bayramınızı şimdiden tebrik eder bayramda yapılacak hayırlı amellerin ve duaların âlemi insaniyetin ve İslamiyet’in hayrına ve huzur ve selametine vesile olmasını niyaz ederim.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 15761 Defa Okundu
2016-09-06

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır