KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

DİLİN SEBEP OLDUĞU AFETLER

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         DİLİN SEBEP OLDUĞU AFETLER

 Dilin Sebep Olduğu Afetler

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Dilin Sebep Olduğu Afetler” yazısı:

İnsanın kalbinde ve ilminde ne varsa dilinden o dökülür. Dil var olanı yansıtan en önemli uzuvlardan birisidir.

Dil insanların hem kurtuluşuna hem de felaketi olmuştur. Dil yüzünden hem savaşlar hem de barışlar olmuştur. Bunun içindir ki Yunus EMRE Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı demiştir.

Dil arı gibi bal da akıtır yılan gibi zehirde akıtır...

Dil vardır sahibini rezil eder dil vardır sabini aziz eder.

Dil vardır sahibini küfre götürür dil vardır sahibini imana getirir.

Dil vardır iftira atar dil vardır gerçeği itiraf eder.

Dil vardır yalana prim verir dil vardır haktan ödün vermez.

Dil vardır felaket getirir dil vardır saadet getirir.

Nice insanlar vardır dilinin belasını çeker. Dili yüzünden ya hapse ya mezara girer. Dil vardır boş sözlerin hizmetine girer, dil vardır hakikatin ilancısı olur.

İnsana emanet olarak verilen dilimizi Allahın koyduğu sınırlara göre kullanırsak dünyada bizi beladan ahirette ise azaptan korur.

Dilini gıybetten, iftiradan, yalandan, boş sözlerden, dedikodudan, yalandan zandan ve koruyan hem dünyada hem de ahrette belasını çekmez.

Allah”ı zikretme lisanı olan dilimiz boş ve yalan sözlerin, gıybetin yeri değildir. Çirkin sözlerin ve kötü lafların merkezi hiç değildir.

Dil, güzel tatlı, nezih ve temiz sözlerden hoşlanır. Dilin sahibi olan Allah da dil sahiplerinin boş sözleri terk etmesinden hoşlanır. Kuranı Keriminde yüce Allah ‘Ey Müminler Allaha karşı gelmekten sakanın ve doğru söyleyin” dediği emrettiği gibi dinin peygamberi olan efendimiz de bir hadisi şerifte “Kim diline ve ırzına sahip çıkacağına güvence verirse bende o kimsenin cennete girmesine güvence veririm. Demiştir.

İnsanların başına gelen sel, yangın, fırtına, dolu, deprem gibi felaketler insanların hayatlarına mal olurken, insanın gıybet, iftira, dedikodu ve küfür  afeti yüzünden başına gelecekler ise onun dünyevi ve ebedi hayatına mal olup mahvedecektir.

Dünyanın afetleri insanın dünyasına zarar verdiği gibi dilin bozukluğu ve çirkinliği de ebedi hayatını mahvedecektir.

Toplumumuzun Kuran ve sünnetin nurani, ulvi ve nezih söylemlerinden uzaklaşması, hikmeti ve hakikati menfaatlere feda etmesi, İslam terbiyesinden kendisini tecrit edip, sefih medeniyetin değerlerini kabul etmesi toplumda yalan, gıybet, dedikodu, iftira, küfür ve gevezeliğin revaç bulmasına zemin hazırlamıştır.

Medyadan, sokaklardan, okullardan, evlerden, stadyumlardan ve filmlerden yükselen boş söz, küfür gıybet hakaret iftira ve yalanlar gökyüzünü dolduran kapkara bulutlar gibi semamızı kaplamaktadır.

Hikmet hakikat edep haya ve hayırdan soyutlanan diller ruh dünyamızı, maddi hayatımızı, latif, nezih duygularımızı lekeleyip kirletmektedir.

Ne zaman ki küfre, yalana, gıybete, iftiraya ve dedikoduya yasak getiren hikmetler menba-ı olan yüce kitabımız Kuranı okunmaya başlarız o zaman çirkin kötü bed ve adi sözler bizden göçer gider yerine Kuran ahlakı hâkim olur.

Ne zaman hayatı, ahlakı ve her söylemi ile bizlere en güzel örnek olan İslam peygamberine ittiba edilir o zaman maddi ve manevi hayatımızı zehirleyen ve çirkinleştiren dilin kötülükleri son bulur.

Allah ve ahiret gününe inanan ya hayır konuşsun ya da sussun. Her duyduğunu söylemek insana günah olarak yeter. Boş sözleri terk etmek İslam’ın güzelliğindendir. Boş sözlere müşteri olmayın. Diyen bir peygamberin ümmeti boş konuşmaktan, boş söze müşteri olmaktan, her sözün ardına düşmekten, küfür, gıybet ve dedikodu yapmaktan sakınmalıdır.

"İnsanlara güzellikle söyleyin..."(Bakara, 83) Mü min ne ta n edici, ne lanet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." (Tirmizî, diyen bir bir peygamberin ümmeti yedi büyük günahtan birisi olan iftiraya tenezzül etmez. İnsanlara küfür etmez.

Müslüman dilini cahiller ve küfürbazlar gibi değil peygamberler ve alimler gibi hak yolunda, temiz söylemlerde, ulvi zikirlerde, tatlı nağmelerde, yüce şükürlerde kullanır.

Müslüman Allah’ın küfredenleri sevmediğini bilir. Küfür etmez.

Allah’ın boş söz söyleyenleri sevmediğini bilir boş söylemez.

Allah’ın iftira edenleri sevmediğini bilir iftira etmez.

Allah’ın yalan konuşanı sevmediğini bilir yalan konuşmaz.

Allah’ın doğruluğu sevdiğini bilir haktan ve doğruluktan ayrılmaz.

Sonunda ölüm bile olduğunu bilse yalana tenezzül etmez.

Diliyle insanlara, çevresine, sevdiklerine eza ve cefa etmez.

Dilini şerli söylemlerden ve eylemlerden korur.

Dilini kemalata, fazilete ve hikmete hizmetkâr eder.

Dili yüzünden şahsiyetini yalanın, gıybetin ve kötü sözlerin maskarası yapmaz.

Diliyle kalpleri bıçak gibi yaralamaz.

Diliyle Allahın evi olan kalp Kâbesini yıkmaz.

Diliyle felaket çığırtkanlığı yapmaz.

Diliyle gönülleri yıkmaz.

Diliyle ruhları ve kalpleri yaralamaz.

Dil kılıcı ile dostlukları parçalamaz.

Amel defterini küfür, gıybet, yalan, iftira ile doldurmaz.

Dilini dinine, dilini hikmete, dilini hakikate, dilini güzel nasihate, dilini ilme hizmetkâr kılıp dilinin maskarası değil efendisi olur.

Dilini tutarak, diline hâkim olarak, diline sahip çıkarak, dilin maddi ve manevi hastalıklarından  ve afetlerinden korunmuş olur. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6074 Defa Okundu
2016-10-05

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır