KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HUZUR ARANAN ÇAĞDAŞ VE MEDENİ TIMARHANELER…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         HUZUR ARANAN ÇAĞDAŞ VE MEDENİ TIMARHANELER…

 Huzur Aranan Çağdaş ve Medeni Tımarhaneler…

KHA Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Huzur Aranan Çağdaş ve Medeni Tımarhaneler…” yazısı:

Dünyaya sırrı imtihan gereği olarak gönderilen insan yaratılışının sırlarını, hakikatini ve mahiyetini bilmediği zaman ruhu, kalbi ve aklı kesmekeşlikte, perişanlıkta ve dağdağada kalır ve boğulur gider. Hele birde kendisine sunulan hayatların içerisinde iman yok ise ve imanın nuruyla aydınlanan eşyanın hakikati bilinmiyor ise daha çok elim elemlere ve kaderlere düşer. Zahirde ona güzel, neşeli ve şirin görünen her şey hakikat cihetiyle zehir olur, ona manevi bir cehennem azabı olur. Kendisine sunulan yalancı ve uyutucu hevasatlar, fantezilerin ve faydasız oyunların pençesinde kıvranıp durur. Hep bir yalancı iştiha ile aldanır. Maddi ve cismani bedenin hazları, zevkleri ve lezzetleri ardında koşturup durur. Bütün dünyayı bile yutsa tok olmaz, arzularının ve duygularının elinde ruh ve aklı heder olur gider.

İnsanın, hayatının en güzelim cevheri ve en büyük büyük değeri ve hayat kaynağı olan ruh, akıl ve kalp medeni ve çağdaş denilen şu hayatın içerisinde öyle perişan bir haldedir ki, o perişanlığın sonucu olarak birçok insan psikolojik, fizyolojik ve biyolojik hastalıkların pençesinde kıvranıyor., 

Bir kısım insanlar ise ruhun , aklın ve kalbin içerisini dünyalık zevkler ile dolduramadığı için intiharın yolunu seçiyor. Öteki bir kısım ise maalesef tımarhaneleri doldurarak orada deli muamelesi görüp hayatını idame ettiriyor. Bu insanların dışında kalan ve büyük bir çoğunluğu oluşturan kesimler ise  ahireti inkâr eden, metafiziği yok sayıp, Allah’ı kabul etmemenin ve fıtratındaki ve yaratılışındaki hakikat ve hikmetler olan imanı ve İslam’ı kabul etmeyip veya ona inanıp, ondan faydalanmayı bilmediği için içlerindeki boşluğu ve maneviyat eksikliğini çağdaş tımarhaneler hükmünde olan barlarda, meyhanelerde, kumar masalarında, diskolarda, eğlence merkezlerinde ve fuhuş hanelerde geçirerek doldurmaya çalışıyor.

Allah’ın kendilerine verdiği mukaddes, müberra, mücehhez ve müstesna sanatları, his, latife ve duyguları ve hisleri ulvi, yüksek, ali yerlerde ve işlerde kullanmak yerine o güzelim hayatı, yaşamı ve bedeni, çağdaş ve medeniyetin tımarhaneleri olan yerlerde zay edip çürütüp mahvediyorlar. Güya gayrimeşru lezzetlerden keyif alıyorlarmış gibi, yalancı iştihalar ve zevklerden mutluluk duyuyorlarmış gibi bir eda ile hareket ederek kendilerini kandırıyorlar. Diskolarda çırpınmayı, rock müzik eşliğinde kafa sallamayı, barlarda içki yudumlamayı ve eğlence merkezlerinde çılgınlar gibi eğlenmeyi, her gün yeni bir kadınla fuhuş yapmayı mutluluk ve saadet zannediyorlar. Gafletin verdiği geçici ve sönük ve zeval bulan lezzetleri baki zannediyorlar.

İbadetin manasını ve hakikatini, ruha verdiği lezzeti bilmeyen, Kuranın ruhlara ve kalplere akıttığı ilahi feyizleri tatmayan, zikrin ve ve ilmin hayata ve duygulara ve hasselere verdiği nurları hissetmeyen, camilerin manevi huzurunu bilmeyen, Allaha kul olup ona secde etmenin ve ona iman edip varlığıyla ümitli olup, mutlu olmanın hakikatini bilmeyen insanların mekânlarıdır medeni ve çağdaş tımarhaneler.

İnsanı, Allaha ve peygambere düşman edip, insanın ebedi felaketi için çalışan ve onu mahvetmeye çalışıp cehennemde kendisine arkadaş ve yoldaş yapmaya çalışan şeytanın eğlence merkezleridir bu çağdaş tımarhaneler. Şeytana talebe ve hizmetkâr olmuş, Allaha düşman olmuş, onun rahmetinden gafil kalmış insanların icat ettiği yerlerdir bu medeni çağdaş tımarhaneler. Bir çıkış, yol ve ferah arayan insanların sığındığı yerlerdir çağdaş tımarhaneler. İbadeti, kulluğu, iman etmeyi, Allaha ibadet etmeyi gericilik gören, Allaha kul olmayı bırakıp nefsine kul ve köle olanların mabedidir çağdaş ve medeni tımarhaneler. Allah’ın rahmetini bulamayan ya da rahmetinden kaçan, dünyevi ve uhrevi zarar ve ziyana uğrayanların toplanıp topluca Allaha isyan edenlerin mekânıdır çağdaş tımarhaneler. Hayatı vur patlasın çal oynasın zanneden, dünyaya hayvanlar gibi yemeye içmeye tepinmeye gelindiğini düşünenlerin mekânlarıdır çağdaş tımarhaneler.

Onlar, o zavallılar adına eğlence salonu, okey salonu, disko, stadyum, spor, müzik, hobi deseler de dünya lezzetlerini ve keyiflerini onlarda görseler de öyle bir aldanış ve pişmanlık ve ruhi ve kalbi elemleri var ki, öyle yokluktan, ölmekten, ayrılıktan, dünyadan, dünyanın mal, mülk, servet, güzellikleri ve sevdiklerinden ayrılmaktan gelen elemleri, içsel kederleri ve korkuları var ki, onlar o eğlenceler içerisinde manevi bir cehennem azabını tadıyorlar.

İbadetin ve kulluğun hafif bir yükünden kaçıp külfetinden kaçıp, omuzlarına dünyanın yüklerini zahmetlerini endişelerini yüklüyorlar. Allaha köle kul olmaktan kaçıp, nefislerinin kölesi oluyorlar. Küçük, basit, adi lezzetlere ebedi, sonsuz ahret hayatını yutturup boğuyorlar. O çağdaş mekânlarda ve medeni tımarhanelerde tepinmelerine bakılınca ne kadarda mutlu görünüyorlar diyesi gelse de insanların, ne kadar huzur, mutluluk buluyorlar o hayatların içerisinde denilse de aslında o çırpınışlar çaresizliğin çırpınışlarıdır.

İnançsızlığın ve yaşadığı hayata fıtratındaki sonsuz arzuları tatmin edecek olan ortamı ve zemini ve hayatı bulamamaktan gelen çırpınışlardır. Bir balığın kendisi için yaşadığı en güzel yer olan sudan kendini can havliyle dışarı atması ve karaya düşmesi sonrada düştüğü yerin kendisi için uygun olmadığını görüp tekrar suya dönmek için çırpınması çaresizliği gibi bir çırpınıştır insanın çırpınışları tepinmeli eğlenceleri ve oyunları. Çırpına çırpına balık nasıl havasız, susuz kaldığı için ölüp gidiyor. İman havası, İslam suyundan ve inanç ortamından mahrum kalanların da kalp, akıl ve ruh ve ümitleri öyle çağdaş tımarhanelerde çırpınarak ölüyor ebedi sonsuz felakete maruz kalıyor. Allah böyle çağdaş tımarhanelerin hastası, mağduru ve müdavimi olanlardan eylemesin. Kulluk kapısının, Allah’ın evinin ve iman ve ahlakın müdavimi ve bahtiyarı eylesin. Amin.

 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3864 Defa Okundu
2015-01-16

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır