KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖFKEYLE KALKAN CİNAYET VE PİŞMANLIKLA OTURUR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÖFKEYLE KALKAN CİNAYET VE PİŞMANLIKLA OTURUR

 Öfkeyle Kalkan Cinayet ve Pişmanlıkla Oturur

Kafkas haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Öfkeyle Kalkan Cinayet ve Pişmanlıkla Oturur” yazısı;

Şeytanın insanda işlettiği en büyük damarlardan biriside öfke damarıdır. Öfke damarı insanları ummadıkları belalara, pişmanlıklara ve felaketlere götürür. Öfke ile kalkmak, konuşmak ve hareket etmek her zaman zarar getirdiği için atalarımız öfke ile kalkan zarar ile oturur demiştir.

Evet öfke öyle dehşetli bir gazaptır ki, öfke ile kalkanlar hep pişmanlık ile boşanmalar ile cinayetler ile oturmuşlardır. Kimisi öfkesi yüzünden ölüme, kimisi hapse, kimisi ise cinayete kurban gitmiştir. Öfkenin sonu her zaman pişmanlık ve zarar olmuştur.

Nice toplumsal olaylar bir dakikalık öfke sonucu meydana gelmiştir. Cinayetlere, felaketlere, acılara, kavgalara, çatışmalar ve anarşiye giden yollar öfkelerden geçmiştir. Anlık ve dakikalık göz kararması, öfke patlaması ve gadap sonucu birçok yuvalar yıkılmış, birçok insanlar ölmüş, birçok felaketler meydana gelmiştir.

Kimisi öfkesine yenilir cinayet işler. Bir dakikada işlediği cinayetin cezasını pişmanlık ve hapis ile binlerce milyonlarca saat çeker. Neden, nasıl ve niçin yaptım ahını çeker. Hislerine ve gadabına yenilmenin pişmanlığını duyar. Akılsızlığının cezasını çeker.

Öfke bir anlıktır ama neticesi bir ömür boyu pişmanlıktır. Öfke bir anda gelir ama insanların onlarca senesini çalar. Öfke göz döner el kana bulanır. Öfke evleri yıkar, yuvaları dağıtır, ocakları söndürür, canları alır. Öfke hapisleri, hastaneleri ve kabristanları doldurur.

Öfke taasup, cehalet, tarafgirlik, sabırsızlık, gadap ile meydana çıkar. Hapishaneler, kabristanlar ve hastaneler öfkesine yenilenlerle doludur. Her tarafta öfke cinayetleri artarak çoğalmaktadır. Bir anlık öfke yüzünden bir aileden onlarca insan ölüyor. Bir topluluk katlediliyor. Binlerce kadın veya erkek boşanıyor. İnsanlar sakat kalıyor. Evler dağılıyor. Cinayetler işleniyor.

Hilm ve yumuşak huylu olmak peygamberlerin hasleti olduğu gibi onun zıddı olan öfke ise şeytandandır. Efendimiz öfkelenen insanlara “la tağdep” yani Öfkelenme; Öfke Şeytandandır. demiştir. Başka bir hadiste ise” Öfkelenen öfkesin söndürmek için abdest alsın, ayakta ise otursun, oturuyor ise sağına uzansın. Şeytanın şerrinden Allah sağınsın demiştir.

Şeytanın Öfke Tuzaklarına Dikkat !

Öfke şeytanın elinde öyle bir tuzaktır ki, o tuzak ile her gün binlerce insanları cinayet, gadap, kıskançlık, haset, boşanma ve şiddet ve anarşi tuzaklarına düşürür. Öfke tuzaklarına düşürdüğü insanları katil, cani, hırsız, zalim suretine büründürür. Öfke tuzağına düşürdüğü insanları azaba, pişmanlığa ve azaba atar.

Öfke gözü döndürüp aklı kararttığı için aklı giden ve gözü kararan insan hiçbir şeyi düşünmez ve akletmez. Adeta akıldan yoksun ve fikirden mahrum olur. Öfke ile yapacağı olumsuz bir işin neticesinde pişmanlığı ve sonucu düşünmez. Bir anlık öfkeye mağlup olur. Yapacağı olumsuz işin neticesinde katil veya cani olacağını, çoluk çocuklarının yetim kalacağını, evinin dağılacağını, hapislere düşeceğini düşünmez.

Bu sonucu düşünülmeyen öfke cinayetleri yüzünden baba katili, eş katili, evlat katili, arkadaş katili, akraba katili olanların sayısı ciltleri ve kitapları doldurmayacak kadar çoktur. Ailesini öfke ile katledip kendisin de öldürenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur.

Şeytanın öfke tuzaklarına düşmemek için peygamberlerin hasleti olan hilm denilen yumuşak huylu ve sabırlı olma yolunun tutulması gerekir.. Olaylar ve hadiseler ne olursa olsun. Çatışmalar ve gerginlikler ne kadar şiddetli olursa olsun. Karşıdaki muhattab cahil ve zalim olursa olsun. Cehaletine, zalimliğine ve haline karşı yumuşak huyluluğu ve sabrı takınmak gerekir. Öfke sonucu elinden çıkacak kötülük yüzünden perişan olacağını ve hayatının kararacağını düşünmelidir. Öfke cinayetleri ve belaları karşısında Allaha sığınıp yüzünü dönüp gitmelidir.

İki vazoyu birbirine vurulsa bir kırılsa da öteki çatlayabilir. İki tarafta bu işten karlı çıkmaz. Öfke öfkeyi doğurur. Yumuşak huylu olmak ise şiddeti ve öfkeyi soğutur. Öfkeye öfke ile karşılık vermek yerine sukut ederek ya da muhataba karşı tebessüm etmek öfkeyi suyun ateşi söndürdüğü gibi söndürür. Öfkesini yutan veya yenen asıl pehlivan olmuş olur. Öfkesini yutan cinayetten, zarardan ve pişmanlıktan kurtulur. Bir ömür boyu  pişmanlık çekmez. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 707 Defa Okundu
2015-01-19

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır