KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÜMİTSİZLİK HAYATIN KATİLİ MUTLULUĞUN DÜŞMANIDIR…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÜMİTSİZLİK HAYATIN KATİLİ MUTLULUĞUN DÜŞMANIDIR…

 Ümitsizlik Hayatın Katili Mutluluğun Düşmanıdır…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Ümitsizlik Hayatın Katili Mutluluğun Düşmanıdır…” yazısı:

İmtihan gereği; hayatın acı ve kederleri, hastalık ve belaları olacaktır. Bu olumsuzluklar insanı zaman zaman sıkacak ve hayatı çekilmez hale getirmeye çalışacaktır. Bu menfi durumlarda insan, sabır ile tevekkül, dua ve ibadet, zikir ve teslimiyet ile ferahlatmaya çalışmalıdır.

Nasıl bir parça su genleştiği zaman içerisindeki koca demiri parçalar. Öyle de suyun demiri parçaladığı gibi insanda sıkıntıları ve manevi kederleri sabır, teslimiyet, dua ile tevekkül ile parçalamaya çalışmalıdır. Rabbinden ümidini kesip yeise(ümitsizliğe) düşmemelidir. Çünkü:

         Ümitsizlik demek Rabbinin kendisini unuttuğunu düşünmek ve ona acizlik vermektir. Onun her şeye gücü yettiğini unutmak, onun sesini duymadığını düşünmek demektir. Rabbinin rahmet sınırlarını bilmemek demektir.

         Ümitsizlik demek, Allaha ve kadere iman etmekte eksiklik var demektir. Allahtan ümidini kesip, şeytanı sevindirip, onun tuzağına düşmek ve şeytandan medet ummak demektir.

         Ümitsizlik demek, rabbini insanlara şikâyet etmek, nefsinin isteklerine boyun eğip onun isteklerini gayri meşru yollardan temin etmeye çalışmak demektir.

         Ümitsizlik, demek, hayatını sonbahar edip, onu kışa sokmak üşütmek, sonbaharın fırtına ve şimşeklerine maruz bırakmak, kışın hiç bitmeyeceğini düşünüp yazdan ümidini kesmek demektir.

         Ümitsizlik, bir eli kanlı katil gibi hayatın güzelliğini ve gençliğini ve mutluluğunu katleden bir katil olacağı gibi, mutluluğu da düşman olup onu tahrip edip bozar.

         Ümitsizlik, demek, intiharın uçurumuna gelmek, dünyada kendisine yardım edecek kimseler kalmadı diye düşünmektir.

         Ümitsizlik, demek karanlık, boğucu, sıkıcı bir zindanda kendini tasavvur etmek, çıkışı ve dönüşü olmayan bir yola girdiğini düşünmektir.

         Ümitsizlik, denizlerde küreksiz kalmış sandal, ışığı olmayan bir tünel gibidir.

         Ümitsizlik, ayağı topal, gözü görmeyen, eli çolak, dili lal bir adam gibi kendisini aciz görmektir.

         Ümitsizlik, konuşacak çok şeyi olup da konuşamamak, sevecek çok şeyi olup da sevememek, sevineceği çok şeyi olup da sevinememektir.

         Ümitsizlik, çorak topraklara su gelmeyecek, rahmet erişmeyecek, hayat bulmayacak ve kuruyup gidecektir düşüncesine kapılmaktır.

         Ümitsizlik, sıhhatten ve afiyetten ümidini kesip kendisini kedere atmak, yaşadığı kötü olay ve hadisatların hiç bitmeyeceğini düşünüp kederlenmek, gördüğü kâbuslu rüyaların hiç bitmeyeceğini düşünmektir.

         Ümitsizlik, hayat denizinde kendisini karası olmayan bir denizde, dibi olmayan bir okyanus da çaresiz hissedip ölümü beklemektir.

         Ümitsizlik, sabahı olmayan bir gece, baharı olmayan bir kış, uyanışı olmayan kâbuslu bir rüya gibidir.

         Ümitsizlik, kendini koca dünyada kalabalıklar içiresinde yapayalnız hissetmesi, herkesin kendisine sırtını dönmüş tevehhümüne düşmesine zemin hazırlama halidir.

         Ümitsizlik, kullardan medet umup Rabbinden umudunu kesmesi, onların temellük ve zilleti altına girmesidir.

         Ümitsizlik insanın kendisini anlamaması ve kavgalı olması, umutlarını katledip onları yargısız infaz edip, idam etmesidir.

         Ümitsizlik güneşin doğmayacağını düşünmek, yazın gelmeyeceğini tevehhüm etmek endişesi taşımaktır.

         Ümitsizlik isyan, nisyan, hayata küsmek, hayatı kapkara görmek, sevdiklerinin vuslatına inanmamaktır.

         Ümitsizlik hayatın katili, mutluluğun tahripçisi, mutluluğun eceli, karamsarlığın başlangıcıdır.

         Umudun bittiği yer umutsuzluğun başladığı yerdir.

         Umudun bittiği yer dalaletin, şekvanın, isyanın ve intiharların başladığı yerdir.

         Ümitsizlik ateşin odunu yediği gibi insanı tüketen bir kordur. Bu kor ve ateş insanın hayatını tüketir ve bitirir.

         Ümitsizlik içine düşülen bir girdap gibidir. İçine girildiği ya da düşüldüğü zaman çıkması zordur.

         Ümitsizlik ümidini ve hayallerini yitirmek, sevdiklerini yitirmek, rahmeti öldürmek, neşe ve sevinçlerini eksiltmektir.

         Ümitsizlik sıfırın altında otuz derecede kalbini ve ruhunu üşütmek dondurmak ve buz kestirmektir.

         Ümitsizlik öyle bir muzır ve zararlı ve elemli bir hastalıktır ki sevimli, neşeli, canlı, hayatı karartır. Öyle zehirli bir vebadır ki girdiği yerleri kurutup yandırır.

         ÜMİTSİZLİK DENİLEN BU MÜTHİŞ DÜŞMAN, HAYATA VE MUTLULUĞA BÖYLE ZARARLAR VERİRKEN; ÜMİTSİZLİĞİN ZIDDI OLAN ÜMİT İSE HAYATA, IŞIK, NEŞE, ŞÜKÜR, TEVEKKÜL, TESLİMİYET, SEVİNÇ, AYDINLIK, KOLAYLIK, RAHATLIK VE SAADET KATAR.

         Evet, ümidi rahmet mevsimine göç eden ve geçenler için için keder, elem, acı, endişe, tasa ve kaygı olmaz.

         Ümidi olan için karanlık, korku, yalnızlık, ürperti ve vahşet olmaz.

         Ümidi olan için engeller, bataklıklar, çıkmaz sokaklar, sonu olmayan yollar, dipsiz uçurumlar ve kara bulutlar olmaz.

         Ümidi olan için rahmet, hikmet, emniyet ve saadet vardır.

         Ümidi olan için gözyaşı, şekva, nisyan, isyan ve dalalet olmaz.

         Ümidi olan için her şey vardır. Çünkü ümidi olanın her şeye gücü yeten, her şeyi idare eden, her şeyi veren, her şeyi affeden, her şeyi getiren ve götüren Rabbi vardır.

         Kalbinin hatıratlarını bilen ve işiten, ihtiyaçlarını gören ve gönderen, niyaz ve tazarrularını işiten ve veren Rabbi vardır.

         Korkularını gideren, düşmanlarını mahveden, endişelerini bitiren, kudret ve kuvvet sahibi Rabbi vardır.

         Ümidi olan için rahmet kapıları, hikmet kapıları ve inayet kapıları kapalı olmayıp, daima açıktır.

         Ümidi olanın Rabbinin rahmetinden, kereminden ve hikmetinden nasibi daima vardır.

         Ümidi olanın af ve mağfiretten endişesi ve kederi olmadığı gibi rahmetten de şüphesi yoktur.

         Ümit güneşinin olduğu yerde ümitsizliğin mumları bir anlam ifade etmez. Işık geldiği zaman karanlığın hükmü kalkar.

         Ümit, musibeti sabra, acıları mükâfata, zahmeti rahata, huzursuzlukları tevekküle, kışı yaza, ruhi ve kalbi fırtınaları sükûnete erdirir.

         Ümit hayatımızın parlak ışığı, solmaz güneşi ve bitmez enerjisi olmalıdır. Böyle olursa ümit yok olmaz, kararmaz ve bitmez.

         Allah’ın ipine sarılan, rahmetine itimat eden, peygamberinin sünnetine sarılan ve veli kullarının ardından gidenlere ümitsizlik bir halt edemez.

         Rabbimiz ümit ışığını yetirip vahşetin ve acıların ve felaketlerin vahşetine düşenlerden bizleri eylemesin. Vesselam

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14664 Defa Okundu
2015-01-28

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır